دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۹
تب قیمت ها و تشنج شهروندان؛
بازار عید فطر پاشویه می خواهد/طعم تلخ گرانی در بازار آجیل و شیرینی
 
در پی ناکارآمدی نظام توزیع و نظارت و مدیریت ضعیف دولت بر بازار، گرانی و تفاوت قیمت آجیل و شیرینی کام مردم را در آستانه عید فطر تلخ کرده است.
به گزارش عصرهامون؛ با وجود این که طی ماه های اخیر شیرینی و آجیل در کورس افزایش قیمت رکورددار بود، اما باز هم وقتی مناسبتی می شود و تقاضا برای خرید این اقلام افزایش می یابد، شاهد قیمت های افسارگسیخته و تب گرانی در بازار هستیم.
 
این روزها هم که در آستانه عید فطر قرار داریم، با توجه به افزایش درخواست مردم برای خرید آجیل و شیرینی بر اساس آداب و رسوم خاصی که در منطقه حاکم است، باز هم شیب تند گرانی کام شهروندان را تلخ و آن ها را سراسیمه کرده است.
 
کافی است گشتی در بازار بزنی تا ببینی چگونه مردم برای ارزان خرید کردن کلافه و سردرگم هستند و چه بسیارند کسانی که با دل غم زده روانه منزل می شوند، چراکه باید رنج شرمندگی مقابل خانواده و میهمان را هم متحمل شوند.
 
مردمی که به اعتقاد آن ها دلیل گرانی کالاها فقط عدم ثبات قیمت ها به دلیل مدیریت ضعیف دولت نیست، بلکه ضعف در نظارت عامل بسیاری از گرانی هاست.
 
تفاوت سرسام آور قیمت ها
 
طبق گفته ریاحی، یکی از شهروندان زاهدان، تنها گرانی مسئله نیست، بلکه تفاوت چشمگیر قیمت ها از مغازه ای به مغازه دیگر بیش از هر چیز دیگر سرسام آور است که ضعف نظارت مسئولان امر بر بازار را نشان می دهد.
 
وی ادامه داد: با وجود این که طبق آداب و رسوم مردم این استان، عید فطر بدون شیرینی و آجیل نمی شود، اما افزایش قیمت ها و نا به سامانی بازار شرایط خرید را برای مردم بسیار سخت کرده است و در واقع برخی امکان خرید حتی یک کیلو از این اقلام را هم ندارند و باید شرمنده خانواده و میهمان هایشان شوند.
 
مردم کلافه و مسئولان بی تفاوت
 
شهرکی، یکی دیگر از شهروندان هم به خبرنگار ما گفت: گرانی، ضعف نظارت و بی تفاوتی مسئولان، مردم را کلافه کرده است، وضعیت اقتصادی به اندازه نامطلوب بوده که حتی در چنین اعیاد بزرگی شرایط خیلی ها برای برپایی آداب و رسوم کهن مهیا نیست.
 
وی افزود: علاوه بر این مشاهده می کنیم که هر فروشنده ای به هر نرخی که بخواهد اقدام به فروش محصولاتش می کند، در حالی که به مناسبت های مختلف و آخرین بار عید نوروز قیمت شیرینی و آجیل به صورت چشمگیری بالا رفت، اما باز هم شاهد افزایش قیمت هستیم، آن هم در شرایطی که درآمدها تفاوت چندانی با گذشته ندارد.
 
نظارت جدی بر مراکز عرضه شیرینی و آجیل
 
محمد قاسمی، معاون امور بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: هر سال در آستانه عید فطر، بازار اقلامی مثل شیرینی و آجیل با تقاضای زیادی از سوی مردم همراه می شود که با توجه به این شرایط، بازرسی ها نیز افزایش پیدا می کند.
 
وی ادامه داد: در همین راستا بازرس های سازمان بازدید از مراکز عرضه شیرینی و آجیل و نظارت بر این واحدها را در دستور کار جدی قرار داده اند.
 
هیچ افزایش قیمتی نداشتیم
 
این مقام مسئول در خصوص گرانی و افزایش قیمت شیرینی و آجیل هم گفت: این اقلام به تازگی هیچ افزایش قیمتی نداشته، بلکه قیمت ها در روزهای پایانی سال گذشته برای بازار عید نوروز افزایش یافت و باید همچنان بر اساس همان مصوبه در بازار عرضه شود.
 
وی گفت: در صورت افزایش قیمت اقلام مختلف توسط کسبه، آن هم بر خلاف قوانین مصوب، پرونده برای اصناف متخلف پرونده گران فروشی تشکیل می شود و برخورد قانونی صورت می گیرد.
 
برخورد جدی با گران فروشان
 
قاسمی اظهار کرد: برای برخورد با گران فروشی و دیگر شکایات مردمی نیازمند همکاری شهروندان و ارائه گزارش از تخلفات صورت گرفته از سوی آن ها به سازمان صمت هستیم، همکاری مردم هر اندازه بیشتر باشد و در کنارمان قرار بگیرند، در نظارت موفق تر خواهیم عمل کرد.
 
وی افزود: در راستای نظارت بر بازار، دادستانی، تعزیزات حکومتی، بسیج و سپاه پاسداران در کنار ما قرار دارند و نیروهایی را گسیل کرده اند و همکاری خوبی در این رابطه صورت گرفته است که جای تقدیر دارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۵۹۱


ارسال