جلوه ای دیگر از اقتدار رزمندگان ایران در روزهای جنگ؛

تبلور رمز اباعبدالله در عملیات بیت المقدس 7/ عملیاتی ویژه که با هدف خروج دشمن از ایران صورت گرفت

23 خرداد 1400 ساعت 14:23

امروز سالروز عملیات بیت المقدس هفت است، عملیاتی که با رمز اباعبدالله آغاز شد و با هدف خروج دشمن از ایران صورت گرفت.


به گزارش عصرهامون؛ امروز سالروز عملیات بیت المقدس هفت است، عملیاتی که در سال ۱۳۶۷ با رمز یا اباعبد الله الحسین (ع) در محور شلمچه - کانال ماهی به صورت گسترده، به فرماندهی سپاه و با هدف پس زدن‌ دشمن‌ از خاک‌ ایران‌ و مقابله‌ با ترفند تجاوزات‌ دوباره‌ ارتش‌ عراق‌ طراحی و اجرا شد.

پس از تقویت دوباره ارتش عراق توسط حامیان‌ غربی‌ صدام‌ و کشورهای‌ عربی‌ خلیج‌ فارس، آن ها دست به تهاجماتی‌ قابل‌ توجه‌ در محورهای‌ جنوبی‌ جنگ‌ زدند، اما بسیج عمومی مردم برای‌ تهاجمات‌ دوباره ارتش‌ صدام‌ در حد بالایی‌ قرار داشت.

امتیازاتی‌ را که‌ این رژیم‌‌ قصد داشت‌ با قبول‌ حالت‌ نه‌ صلح، نه‌ جنگ‌ از ایران‌ بگیرد، باید پس‌ گرفته‌ می شد، بنابراین سیاست و تاکتیک، عملیات ‌»بیت‌المقدس ۷» که عملیاتی ویژه در نوع خود بود به‌ منظور پس‌ زدن‌ دشمن‌ از این‌ سوی‌ خطوط‌ بین‌المللی‌ در شلمچه در نخستین‌ ساعات‌ بامداد ۲۳ خرداد ماه ۱۳۶۷ آغاز شد.

بیت المقدس هفت یکی از عملیات هایی بود که رزمندگان سیستان و بلوچستان در آن حضور فعال و موثری داشتند.

حضور فعال و موثر رزمندگان سیستان و بلوچستان

در همین راستا، علی کیخا، از رزمندگان دوران دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: این عملیات با رمز یا اباعبدالله الحسین در منطقه شلمچه در همان مکانی که دشمن در ۴ خرداد ۱۳۶۷ حمله خود را به یگان های سپاه در خطوط پدافندی انجام داد شروع شد.

وی با اشاره به اسامی گردان‌های حاضر در عملیات بیت‌المقدس هفت بیان کرد: گردان "۴۱۰ غواص" به فرماندهی محمود امینی و رزمندگان سیستان و بلوچستان از قبیل محمد ضامن به عنوان فرمانده دسته، عباس نجاری فرمانده گروهان، صالح براهویی، محمد ابراهیمی و عباس نجاری با نیروهای گروهان خود بعد عبور از آب کانال پرورش ماهی سنگرهای دشمن را در دوطرف خاکریز پاکسازی کردند.

این رزمنده با بیان این که پس از ورود گردان های پیاده نیروهای گردان غواص به عقب برگشتند، افزود: گردان "۴۰۸" نیز به فرماندهی سید و حضور دو نفر از رزمندگان استان به نام محمد رضا رخشانی مقدم به عنوان فرمانده گروهان و علی حسن زاده فرمانده دسته و گردان "۴۲۳ الحدید - ادوات سبک" به فرماندهی سید محسن میربهرسی در این عملیات حضور داشت.

وی که در گردان "۴۲۳ الحدید - ادوات سبک" حضور داشته است، اظهار کرد: با شروع عملیات خط پدافندی دشمن در منطقه شلمچه و همان محور عملیات کربلای ۵ و تک ۴ خرداد ۱۳۶۷ توسط اعضای گردان "۴۲۳ الحدید - ادوات سبک" شکسته شد و تا جنوب کانال پرورش ماهی پیشروی کردند.

 کیخا خاطرنشان کرد: جنگ هشت ساله که عراق به کشور جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد، در وضعیتی آغاز شد که پرسنل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان در دو جبهه سیستان و بلوچستان و کردستان که پیش از این به دست ضد انقلاب داخلی با پشتیبانی استکبار جهانی در جهت مقابله با نظام نوپای جمهوری اسلامی گشوده شده بود، مشغول به مبارزه بودند.

انتهای پیام/


کد مطلب: 138807

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/138807/تبلور-رمز-اباعبدالله-عملیات-بیت-المقدس-7-عملیاتی-ویژه-هدف-خروج-دشمن-ایران-صورت-گرفت

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/