برق در وضعیت قرمز قرار گرفت؛

ورود دادستان زاهدان به استخراج غیرمجاز رمزارز/ پرونده ماینینگ غیرقانونی ارزهای دیجیتال در حال رسیدگی است

19 خرداد 1400 ساعت 10:23

با توجه به وضعیت نابسامان برق، کاهش تولید و جلوگیری از قطع دوره‌ای جریان برق در راستای صیانت از حقوق عامه، ۱۶ عدد دستگاه ماینر و یک عدد جعبه تقسیم و دو عدد فن بزرگ و خنک کننده و یک دستگاه وای فای در شهر زاهدان کشف و ضبط شد.


به گزارش عصرهامون؛ با آغاز خاموشی های پراکنده از اواخر اردیبهشت ماه و شروع اعلام برنامه خاموشی ها در ابتدای خرداد ماه شرایط اضطراری تنش در صنعت برق بیش از گذشته مشخص شد.

در سیستان و بلوچستان هم اگرچه به دلیل مدیریت مصرف برق در برخی از روزها برق قطع نمی شود اما گاهی هم خاموشی ها به صورت 2 ساعته در محله های مختلف شهرستان های استان اجرا می شود.

در این میان از ابتدای آغاز خاموشی ها در سراسر کشور بارها و بارها بر استفاده غیرمجاز استخراج کنندگان ارز دیجیتال از برق تاکید و دلیل عمده خاموشی ها هم همین مصرف غیرمجاز ذکر شد.

بر این اساس با توجه به اهمیت تامین برق پایدار برای مشترکان سراسر کشور، فعالیت مرزعه های مجاز استخراج ارز دیجیتال تا پایان شهریور ماه به تعویق افتاد.

از دیگر سو، اقدامات لازم برای مقابله با استخراج کنندگان غیرمجاز رمزارز صورت گرفت، به طوری که چندی پیش رضا خشنودی، معاون قضايي دادستان كل كشور در حقوق عامه با ارسال نامه‌ای چهاربندی خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر كشور، با اشاره به وضعيت بحرانی ناشی از كاهش توليد برق، خواستار برخورد قاطع آنان با مراكز غيرمجاز استخراج رمز ارز و همكاری با وزارت نيرو شد.

در این میان در راستای صیانت از حقوق عامه و کاهش خاموشی ها در سیستان و بلوچستان اقداماتی برای برخورد با استخراج کنندگان رمزارز صورت گرفته است.  

تامین برق پایدار مراکز درمانی و مشتریان خانگی اولویت اصلی است

خلیل عوض زاده، مدیرعامل شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان در این رابطه بیان کرد: افزایش کم سابقه دمای هوا و به دنبال آن استفاده زودهنگام از سیستم های سرمایشی، افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق، کاهش تولید نیروگاه های برق آبی و افزایش مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز شرایط سختی را در تأمین برق پایدار و مطمئن ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبات اخیر هیئت وزیران در خصوص ضرورت موضوع مدیریت مصرف در بخش اداری، فرمانداران نقش مهم و تاثیرگذاری در اجرایی شدن مصوبات در راستای تأمین برق پایدار مراکز درمانی و مشترکین خانگی دارند. 

این مقام مسئول عنوان کرد: تامین برق پایدار مراکز درمانی و مشتریان خانگی اولویت شرکت توزیع نیروی برق استان است و در این خصوص اقداماتی از جمله جمع آوری انشعابات غیر مجاز، شناسایی و جمع آوری مراکز غیر قانونی استخراج رمز ارز، پایش مداوم مصرف برق ادارات استان، تعدیل روشنایی شهری و فرهنگ سازی از طریق شبکه استانی و به صورت گسترده در فضای رسانه ای  استان به صورت منظم در حال اجراست. 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان ادامه داد: الزام به کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق ادارات و همچنین، کاهش ساعات اداری مقرر شده توسط استانداری این استان از جمله نکات مهم و قابل توجه در بخش اداریست که انتظار می رود از سوی فرمانداران به صورت جدی اجرایی شود. 

شناسایی ۱۶ دستگاه ماینر غیرمجاز در استان

ابوالفضل احمدزاده، قاضی حقوق عامه مرکز سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: با توجه به وضعیت نابسامان برق، کاهش تولیدات آن و جلوگیری از قطع دوره‌ای جریان برق در شهر زاهدان در راستای صیانت از حقوق عامه مردم دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان دستورات خاصی راجع به قطع برق شناسایی و برخورد قاطع با مراکز غیر مجاز استخراج ارز به اینجانب در طی سه هفته اخیر صادر کرد.

وی ادامه داد: همین موارد مد نظر معاون قضایی دادستان کل کشور دکتر خوشنودی در چند روز اخیر بود که با همکاری نیروی انتظامی و شرکت توزیع نیروی برق استان به صورت منظم در مراکز شناسایی شده ۱۶ عدد دستگاه ماینر و یک عدد جعبه تقسیم و دو عدد فن بزرگ و خنک کننده و یک دستگاه وای فای کشف و ضبط شد که در محل صورتجلسه مرتب، تنظیم و به امضای حاضرین و مرتبطین رسید.

این مقام قضایی عنوان کرد: صیانت از حقوق عامه مردم تکلیف قانونی و شرعی دادستانی مرکز استان است و تامین لوازم و زمینه‌های همسو با رفاه مردم و احقاق حقوق آنها اقتضای ورود دستگاه قضایی به موضوعات و مسائلی دارد که با جان و مال و آزادی شان در ارتباط است.

قاضی حقوق عامه مرکز سیستان و بلوچستان گفت: لذا بروز موانع و مشکلاتی در راه های تامین لوازم و مقدمات مذکور که به نحوی منجر به تضییع حقوق عامه مردم شود مورد شناسایی و تحقیق ضابطان دادگستری قرار می گیرد.

احمدزاده افزود: همین رویه و فرآیند در چند هفته اخیر با نظارت دادستان مرکز و اختیارات قانونی به اینجانب به دقت و سرعت طی شد و با همکاری ضابطان انتظامی و مأموران شرکت توزیع برق استان استمرار خواهد داشت تا اینکه قطعی برق به درجه پایین برسد و موجبات اضرار به عموم مردم فراهم نشود.

تذکر جدی و قانونی به ادارات پرمصرف

وی عنوان کرد: همچنین با بررسی های به عمل آمده مشخص شد که برخی از ادارات و سازمان‌های دولتی و غیردولتی از میزان مجاز مصرف خود تخطی و تجاوز می‌کنند که در ابتدای شناسایی آن مراکز و سازمان‌ها تذکرات جدی و قانونی به اداره داده می‌شود تا به میزان مقرر قانونی رهنمون شود.

این مقام قضایی گفت: چنانچه رعایت تذکرات صورت نگیرد طبق موازین قانونی برخورد مناسب صورت خواهد گرفت و آنچه معیار و رویکرد اصلی دادستانی مرکز استان است رعایت و صیانت از حقوق یکایک شهروندان زاهدانی است و برای تحقق منویات مقام معظم رهبری و دستورات ریاست قوه قضاییه و تکالیف محوله از سوی دادستانی کل کشور و اقدامات خاص صورت گرفته و با محوریت حقوق عامه در حال انجام است.

قاضی حقوق عامه مرکز سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بعد از سیر مراحل تحقیق و تکمیل اطلاعات و مدارک و ضمائم مرتبط با استخراج غیرقانونی رمزارزها با رعایت اصل صلاحیت به مراجع مربوطه ارسال می شود که هم در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان و هم تعزیرات حکومتی پرونده‌ها در حال رسیدگی است.

احمدزاده تصریح کرد: لذا به تمام افرادی که در حیطه استخراج رمز ارزها فعال هستند توصیه و تذکرات جدی داده می‌شود که عملیات استخراج رمز حساب با توجه به وضعیت فعلی مبنای قانونی ندارد و حتی مراکزی که مجوز فعالیت انجام شده بودند تا آخر شهریور ماه حق فعالیت و استخراج رمز ارز ندارد چرا که پیکره سامانه برق استان توان و ظرفیت لازم را ندارد و باید حقوق مردم رعایت شود.

انتهای پیام/


کد مطلب: 138657

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/138657/ورود-دادستان-زاهدان-استخراج-غیرمجاز-رمزارز-پرونده-ماینینگ-غیرقانونی-ارزهای-دیجیتال-حال-رسیدگی

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/