سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ,27 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۶
دلواپسی هایی که پایانی ندارد؛
سایه سیاه کرونا بر کودکانه‌ها/ چگونه استرس بچه‌ها را در روزهای قرمز کرونایی مدیریت کنیم؟
 
این روزها به واسطه بحرانی شدن شرایط از نظر کرونایی، افزایش خبرهای تلخ و خانه نشینی، استرس زیادی به خانواده ها به ویژه کودکان تحمیل می شود که والدین می توانند با راهکارهایی به واکنش های آن ها به گونه‌ای حامیانه پاسخ دهند.
به گزارش عصرهامون؛ مدت هاست وضعیت کرونا در برخی نقاط کشور از جمله سیستان و بلوچستان حالت فوق بحرانی به خود گرفته و بسیاری از شهرهای آن لباس قرمز به تن کرده است، ماجرایی که به واسطه آن خبرهای تلخی همچون افزایش آمار مرگ و میر و مبتلایان از شبکه های اجتماعی و رسانه های مختلف مخابره می  شود.
 
اما آنچه این روزها کام ها را تلخ تر کرده، تعطیلی کسب و کارها و خانه نشینی است، از سویی به دلیل شیوع سویه دلتای این ویروس و تهدید آن همه سنین به ویژه کودکان را، استرس بیشتری به خانواده ها و به خصوص بچه ها تحمیل شده و دنیای کودکانه شان را تحت تاثیر قرار داده است.
 
استرسی که می تواند عوارض ناگواری بر سلامت کودکان بر جای بگذارد و زندگی کنونی و آینده را به کام خودشان و خانواده ها تلخ کند، بنابراین مدیریت این استرس در شرایط کنونی یکی از مهم ترین اقدام هایی است که باید خانواده ها به آن توجه ویژه ای داشته باشند.
 
به کودکان در مورد ویروس کرونا توضیح دهید
 
در همین راستا با رضا وردانی، روانشناس شخصیت گفت و گویی انجام شد که  به خانواده ها توصیه کرد به کودکان در مورد ویروس کرونا توضیح دهید و بگویید دانشمندان در حال تحقیق هستند، این بیماری شبیه نوعی سرماخوردگی شدید است و برای پیشگیری باید بهداشت را رعایت کنند.
 
وی با بیان این که با بازی سعی کنید از استرس بچه‌ها کم کنید، عنوان کرد: مثلا از آن ها بخواهید برای کارهای روزمره فقط از یک دست استفاده کنند و با آن یک دست صورت و موهای خودشان را لمس نکنند و به ازای هر باری که این کار را کردند، یک علامت قرمز می‌گیرند، اگر آخر روز علامت کم داشتند برنده بازی می شوند.
 
وردانی گفت: یادتان باشد کودکان با شنیدن اخبار مربوط به کرونا به علت اینکه دقیق نمی دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، بیشتر از بزرگتر‌ها دچار ترس می شوند. این بازی پیشنهاد شده را با آن ها انجام دهید و اجازه ندهید استرس بیش‌ از اندازه داشته باشند، چراکه همین موضوع سبب ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می شود.
 
به گفته وی، این روزها هر ساعت در رسانه‌های مختلف، پیام‌های بهداشتی فراوانی در مورد کرونا مشاهده می‌کنیم؛ اما به‌عنوان والد، یادمان باشد که کودکان نیازمند امنیت روانی و آرامش هم هستند.

به نظم روزانه توجه کنید
 
این کارشناس بیان کرد: به نظم روزانه توجه کنید، پژوهش‌ها نشان می‌دهند یک راه مهم برای ارتقای احساس امنیت نه فقط در کودکان و نوجوانان که حتی در بزرگسالان داشتن نظم روزانه و روتین است، این مهم به ما این احساس را می‌دهد که روی زندگی شخصی‌مان کنترل داریم و دست‌کم می‌توانیم زندگی روزمره‌مان را به حالت عادی بازگردانیم.
 
وی اضافه کرد: بیش از اندازه برای نگاه‌کردن شبکه‌های مجازی و اخبار و... وقت نگذارید و‌ به هنگام تماشای اخبار یا تحلیل‌ها فرزندان‌تان را همراهی کنید. وقت بیش‌تری را با هم بگذرانید. کارهای جمعی در خانواده به بچه‌ها احساس امنیت می‌دهد و فرصت خوبی است که از آن‌ها بخواهید احساسات‌شان را بیان کنند.
 
وردانی با بیان این که کنترل خود را از دست ندهید، اظهار کرد: در شرایطی که خودتان بیش از حد نگران و آزرده‌اید، نمی‌توانید منبع آرامش برای فرزندان‌تان باشید.

راهکارهایی برای مقابله با استرس کودکان
 
وی با اشاره به راهکارهایی جهت کمک به کودکان برای مقابله با استرس به هنگام شیوع کرونا گفت: کودکان ممکن است به روش‌های مختلفی نسبت به استرس واکنش نشان بدهند، بیشتر به والدین بچسبند، مضطرب و گوشه‌گیر یا عصبانی، آشفته و حتی دچار ‌شب ادراری شوند.
 
این روانشناس گفت: به واکنش‌های کودکتان به گونه‌ای حامیانه پاسخ دهید، به نگرانی‌های‌شان گوش دهید و تا می‌توانید عشق و توجه بیشتری نثارشان کنید، چراکه کودکان در شرایط سخت به عشق و توجه بزرگترها نیاز دارند. بنابراین تا می‌توانید به آنها توجه کنید و برایشان وقت بگذارید.
 
وی تاکید کرد: به خاطر بسپارید که به حرف‌های کودکتان گوش کنید، با مهربانی با آنها صحبت کنید و به آنها اطمینان خاطر دهید، تا حد امکان فرصت بازی کردن با کودکان و آرامش آنها را فراهم کنید.

از فاصله گرفتن با کودکان خودداری کنید
 
وردانی ادامه داد: سعی کنید که کودکان به والدین و خانواده خود نزدیک باشند و تا حد امکان از جدا کردن آنها از سرپرستان‌شان خودداری کنید. چنانچه به دلایل مختلف از جمله بستری شدن در بیمارستان، مجبور به جدایی شدید، مرتب با کودک‌تان تماس تلفنی داشته باشید و همچنان به آنها اطمینان دهید که همه چیز مرتب است.
 
وی افزود: تا حد ممکن برنامه‌های روزمره و منظم کودک‌تان را ادامه دهید، یا برنامه‌های جدید در محیط‌های جدید برایش بریزید، واقعیت‌ها را درمورد اتفاقات اخیر بگویید و با کلماتی که برای سن وی قابل درک باشد، برایش توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده و اطلاعات واضحی درباره راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری را در اختیارش بگذارید.
 
این کارشناس اضافه کرد: همچنین می‌توانید با روشی اطمینان‌بخش اطلاعاتی درباره آنچه می‌تواند اتفاق بیفتد به کودک‌تان بدهید، به عنوان مثال اگر یکی از اعضای خانواده یا خود کودک احساس کنند که حالشان خوب نیست و مجبور شوند، برای مدتی به بیمارستان بروند تا دکترها کمک کنند که حال‌شان بهتر شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۵۳۵


ارسال