شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ,31 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۰
جمعی از کارشناسان سیاسی عنوان کردند؛
اتحاد کشورهای اسلامی کاهنده قدرت نمایی اسرائیل/ نفوذ معنوی سردار دلها تقویت کننده جبهه های مقاومت در منطقه است
 
رژیم غاصب صهیونیسم و حامیان جنایتکار آن از طریق تفرقه می توانند اتحاد و انسجام را در بین کشورهای اسلامی از بین ببرند، اگر اتحاد در دنیای اسلام تضعیف شود فرصت قدرت نمایی برای دشمنان اسلام بیشتر فراهم می شود.
به گزارش عصرهامون؛ نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس از سوی امام خمینی (ره) نشان داد انقلاب اسلامی ایران حمایت همه جانبه ای از فلسطین و آزادی قدس شریف دارد.

بر این اساس پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی در حمایت از فلسطین ایفا کرد به گونه ای که موجب شد گروه‌های مقاومت فلسطینی ها بتوانند در برابر رژیم صهیونیستی بایستند.

از سوی دیگر حضور سردار سلیمانی در منطقه انگیزه مبارزان فلسطینی را برای تقویت جبهه مقاومت دوچندان کرد و سبب شکل گیری گروه های مقاومت در کشورهای اسلامی مختلف از جمله عراق و یمن هم شد.

این موضوع نشان داد اندیشه های آزادی خواهانه انقلاب اسلامی و اتحاد کشورهای جهان اسلام در سراسر جهان صادر و روز قدس به نمادی برای انسجام یک میلیارد و چهارصد میلیون مسلمان در نقاط مختلف دنیا تبدیل شده است.

اتحاد کشورهای اسلامی در خاورمیانه باعث می شود اسرائیل یا قدرت‌هایی که از آن حمایت می کنند نتوانند به راحتی سیاست های خود را اعمال کنند.

رژیم غاصب صهیونیسم و حامیان جنایتکار آن از طریق تفرقه می توانند اتحاد و انسجام را در بین کشورهای اسلامی از بین ببرند، اگر اتحاد در دنیای اسلام تضعیف شود فرصت قدرت نمایی برای دشمنان اسلام بیشتر فراهم می شود.

بر این اساس مسلمانان باید بیش از گذشته اتحاد و انسجام خود را در مسائل مشترک از جمله فلسطین و آزادی قدس شریف حفظ و توطئه های دشمنان را خنثی کنند.

در این راستا جمعی از کارشناسان سیاسی سیستان و بلوچستان به اهمیت گرامیداشت روز قدس در اتحاد و همبستگی ملت های مسلمان اشاره کردند و نفوذ معنوی سردار دل ها در منطقه را از محورهای تقویت جبهه های مقاومن برشمردند.
 
اتحاد کشورهای اسلامی قدرت نمایی اسرائیل را کاهش می دهد
 
احمد رضا طاهری کارشناس مسائل سیاسی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: امام خمینی‌‌ (ره) در ۱۶ مرداد ۱۳۵۸، پس از بمباران جنوب لبنان توسط اسرائیل، طی پیامی از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعهٔ ماه رمضان را به عنوان روز قدس انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین به نمایش بگذارند.

وی افزود: در بخشی از اعلامیه ایشان‌ این گونه عنوان شده است "جمیع مسلمان جهان را دعوت می کنم که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام کنند.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در جایی دیگر عنوان شده است که جمعه آخر ماه مبارک رمضان روز قدس است و در دهه آخر ماه رمضان به احتمال زیاد شب قدر است. شبی است که احیای آن سنت الهی است. روز قدس که همجوار شب قدر است لازم است در بین مسلمانان احیا شود و مبدأ بیداری و هوشیاری آنان باشد.

طاهری اضافه کرد: روز قدس برای حمایت از فلسطین و مخالفت با اسرائیل توسط جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از انقلاب اسلامی نام‌گذاری شد، البته مقامات بلند پایه سیاسی ایران چون بنیانگذار انقلاب روز قدس را فراتر از مسئله فلسطین‌ توصیف کرده اند و آن روز را روز قدرت اسلام و حکومت های اسلامی می دانند.

وی ادامه داد: به این نحو که مسلمانان باید دست استکبار را از دخالت در کشورهای اسلامی کوتاه و‌ دنیای اسلامی با تمام کشورهایی که خواهان ضربه زدن به دین و نظام های اسلام هستند مبارزه کنند.

تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: اهمیت و ارزش قدس فقط محدود به ایران نیست، بلکه در جوامع دیگر نیز این مراسم به طرق مختلف برگزار می شود.

طاهری خاطرنشان کرد: هر چه همبستگی و اتحاد بین کشورهای مسلمان بیشتر باشد قدرت آن ها در تصمیم گیری های بین المللی افزایش می یابد.

وی اذعان کرد: اتحاد کشورهای اسلامی در خاورمیانه باعث می شود اسراییل یا قدرت‌هایی که از آن حمایت می کنند نتوانند به راحتی سیاست های خود را اعمال کنند، این نکته را نباید فراموش کرد که از طریق تفرقه می توان اتحاد و انسجام را در بین کشورهای اسلامی از بین برد، اگر اتحاد در دنیای اسلام تضعیف شود فرصت قدرت نمایی برای دشمنان اسلام بیشتر فراهم می شود.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اخیرا شاهد هم‌پیمانی برخی از کشورهای منطقه با رژیم اشغالگر و جنایت کار اسرائیل بودیم، بیان کرد: بسیاری‌ از کارشناسان معتقدند که این هم‌پیمانی برخلاف آرمان های فلسطین است و برای اتحاد دنیای اسلام ضرر دارد.

طاهری تصریح کرد: البته اگر بخواهیم از زاویه دیگر به این مسئله بپردازیم، یکی از پیام های این هم‌پیمانی این است که کشورهای اسلامی در پروژه اتحاد بین خود ضعیف عمل کرده اند، باید دید چه عواملی می تواند بین کشورهای اسلامی اتحاد و انسجام بیشتری ایجاد کند و این عوامل را باید تقویت کرد.
 
نژادپرستی اصلی نهادینه شده در قوانین رژیم صهیونیستی /نفوذ معنوی و قدرت سردار دلها در منطقه انکار ناپذیر بود
 
ضیا خزایی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: یکی از آرمان های جمهوری اسلامی ایران نابودی اسرائیل در منطقه است، این کشور جعلی بوده و با زور و استکبار تحمیلی به کشورهای مسلمان خاورمیانه، به خصوص فلسطین ایجاد شد.

وی افزود: نژاد پرستی و تبعیص جزء لاینفک و ثابت دولت اسرائیل است، به این دلیل که خود جزئی از ایدئولوژی صهیونیسم و یکی از انگیزه های ایجاد دولت صهیونیستی است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصريح کرد: در گذشته تبعیض نژادی بین مردم در کشور آفریقای جنوبی انجام می شد، اما در حال حاضر اسرائیل این موضوع را یکی از اهداف اصلی خود قرار داده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصريح کرد: ایران در زمینه نابودی اسرائیل باید با درایت حرکت کند و سایر کشورهای دموکراتیک را در رابطه با این موضوع که اسرائیلی ها، نژاد پرست بوده و این که رژیم و دولت آن در بحث ظلم و استکبار و انسان کشی قابل قبول نیست و مطابق با سیاست های آمریکا گام بر می دارند، متقاعد کند.

وی اضافه کرد: سیاست های رژیم صهیونیستی نژادپرستانه است که بایستی این مسئله برجسته شود، مسلمانان و به طور کل جهان اسلام خواستار برچیده شدن این رژیم هستند تا دستش از مسلمانان فلسطین و لبنان کوتاه شود و مردم در این کشورها آزاد و در سرنوشت خود سهیم باشند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: نژادپرستی بر اصل تبعیض بین ملل و انسان استوار بوده و این نگرش صاحبان آن را به سوی استفاده از خشونت و تروریسم جهت تحمیل برتری، تسلط و حفظ منافع خویش بر دیگر ملل وا می دارد.

وی خاطرنشان کرد: از زمان شکل گیری رژیم اشغالگر قدس قوانین نژادپرستانه این رژیم نیز نـمود پیـدا کـرد، اولـین قانون تصویبی در این رابطه قانون حق بازگشت است که تا امروز به قوت خود باقی بوده و بر این پایه رژیم صهیونیستی قدس، زمین، مستغلات، ساختمان ها و منابع آبی عربی را به نفع شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری و نوارغزه مصادره می کنند.

خزایی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی در حمایت از فلسطین ایفا کرد به گونه ای که موجب شد گروه‌های مقاومت فلسطینی ها بتوانند در برابر رژیم صهیونیستی بایستند.

وی اضافه کرد: ایران از همان ابتدا حمایت از مسأله فلسطین در تمامی عرصه‌ها از جمله سیاسی، معنوی، مادی را در دستور کار خود قرار داد و همواره نیز در همین مسیر گام برداشته است.

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: از زمانی که شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد، جنس حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین نیز تغییر یافت و این بزرگوار جنبش‌های اسلامی زیادی را برای ایستادگی و رویارویی در برابر رژیم صهیونیستی شکل داد.

وی تصریح کرد: اگر امروز شاهد حضور مقاومت قدرتمند در جنوب لبنان هستیم که به طور کامل از آمادگی برای ایستادن و رویارویی با دشمن صهیونیستی برخوردار هستند، این آمادگی مرهون حمایت‌های شهید سلیمانی است.

خزایی اضافه کرد: در عراق، سوریه، یمن نیز شاهد هستیم جنبش‌های مقاومت قدرت یافتند و اکنون در برابر پروژه‌های غربی و رژیم صهیونیستی ایستادگی می‌کنند و این مسأله در زمینه توصیف قدرت معنوی سردار دلها غیرقابل انکار است.

خزایی گفت: نفوذ معنوی ایران در منطقه همچنان پابرجاست، اگر چه با شهادت سردار سلیمانی ضربه خوردیم اما با تلاش و ادامه راه این شهید بزرگوار جبهه مقاومت همچنان پیروز است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۲۸۹


ارسال