پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۵
اینجا در کارزار کرونا هم از آب گل آلود ماهی می‌گیرند؛
واکسن هراسی با چاشنی شایعه مرگ و معلولیت در فضای مجازی!/ اوج گیری دوباره کرونا، سوغات تعطیلات خردادماه
 
در حالی ماهیت و اساس واکسن‌ها از جمله واکسن کرونا ایمن کردن بدن در مقابل بیماری‌هاست که این روزها عده ای با شایعه سازی در فضای مجازی ترس از تزریق این واکسن را بولد کرده که بعد از دوسال عوارضی همچون معلولیت و مرگ به دنبال دارد.
به گزارش عصرهامون، این روزها شایعات زیادی در فضای مجازی دست به دست چرخیده که زمینه نگرانی مردم به ویژه سالمندان را برای تزریق واکسن کرونا به وجود آورده است.

سؤال‌های متعددی برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود که آن چه در فضای مجازی می‌خوانیم و از اطرافیانمان می‌شنویم چقدر درست است؟ آیا فوت افراد متعاقب تزریق واکسن می‌تواند حقیقت داشته باشد؟ آیا تزریق واکسن کرونا مرگ‌آور است و دو سال بعد همه می‌میرند؟ آیا فلج یا معلو شدن قمستی از بدن بر اثر تزریق این واکسن صحت دارد؟

انتشار این گونه مطالب و طرح ابهام برای مردم در حالیست که تاکنون هیچ مرجع علمی این اخبار را تایید نکرده و گمان می رود انتشاردهندگان قصد دارند با این ترفند موفقیت های نظام سلامت در تولید واکسن را زیر سوال ببرند.
 
به شایعات توجه نکنید

مجید سرتیپی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت گو با خبرنگار عصرهامون پیرامون شبهاتی که این روزها در خصوص تزریق واکسن کرونا در حال انتشار است، گفت: از اواخر بهمن ماه سال گذشته تزریق واکسن کرونا بر اساس اولویت هایی که وزارت بهداشت مشخص کرده در دستور کارقرار گرفته که در این زمینه اولویت اول پرسنل بهداشتی درمانی بودند.

وی تصریح کرد: تاکنون 91 درصد از پرسنل درمانی، 80 درصد از پرسنل بهداشتی و 30 درصد از بیماران خاص موفق به تزریق این واکسن شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر  این امکان برای افراد بالای 70 سال فراهم شده و به همین ترتیب اولویت ها ادامه خواهد داشت تا زمانی که بیش از 70 درصد جمعیت کشور و به تبع آن استان واکسینه شوند.

عده ای علیه اقدامات بهداشتی و درمانی جوسازی می کنند

وی اذعان کرد: همیشه شایعاتی وجود دارد عده ای علیه اقدامات بهداشتی و درمانی جوسازی می کنند و تا حدودی هم موفق می شوند، اما باید بدانیم واکسن هایی که تزریق می شود مراحل کارآزمایی را طی و تاییدیه سازمان جهان بهداشت را دریافت کرده اند، بنابراین تا حدود زیادی ایمن بوده و عارضه جسمی در اکثریت مواقع ایجاد نمی کنند.

سرتیپی بیان کرد: وقوع برخی عوارض در افراد طبیعی است و این واکسن نیز مانند سایر داروها و اکسن ها یکسری عوارض ایجاد می کنند که بیش از 99 درصد موارد این عوارض خفیف و شامل تب، بدن درد، تهوع یا درد در محل تزریق است که بعد از دو روز بهبود پیدا می کند یا نهایتا گر فرد را اذیت کرد می توان از مسکن هایی همچون استامینوفون یا بروفن استفاده کرد.

وی تاکید کرد: در موارد بسیار نادر یعنی یک در میلیون نفر شاید عارضه جدی ایجاد شود که حتی در ایمن ترین داروها و واکسن هایی که تاکنون استفاده شده هم آمارها بیش از اینها بوده و طبیعی است عارضه جدی با این میزان مقیاس دور از انتظار نیست.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: آنچه در این میان مهم است که بدانیم اگر عارضه ای جدی ایجاد شد بلافاصله با پزشک یا شماره تلفن های  اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه ها تماس گرفته تا مداخلات ملزوم در اسراع وقت انجام و از بروز مشکلات جدی برای فرد جلوگیری شود.

وی اذعان کرد: برای پاسخگویی به شبهات و سوالات شهروندان مرکز پاسخگویی تلفنی در زاهدان راه اندازی شده که از ساعت 7 و 30 دقیقه تا 13 و 30 ظهر روزهای ادارای پاسخگو است، افراد می توانند با شماره گیری 33504676 سوالات خود پیرامون تزریق واکسن کرونا را بپرسند.

این مقام مسئول ادامه داد: تمام کشورهایی که به صورت وسیع واکسیناسیون را انجام دادند مانند آمریکا، انگلستان و دیگر نقاط، توانستند حتی پروتکل ها را تعطیل و مردم با حالت عادی زندگی برگردند، بنابراین ما می دانیم واکسن تاثیر داشته و تا میزان قابل توجهی جلو مرگ و میر و موارد شدید کووید را می گیرد.

احتمال اوج گیری کرونا با تعطیلات خرداد ماه

وی در بخش دیگر سخنان خود به روند افزایشی بیماری در استان اشاره کرد و گفت: در هفته های اخیر شاهد افزایش موارد مثبت به کووید 19 با شیب نسبتا ملایم هستیم که تا سه هفته اخیر احتمال افزایشی بودن آمار مبتلایان دور از انتظار نیست.

سرتیپی تصریح کرد: با توجه به تعطیلات خرداد ماه این نگرانی وجود دارد که در برخی از استان ها تردد مسافران اوضاع را بدتر و بیماری را به اوج برساند.

وی خاطر نشان کرد:  تاکنون در سیستان وبلوچستان بیش از 35 هزار مورد مثبت شناسایی شده که حدود هزار و 351 نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند؛ از این میزان حدود 22 هزار و 500 مورد مثبت با جان باختن 862 بیمار در حیطه جمعیتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بوده است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار کرد: هم اکنون وضعیت رنگبندی شهرستان های استان نیز در چابهار قرمز، زاهدان، خاش، زابل و ایرانشهر نارنجی و مابقی زرد است.

وی گفت: در زاهدان چهار مرکز تجمیعی واکسیناسیون سوله ورزشی ولایت جنب پردیس دانشگاه علوم پزشکی، مدرسه امام هادی(ع) دتقاطع خیابان کوثر و بعثت، سوله ورزشی 22 بهمن جنب دانشکده دندانپزشکی و مدرسه استقلال در خیابان باقری وجود دارد که مردم می توانند بعد از ثبتنام در سامانه سلامت بر اساس اولویت ها و نوبت دهی به این مراکز مراجعه و واکسن را دریافت کنند، همچنین در سایر شهرستان ها نیز این مراکز وجود دارد و به شهروندان خدمات ارائه می کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۴۲۹


ارسال