سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۵
آن روی سکه بارندگی؛
تازیانه باران بهاری بر پیکره آثار باستانی سیستان و بلوچستان/ مدیرکل میراث فرهنگی: آسیب ها جزئی است
 
میزان خسارت های وارد شده در اثر بارندگی های اخیر به کوه خواجه سیستان و قلعه ناصری ایرانشهر به صورت جزئی بوده که مرمت اضطراری آن در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش عصرهامون، بارندگی های اخیر که از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان را فراگرفته بود سبب شادی مردمان و افزایش میزان ذخایر آبی استان شد.

این بارش های مداوم علاوه بر تلطیف هوا جان تازه ای به زمین های کشاورزی تشنه استان بخشید، در این میان برخی از مناطق سیستان و بلوچستان بعد از مدت ها خنکای قطرات باران را بر پیکره خود حس می کردند که از جمله می توان به سیستان تشنه اشاره کرد.

این بارندگی ها اگرچه سبب شادمانی بسیاری از مردم شده، اما آسیب هایی هم برجای گذاشت، خسارت به جاده ها، زیرساخت های کشاورزی، شبکه توزیع برق و برخی از خودروها نمونه ای از این آسیب هاست.

در این میان آثار باستانی سیستان و بلوچستان نیز در برخی از قسمت های استان دچار آسیب شد که به نظر می رسد میزان خسارت در پایگاه ملی کوه خواجه سیستان بیش از دیگر مناطق باشد.
 

حسین سرحدی، مدیر پایگاه ملی کوه‌خواجه سیستان در این زمینه به یکی از رسانه ها بیان کرد: بر اثر بارندگی چند روز اخیر در شمال استان بخش هایی از آثار تاریخی محوطه کوه خواجه آسیب دیده و با توجه به شدت بارش باران در کوه خواجه نسبت به دیگر نقاط سیستان باعث ریزش کاهگل و ترک خوردن دیواره های این آثار تاریخی شد.

همچنین رحمان ریگی، رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر نیز به یکی از رسانه ها اعلام کرد: طوفان و بارندگی اخیر به ابنیه تاریخی ایرانشهر آسیب رساند، طوفان و تندباد ایرانشهر باعث ایجاد آسیب به ساختمان ضلع شمالی موزه قرآن و عترت شد و همچنین برخی درختان نخل ساختمان قدیم مرکز بهداشت ایرانشهر را شکست.

به گفته این مقام مسئول، در این فصل از سال شاهد طوفان و تندبادهای شدید در ایرانشهر هستیم که خسارت به بافت‌های فرهنگی و گردشگری وارد می‌کند.

خبرنگار ما میزان خسارت به آثار و بناهای تاریخی استان به ویژه در کوه خواجه سیستان و ایرانشهر را از مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان پیگیری کرد.

15 میلیون تومان خسارت به قلعه ناصری ایرانشهر وارد شد

 علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: آسیب های ناشی از بارندگی در حوزه ایرانشهر شامل ریختگی کاهگل قدیمی در قلعه ناصری بود که بسیار جزئی است و با حدود 15 میلیون تومان هزینه، مرمت اضطراری می شود و آسیب حادی نبود.

وی ادامه داد: در برخی از اخبار عنوان شده بود که طوفان ایرانشهر سبب آسیب به ضلع شمالی موزه قرآن و عترت شده است که این اتفاق مربوط به قبل از این حادثه بود و پس از تامین اعتبار اضطراری کار مرمت آن شروع شد.

جلالزایی گفت: در صورتی که جلوی این آسیب های جزئی گرفته نشود به مرور زمان در آینده سبب بروز مشکل می شود و آثار باستانی نامبرده آسیب بیشتری می بینند.
 

ایجاد آبراهه و ریختگی کاهگل در کوه خواجه

این مقام مسئول درباره آسیب دیدگی کوه خواجه هامون هم بیان کرد: بارندگی ها در حوزه کوه خواجه شدیدتر بود، همچنین این بنای باستانی بر روی بلندی قرار گرفته و در چند طبقه هم ساخته شده و در گذشته نیز برخی از پوشش های این بنای تاریخی آسیب دیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: در آسیب دیدگی اخیر، برخی آبراهه ها باز شده و تخریب خاصی از جمله فروریختن پوشش و دیوار صورت نگرفته است.

جلالزایی اظهار کرد: در برخی از جرزها ریختگی کاهگل رخ داده و آبراهه هایی هم باز شده است که با شیب بندی مناسب و تعبیه لوله های سفالی می توان این مشکل را رفع کرد.

وی ادامه داد: در مجموع مشکل خاصی در این دو منطقه برای بناهای تاریخی ایجاد نشده است، مسیرهای آب به دلیل اینکه دارای شیب مناسب نبوده حفره هایی ایجاد کرده که رفع آن به صورت اضطراری در دستور کار قرار گرفته است.  

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: دو سال قبل بخشی  از سقف موزه چابهار بر اثر بارندگی به طور کامل فروریخت که سبب جابه جایی موزه و 300 میلیون تومان خسارت شد، اما خسارت های اخیر به برخی از آثار باستانی استان با هزینه های جزئی قابل مرمت است و حاد نیست.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۳۸۹


ارسال