سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۳
روایتی تکان دهنده از تکرار کم آبی در جنوب شرق کشور؛
مشکل تامین آب شرب سیستان و ‏بلوچستان هنوز حل نشده است/ ولنجک نشین ها روزی 200 لیتر آب مصرف می کنند
 
در حالی مردم استان سیستان و بلوچستان در برخی از نقاط برای نظافت، شستشو، شرب، پخت و پز تنهاروزانه به 15 لیتر آب دسترسی دارند، که به گفته نماینده مردم چابهار "من، وزیر نیرو و رئیس جمهور ولنجک نشین در روز 200 لیتر آب مصرف می کنیم."
به گزارش عصرهامون، داستان بی آبی در سیستان و بلوچستان ید طولانی دارد؛ بیش از دو دهه است مردمان صبور این خطه از کشوربا خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و از محرومیت در رنج هستند، رنجی که از یک سو منجر به مهاجرت، تلف شدن دام ها و از سوی دیگر قطع دست زنان و کودکانی است که برای تامین آب به هوتک ها رفته و سرنوشتی مبهم دارند.

در این زمینه بیش از هزار و اندی روستا در اقصی نقاط استان با این معضل مواجه بوده و از آب آشامیدنی بی بهره اند؛ بسیاری از آنان به صورت سقایی و باتانکرهای حمل آب اقدام به تامین آب مصرفی مورد نیاز خود می کنند.

ساختن سد کمال خان اما این خشکسالی ها را در شمال سیستان وبلوچستان بیش از پیش کرده به گونه ای که خشکسالی باعث شده بادهای ۱۲۰ روزه به دلیل خشکی دریاچه هامون به طوفان شن ۲۰۰ روزه تبدیل شود و زندگی مردم این منطقه را سخت‌تر از گذشته کند.

مردم در بخش جنوبی سیستان وبلوچستان نیز اگر چه لب دریا هستند اما لب تشنه تر از سایر نقاط بوده و بی آبی امان آنها را بریده است.

این معضل باعث شده تا سیستان و بلوچستان علیرغم ظ‌رفیت‌های خوبی که برای دیده شدن دارد، اما با چالش‌های زیادی از جمله مهاجرت‌های بی‌رویه روستانشینان به شهرهای دیگر و حاشیه‌نشینی در مرکز استان مواجه باشد؛ چرا که درآمد بخش زیادی از مردم  بر پایه کشاورزی و دامداری بوده و این بی آبی و خشکسالی ها که هر سال بیشتر از قبل شده و از سوی دیگر وعده های مسئولین نیز عملی نمی شود، کار را برای آنان سخت و دشوار کرده است.

مشکل تامین آب شرب استان سیستان و بلوچستان حل نشده است
 
در همین راستا معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجل  در نشست علنی امروز (سه شنبه، یکم تیر)، گفت: براساس ماده 36 قانون برنامه ششم توسعه وزارت نیرو مکلف بود برای مناطق همجوار با دریای عمان و خلیج فارس از طریق آب شیرین کن، آب مناسب را تامین کند.

وی ادامه داد: وزارت نیرو باید 70 درصد تجهیزات آب شیرین کن را از طریق انتقال فناوری توسط شرکت های داخلی تامین می کرد اما متاسفانه با وجود آنکه در پایان دوره پنج ساله ششم توسعه قرار گرفته ایم هنوز مشکل تامین آب شرب استان سیستان و بلوچستان حل نشده است.

نماینده مردم چابهار در مجلس  با اشاره به اینکه چالش عمده کشور در حال حاضر تامین آب است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود اقتصاد، آب و جمعیت را سه چالش عمده کشور برشمرده اند.

وی تصریح کرد: میانگین بارش کشور 250 میلیمتر است و چاره ای جز تامین آب شرب از دریاها وجود ندارد.

سیستان و بلوچستان بیشترین تنش آبی را در کشور داراست

سعیدی با تاکید بر اینکه حدود 60 درصد آب شیرین کن های دنیا در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است، گفت: سهم ایران از این رقم تنها 2 درصد است، استان سیستان و بلوچستان بیشترین تنش آبی را در کشور داراست اما حتی یک میلیمتر آب برای تامین شرب مردم این منطقه اضافه نشده است، در بحث انتقال آب از این استان به مشهد هم تنها کلنگ زنی آن انجام شده است.

نماینده مردم چابهار افزود: خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در جای جای استان سیستان و بلوچستان اظهر من الشمس بوده و پیوست مردم این منطقه با نظام ناگسستنی است اما فقدان و کمبودهای تاریخی همچنان وجود دارد؛ غیزانیه برای مردم این منطقه یک رویای دست نیافتنی است و کودکان برای تامین آب از هوتک ها همچنان درگیر اتفاقات ناگوار می شوند و این موضوع دستاویزی برای رسانه های غربی شده است.

در کنار اقیانوس و دریای عمان قرار گرفته ایم اما از داشتن آب برای زندگی محروم هستیم

وی اظهار داشت: سدهایی که در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده اما تدبیری برای پایین دست آن ها نشده است، ما در کنار اقیانوس و دریای عمان قرار گرفته ایم اما از داشتن آب مناسب برای زندگی محروم هستیم.

سعیدی ضمن انتقاد جدی نسبت به انفعال در دیپلماسی آب در کشور، گفت: کشور همسایه ما قصد ساخت سد کمال خان را داشت و این موضوع موجب خشک شدن سیستان و بلوچستان خواهد شد، سهمیه بندی رقت بار آب در چابهار و بالاترین میزان آب بها در چابهار و کنارک و کنتورهایی که به جای چرخش با فشار آب، با فشار هوا می چرخند هر روز بیشتر موجب آزار مردم این استان شده است.

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزیر نیرو طی 28 روز دو نامه برای من ارسال کرد که در اولین نامه شاخص بهره مندی از آب در استان سیستان و بلوچستان 48 درصد قید شده اما در نامه بعدی تنها 14 درصد اعلام شده است.

من، شما و رئیس جمهور ولنجک نشین در روز 200 لیتر آب مصرف می کنیم!!

وی خطاب به اردکانیان بیان کرد: من، شما و رئیس جمهور ولنجک نشین در روز 200 لیتر آب مصرف می کنیم اما مردم استان سیستان و بلوچستان برای نظافت، شستشو، شرب، پخت و پز و ... تنها 15 لیتر مصرف دارند؛ شما قول دادید تا پایان سال 99، 150 هزار نفر از مردم این استان به آب پایدار دست پیدا کنند اما مردم من همچنان در شهرها و روستاها در صف های آب ایستاده و کودکانمان هیچ رویایی ندارند.

سعیدی خطاب به وزیر نیرو گفت: بعد از سفر سال گذشته دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، آقایان قاضی زاده هاشمی و نیکزاد به استان سیستان و بلوچستان، پروژه‌های خوبی تعریف شد که بعد از چند ماه همه آن پروژه ها یا بخش عمده ای از آن ها متوقف شدند. وزارت نیرو راهبرد مشخص و نقشه ای برای برون رفت از فاجعه بی آبی منطقه ندارد.

نماینده مردم چابهار، نیک شهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم سیستان و بلوچستان در تمام عرصه های انقلاب پیشگام بوده اند و حتی جوان ترین شهید از خاستگاه نیک شهر برخواسته است و هیچ گاه سختی ها اراده این مردم را برای دفاع از کشورشان خدشه دار نکرده و نیازی به اشک تمساح اجنبی ها هم ندارند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و توسعه سواحل مکران، گفت: آیا توسعه این سواحل را بدون انسان مکرانی می خواهید؟ آیا بدون توسعه منابع انسانی می توان توسعه ساحلی انجام داد؟ سیستان و بلوچستان فرزند ضعیف میهن و خط مقدم جبهه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... است بنابراین وزیر نیرو آن را ضعیف نکنید، دولت های قبلی و فعلی اقداماتی را انجام داده اند اما کافی نبوده است.

 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۱۹۰


ارسال