شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۶
چالش تابستان های داغ در جنوب شرق کشور؛
قطعی های نامنظم برق امان مردم سیستان وبلوچستان را بریده است/ کاهش مصرف برق با اصلاح سیستم روشنایی
 
در حالی قطعی های نامنظم برق در سیستان وبلوچستان امان مردم را بریده که گرمای زود هنگام هوا و کاهش بارش ها دلیل اصلی آن است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ این روز‌ها که با گرما و خبر‌های ناگوار درباره خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنیم، خاموشی‌های وقت و بی وقت هم کار‌های ما را به حالت ساکن در می‌آورند و ساعت‌ها درجازدن و یکجانشینی و حرارت جانفرسای هوا به سبب قطعی برق هم از دیگر مشکلات است که ما را دچار سردرگمی و کلافگی کرده است.

قطع برق، معضل همیشگی مردم سیستان و بلوچستان به شمار می رود آن هم در این خطه گرم و خشک که دمای برخی از شهرهای آن در بسیاری از روزها در تابستان به بالای 40 تا 50 درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد و بدون روشن بودن کولر تحمل دما امکان پذیر نیست.

در همین زمینه مدتی است مردم ایرانشهر بابت قطعی های مکرر از اداره برق گلایه دارند، قطعیِ برقی که آن ها را به تحمل گرمای طاقت فرسای هوا مجبور کرده و باید در این راستا برای حل این معضل مسئولین دست اندر کار اقداماتی اساسی انجام دهند و در این شرایط بحران کرونا آنان می توانند با اتخاذ تدابیری درست و صحیح به کاهش استرس شهروندان در زمینه نگرانی قطعی مداوم برق بپردازند.

تابستان داغ و بی برقی در سیستان وبلوچستان

در این راستا وحید حدادی پور، رئیس اداره برق ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: با توجه به این که در زمستان سال گذشته به شدت کاهش بارش را داشتیم و تابستان امسال هم با شدت گرمای بیش از حد مواجه شده ایم، در واقع این مسائل باعث شد نیروگاه های آبی سراسر کشور از ظرفیت ۳ هزار و ۵۰۰ مگابایت خارج شوند.

وی افزود: خارج شدن نیروگاه های آبی و همچنین رشد مصرف ۲۰ درصدی برق در سطح کشور باعث شده که مصرف آن بیش از تولید و این قضیه شرکت برق را مجبور کرده تا نسبت به اعمال خاموشی های با برنامه مدیریت برق اقدام کند.

رئیس اداره برق ایرانشهر تصریح کرد: خاموشی های مدیریت برق با هدف تراز کردن میزان مصرف و تولید انجام می شود و به خاطر همین مسئله ناچاریم مدیریت برق را اعمال کنیم.
 
برق هیچ بیمارستانی قطع نمی شود
 
وی اضافه کرد: در خصوص قطع برق در بیمارستان های سطح شهر نیز نه تنها در این شهرستان بلکه در کل استان و کشور به هیچ عنوان خاموشی برای بیمارستان ها اعمال نمی شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بیمارستان های ایران و خاتم الانبیا این منطقه خطوط‌‌شان از برنامه کنترل خاموشی حذف شده و در واقع در شرایط فعلی برق مضاف در مواقع اضطراری برای آن ها فراهم می شود که برای تحقق آن نیازمند همکاری همه جانبه هستیم.

با مصرف بهینه برق برنامه مدیریت تولید حذف می شود

وی با بیان این که عمده دلایل خاموشی برق در فصل تابستان به دلیل کمبود تولید برق است، عنوان کرد: این معضل با همکاری همشهریان و مشترکین برق با مصرف بهینه می تواند حل و در حد ۱۰ تا ۱۵ درصد مصرف آن را کاهش داده که با انجام این کار مدیریت تولید حذف خواهد شد.

حدادی پور با اشاره به این که ۱۰ تا ۱۵ درصد مصرف برق را می توان با راهکارهای ساده کاهش داد، خاطرنشان کرد: مشترکین هنگام استفاده از کولر آبی باید پوشال ها را مرتب تعویض، موتور را سرویس و از دور کُند آن استفاده کنند  چرا که رعایت این نکات مصرف برق را تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

وی اضافه کرد: اگر مشترکین برق از کولر گازی و اسپیلت استفاده می کنند حتما دمای آن را روی حالت آسایش که بین ۲۴ تا ۲۶ درجه است قرار بدهند و کمپرسور و فیلتر های کولرها را به موقع نظافت کنند.

وی تصریح کرد: همچنین شهروندان با حذف لامپ های پر مصرف و خاموشی لامپ های اضافه می توانند کمک شایانی در مصرف بهینه برق داشته باشند.

این مقام مسئول بیان کرد: از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۸ عصر که جز ساعت پیک مصرف بوده از استفاده لوازم پر مصرف چون اتو، ماشین لباسشویی، ماکروفر و نظیر این ها خودداری کنند.

وی عنوان کرد: لوازم برقی مانند تلویزیون که مورد استفاده قرار نمی گیرند نباید به صورت استند بای قرار گیرند چون در آن حالت برق مصرف می کنند بلکه باید به طور کامل خاموش شوند.

رئیس اداره برق ایرانشهر گفت: همشهریان از طریق اپلیکیشن "برق من" می توانند میزان مصرف شان را با میزان میزان مصرف دوره های مشابه تطبیق و با ثبت شناسه قبض در این سامانه بسیاری از خدمات اداره برق را به صورت غیر حضوری انجام دهند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۷۲۴


ارسال