شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ,24 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۲۰
شکوه بندگی و تجلی ایمان؛
شب قدر؛ فرصتی برای خودسازی/شبی که راه تکامل و بندگی انسان هموار می شود
 
طبق گفته کارشناسان مذهبی، شب قدر فرصتی برای خودسازی است، در چنین شبی راه تکامل انسان هموار می شود و شکوه بندگی و تجلی ایمان به اوج خود می رسد.
به گزارش عصرهامون؛ رمضانی دیگر در حال سپری شدن است و به شب هایی رسیدیم که قدر نام گرفته، در شب هایی که برتر از هزار ماه است، زیر سقف بلند آسمان نشستیم تا لحظاتی سرشار از اخلاص را رقم زنیم.
 
آری بار دیگر فرصتی فراهم شد تا دست هایمان را عاجزانه به درگاه ایزد منان دراز کنیم و از خدواند متعال بخواهیم تا قلم عفو بر گناهانمان بکشد تا دفتر سرنوشتمان سرشار از پاکی و طهارت شود.
 
دست به دعا شدیم تا راه تکامل و بندگی برایمان هموار شود و با استفاده از این فرصت خودی دیگر بسازیم و برای زندگی سرشار از معنویت و با تجلی ایمان تلاش کنیم.
 
عوامل و آثار عظمت شب قدر
 
در همین راستا، حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: ماه رمضان با ارزش ترین ایام سال است، علت با ارزش بودن این ماه مبارک هم شب قدر و نزول قرآن است، همان گونه که در ادعیه، روایات و قرآن این موضوع مطرح شده است.
 
وی با بیان این که شب قدر از یکسری عوامل و آثاری برای عظمت برخوردار است، ادامه داد: عوامل عظمت لیله مبارکه قدر، همان نزول قرآن بوده و جریان نزول ملائکه و این امور به تبع نزول قرآن است.
 
این کارشناس اضافه کرد: نکته مهم وجود امام معصوم (ع) و برگزیده خداوند است که قرآن بر قلب پیامبر (ص) نازل شده و بعد از ایشان هم ملائکه در محضر امام زمان و حجت خدا که توسط رسول اکرم (ص) معرفی شده، می آیند که از عوامل عظمت لیله قدر محسوب می شود.
 
وی درباره آثار شب قدر گفت: مهمترین اثر این شب های مبارک، رشد و تعالی انسان است که سِر آن در تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) است، کسی که بتواند در شب قدر خودش را به ریسمان الهی و عروه وثقی پروردگار برساند و آن را محکم بگیرد، به طور قطع رشدی نصیبش خواهد شد که برابر با یک عمر تلاش است.
 
اصغری حسامیه ادامه داد: کسی که تمسک به امام زمان کند و بتواند به این عروه وثقی الهی یعنی قرآن و اهل بیت (ع) که در حال حاضر حضرت مهدی موعود (عج) است، تمسک کند و این ریسمان الهی را محکم بگیرد، رشد و تعالی نصیب وی می شود.
 
شبی که همه امور مقدر می شود
 
حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی قاسمی زاده؛ امام جمعه موقت چابهار نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به فضلیت شب های قدر و بهره گیری مسلمانان، بیان کرد: در شب نزول قرآن، امور خیر و شر مردم، ولادت، مرگ، روزی، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال متناسب با اراده، دعا و قابلیت انسان واقع خواهد شد، مقدر می شود.
 
وی افزود: آنچه مشترک در بین مذاهب اسلامی اعم از اهل سنت و شیعه است، شب قدر در یکی از شب های ماه مبارک رمضان به خصوص 10 شب آخر اتفاق افتاده است.
 
امام جمعه موقت چابهار تصریح کرد: همانطور که در قرآن و سوره قدر خداوند میفرمایند که نزول قطعی قرآن بر نبی مکرم اسلام  (ص) در همین شب قدر نازل شده، فضلیت این شب ها کلام وحی برای همه مسلمین تعریف کرده و جایگاه آن مشخص شده که فضلیت های بسیار بالایی دارد.
 
شب بارش رحمت الهی

 
وی ادامه داد: شب قدر از شب هایی است که رحمت خدای سبحان مانند باران بر همه بندگان و مخلوقات می بارد، رحمتی الهی که برای همه مسلمین شیعه و سنی نازل می شود.
 
قاسمی زاده اذعان کرد: ما باید در این شب ها توفیق بندگی از خدا و توبه به ویژه توبه برگناهان گذشته را طلب کنیم و یاد بگیریم و از خدا استنداد کنیم و به واسطه شفاعت نبی مکرم اسلام (ص) و در راه اهل بیت (ع) قدم بر داریم.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از فضایل و برترین اعمال  مسلمین به علم ورزی در شب های قدر است، اضافه کرد: نه تنها در شب قدر بلکه در تمامی وقت ها باید به دنبال علم و دانش باشیم، آنچه عبودیت ما را نزد خدای سبحان بالا می برد خرد ورزی، دانش اندوزی است که تعالی و تکامل، خرد فردی و جمعی را به همراه دارد.
 
امام جمعه موقت چابهار گفت: عبادت به تنهایی کافی نیست، آنچه در پرتو این عبادت ما را به رشد و تعالی و تکامل می رساند علم اندوزی است.
 
بهترین فرصت برای خودسازی
 
وی از ماه مبارک رمضان به عنوان بهترین فرصت برای خودسازی یاد کرد و افزود: در این ماه مبارک که ماه مهمانی خداوند است، باید انسان در خود تحول ایجاد کرده و به اصلاح شیوه زندگی گذشته خود بپردازد.‌
 
قاسمی زاده خاطرنشان کرد: یکی از الطاف بزرگ خدای متعال نسبت به امت رسول الله(ص)، قراردادن ماه پربرکت رمضان است، که در آن شب پر فضیلت و سرشار از خیر و برکت را برای خودسازی انسان‌ها و زدودن گناهان و پلیدی‌ها قرار داده است.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۱۶۱


ارسال