چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۸
زندگی در حریم شیشه ای غیرواقعی؛
وقتی بانوان و دختران هدف جنگ نرم می شوند/ آسیب های روانی شبکه های اجتماعی بر بنیان خانواده
 
اگرچه فضای مجازی توانسته در بسیاری از حرفه ها برای بانوان درآمدزایی کند، اما در بسیاری از موارد هم آسیب زا بوده است، زیرا بسیاری از بانوان فقط برای وقت گذرانی به اینستاگرام می آیند، از زندگی واقعی دور و دچار پوچی و سرخوردگی می شوند.
به گزارش عصرهامون، صفحات مختلف اینستاگرام مملو از زنان و دخترانی است که تلاش می کنند شاخ باشند و یا در هر حرفه ای به یک بلاگر تبدیل شوند.

برخی از آن ها هم صرفا با به نمایش گذاشتن زندگی شخصی خود می خواهند لایک و فالوور بیشتری داشته باشند و از این طریق درآمد بیشتری هم به دست بیاورند.

عده ای از این بانوان توانستند در حرفه های مختلف به بلاگرهای موفقی تبدیل شوند و صفحه اجتماعی آنان صرفا محلی برای ارائه هنر و مهارت آن هاست.

اما بسیاری از بانوان هم اگرچه هنر چندانی ندارند اما به بلاگر تبدیل شده اند و عکس و فیلم زندگی خصوصی، همسر و فرزندان خود به اشتراک می گذرانند و نشان می دهند انسان های موفق شاد و سالمی هستند و دغدغه چندانی در زندگی ندارند.

در این میان گاهی هم به لطف فالوورهای چندین هزارتایی تبلیغات هم انجام می دهند از ظرف و ظروف، لباس، خوراکی ها و رستوران ها گرفته تا بسیاری از لوازم تزیینی و تجملاتی که داشتن آن ها برای بسیاری از مردم دور از ذهن است.

می توان گفت فضای مجازی بیش از همه بانوان و دختران جامعه را به خود درگیر کرده است، آن ها که وقت آزاد بیشتری دارند و می توانند از امور خانه داری و تربیت فرزند و همسرداری چشم پوشی کنند و به بودن در دنیای غیرواقعی بپردازند.

خود را با بلاگرها و شاخ های اینستاگرام هم سن و سال خویش مقایسه می کنند و از وظایفی که به عنوان همسر، مادر، فرزند و یا خواهر بر عهده آن ها گذاشته شده است دور می شوند.

اگرچه فضای مجازی توانسته است در بسیاری از حرفه ها برای بانوان درآمدزایی کند و سبب رونق کار و حرفه آن ها شده است، اما باید گفت در بسیاری از موارد هم آسیب زا بوده است.

بسیاری از بانوان فقط برای سرگرمی و وقت گذرانی به اینستاگرام می آیند و هدف این حمله های نرم قرار می گیرند، از زندگی واقعی دور می شوند و ایده آل های خود را متناسب با زندگی های به نمایش گذاشته شده در فضای مجازی برنامه ریزی می کنند و با توجه به اینکه در بسیاری از موارد به آن ها نمی رسند همواره دچار پوچی و سرخوردگی هستند.

آن روی سکه فضای مجازی

عادله صفت گل، روانشناس بالینی در این زمینه به خبرنگار ما گفت: فضای مجازی همچون شمشیر دو سویه ای است که از یک طرف منافعی برای والدین و فرزندان دارد و آموزش های خوبی را به نمایش می گذارد و از طرفی هم معایبی دارد و گاهی باعث تخریب روحی و عاطفی فرزندان می شود.
 
وی اظهار کرد: آسیب های شبکه اجتماعی اینستاگرام بر روی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بارها و بارها دیده شده و موجب رواج بی پروایی، تجمل گرایی، مصرف گرایی و غیر واقعی شدن زندگی ها شده است.
 
این روانشناس بالینی تصریح کرد: معمولا افراد در این شبکه با انتشار تصاویر و پست های غیرواقعی تلاش می کنند وجهه مثبتی از خود نشان دهند و کاربران دیگر هم دائم خود را با آن ها مقایسه می کنند.
 
صفت گل اظهار کرد: در نتیجه اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و سعی دارند با نزدیک کردن خود به این افراد بخشی از خلا ناشی از یک دروغ و فریب بزرگ را جبران کنند.
 
وی افزود: دختران و بانوان خود را با ظاهر این افراد مقایسه می کنند و دچار اضطراب و سرخوردگی و انزوا می شوند، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و تاثیرات سوئی بر روان آن ها می گذارد.
 
روانشناس بالینی ادامه داد: در چنین شرایطی دختران ما که مادران و همسران آینده هستند با اعتماد به نفس پایین و احساس خود کم بینی نمی توانند نهاد خانواده را بدون آسیب حفظ کنند و قطعا برای همسر و فرزندان خود در آینده زندگی پوشالی پر از ایراد روانی و تربیتی ایجاد خواهند کرد.
 
خانواده، هدف اصلی تهاجم فرهنگی در فضای مجازی

احسان سامانی، مدیر گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: تبلیغاتی که در رسانه ها و فضای مجازی انجام می شود در راستای سست کردن بنیان خانواده است، اگر گسستی در خانواده ایجاد شود آن را می توان در جامعه دید، فروپاشی در خانواده منجر به فروپاشی اجتماعی هم می شوند.

سامانی ادامه داد: کشورهایی هم به دنبال مقابله با کشور ما هستند از راه فرهنگ نفوذ می کنند و تهاجم فرهنگی توجه خاصی به خانواده دارد و این تهاجم نرم بعد از مدتی سبب تغییر اعتقادات و ارزش های اخلاقی فرد می شود.

وی اظهار کرد: ماموریت خانواده تربیت نیروی سالم در جامعه است، زیرا فرزندان در خانواده تربیت می شوند و اگر فضا و کارکرد خوبی در خانواده وجود داشته باشد نیروی سالمی هم تحویل جامعه می شود، اما آسیب، گسست و فروپاشی از جمله طلاق عاطفی و واقعی، روابط سرد و اختلافات میان زوجین سبب ضربه به فرزندان می شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این خلا خود را در جامعه نشان می دهد و فرزندانی وارد جامعه می شوند که خود دارای آسیب های جدی هستند و به مرور جامعه هم دچار مشکل می شود و این همان چیزی است که دشمنان به دنبال آن هستند و باید در مقابله با آن برنامه ریزی دقیقی انجام شود.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۹۳۷


ارسال