چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۳
تصادفات غیرمتعارف در جاده های برون شهری؛
جان هایی که قربانی سودجویی قاچاقچیان می شود/ گذرگاه های سیستان و بلوچستان؛ نقطه عبور سوخت قاچاق استان های دیگر
 
قریب به ۱۵ درصد تصادفات برون شهری منجر به فوت در سیستان و بلوچستان، تصادفات غیرمتعارف است که به واسطه کاروان های قاچاق سوخت، انسان و تصادف با احشام سنگین رخ می دهد و سهم قاچاق سوخت که از گذرگاه ها و گلوگاه های استان به خارج از کشور می رود قریب به سه برابر سهمیه خود استان است.
به گزارش عصرهامون ؛ از گذشته های دور سیستان و بلوچستان همواره شاهد مرگ فرزندان خویش در تصادفات جاده های بوده است.

تصادفاتی که عوامل مختلفی سبب بروز آن می شود، ضعف در زیرساخت های تردد شهری و جاده ای، وجود نقاط پر حادثه در محورهای مواصلاتی استان، سرعت و سبقت غیرمجاز و ... عواملی هستند که منجر به وقوع امار بالای تصادفات در این استان شده است.

در سال ۱۳۹۹ بیش از ۹۹۰ نفر از هم استانی ها به واسطه تصادفات رانندگی فوت کردند که از این تعداد ۹۴ متوفی در معابر شهری، ۷۶۴ متوفی در محورهای مواصلاتی جاده ای و ۱۱۹ متوفی در جاده‌های روستایی و خاکی جان خود را از دست دادند.

همچنین در این مدت بیش از پنج هزار و ۱۴۰ نفر در جاده‌ های استان به دلیل تصادف رانندگی، دچار جراحت شدند که جراحت برخی از آن ها مادام العمر همراهشان خواهد بود.

در این میان یکی از علل وقوع تصادفات در جاده های سیستان و بلوچستان که کمتر به آن پرداخته می شود وجود کاروان های حمل سوخت قاچاق است.

کاروان هایی که با سرعت و سبقت های غیرمجاز و پلاک های مخدوش بدون رعایت اصول رانندگی ایمن همراه با صدها لیتر سوخت قاچاق راهی مرزهای سیستان و بلوچستان می شوند.

این کاروان ها که با هدف سودجویی جاده های سیستان و بلوچستان را می پیمایند، گاهی برای فرار از چنگال قانون موجب بروز حوادث جاده ای می شوند و در این میان ممکن است افراد بی گناهی که در جاده تردد می کنند قربانی شوند.

قاچاق سوخت عبوری از گذرگاه های سیستان و بلوچستان سه برابر سهمیه استان

غلامرضا باغ شیرین، سرپرست مدیریت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان به خبرنگار ما بیان کرد: خیلی از معضلاتی که در حوزه قاچاق سوخت و تردد کاروان های سوخت قاچاق در محورهای مواصلاتی سیستان و بلوچستان دیده می شود سرریز استان های دیگر است.

وی ادامه داد: سهم قاچاق سوخت که از گذرگاه ها و گلوگاه های استان ما به خارج از کشور می رود قریب به سه برابر سهمیه خود استان است که ساماندهی این موضوع یک مدیریت منطقه ای را می طلبد.

این مقام قضایی تصریح کرد: در سال گذشته ۷۳۰ نفر را در محورهای مواصلاتی برون شهری از دست دادیم، این آمار در مقایسه با آمار سال ۹۸ روند نزولی و شیب کاهنده ای را نشان می دهد، اما به نسبت ترددهای برون شهری و مقایسه تطبیقی با استان های دیگر وقتی در نظر می گیریم رقم نگران کننده است.

سرپرست مدیریت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان عنوان کرد: نگران کننده تر این است که قریب به ۱۵ درصد تصادفات برون شهری منجر به فوت، تصادفات غیرمتعارف است.

باغ شیرین بیان کرد: تصادفات غیرمتعارف به واسطه کاروان های قاچاق سوخت، انسان و تصادف با احشام سنگین رخ می دهد، بنابراین نیاز است با توجه به ضریب وضعی ۱۵ درصدی آن ها تمهید جدی صورت گیرد.

وی گفت: مجموعه پیشگیری از وقوع جرم اقدامات خاصی را در خصوص کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز و کارگروه پیشگیری از تصادفات و سوانح جاده ای داشته است.

انسداد گذرگاه ها و توقیف خودروها

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: این اقدامات در راستای مسدود کردن گذرگاه های قابل انسداد روستاها به منظور پیشگیری از دور زدن مراکز ایست و بازرسی و تسریع در تقویت معیشت مرزنشینان انجام شده است تا به نوعی آرام سازی تردد کاروان های سوخت را التزام ببخشد و سهم ۳۰ درصدی سرعت غیرمجاز خودروها را کاهش دهد.

سرپرست مدیریت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان افزود: برخورد با رانندگانی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودروهای خود کردند و توقیف ۶ ماهه خودروهای حامل سوخت قاچاق از دیگر اقدامات در حال انجام است.

باغ شیرین عنوان کرد: همچنین ظرفیت ماده ۲۰ مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای ضبط خودروهایی که حجم غیرمتعارفی از سوخت را حمل می کنند داریم و می توانیم از آن هم استتفاده کنیم.

انتهای پیام/
 
 
  
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۶۱۱


ارسال