شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۴
بی حجابی تحفه فرهنگ غرب؛
انگیزه ازدواج با بدحجابی در جامعه از بین می رود/بی‌حجابی چالش است، نه حجاب
 
زهرا هراتی آقایی، مدرس حوزه علمیه خواهران زاهدان گفت: حضور زن با پوشش مناسب در جامعه باعث تقویت ارزش او در اجتماع می شود، مرد هم باید پوشش مناسب و در عرف جامعه به تن کند چرا که بی حجابی برای مرد و زن جامعه را دچار تزلزل و آسیب می کند.
به گزارش عصرهامون، حجاب گوهری گران‌بهاست که اثرات عجیبی بر شخصیت و سرنوشت انسان می‌گذارد.

حجاب یک ارزش است، ارزشی که فطرت و طبیعت آدمی چه مرد و چه زن آن را می‌پذیرد، ارزشی که خود مقدمه‌‏ای برای دستیابی به ارزش‌های عالی‌تر است، ارزشی که این روزها در جامعه اسلامی با توجه به نگاه‌های متفاوتی که نسبت به حجاب وجود دارد، نیاز به احیای مجدد دارد، چراکه دشمنان به صورت‌های مختلف درصدد ایجاد بی‌میلی نسبت به حجاب در جوامع اسلامی هستند که تا حدودی موفق هم بودند.

در همین راستا گفتگویی را با زهرا هراتی آقایی، مدرس حوزه علمیه خواهران زاهدان ترتیب دادیم تا موضوعاتی مانند چرایی افول ارزش حجاب در جوامع و راهکارهای را آن مورد بحث قرار دهیم.

تحکیم بنیان خانواده با رعایت عفاف و حجاب

زهرا هراتی در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: یکی از فضایل اخلاقی که در تحکیم بنیان خانواده اثر زیادی دارد و در دین مبین اسلام هم به آن تاکید شده رعایت حجاب و عفاف در جامعه است.

وی افزود: اگر هر کدام از انسان ها این مسئله برای‌شان مهم و به دستورات دین اسلام توجه کنند که هر خانواده‌ باید در فضا و حیطه خود آرامش کسب کند و نیازها را در این محیط برطرف، همه موظف به رعایت عفاف و حجاب می شوند.

به گفته این کارشناس؛ وقتی مرد در فضای اجتماع حضور و با هر نوع بدحجابی از آرایش تا پوشش‌های نامناسب برخورد کند ذهن و روح‌ش درگیر شده و آرامش خاطری که باید در فضای خانه یا نیازهایی که در کنار همسر و در حیطه حلال خود داشته باشد را دیگر نمی‌تواند، حتمال دارد دچار اختلال و اقدام به مقایسه همسر خود با دیگران کند که این مهم محبت، صفا، صمیمیت و رابطه ای که تا پیش از این در خانواده بوده را دچار تنش می کند.

وی ادامه داد: در این زمینه پیامبر اکرم (ص) فرمودند "کسی که نظر کردن به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند خداوند به او ایمان عطا می کند که شیرینی آن را در قلب می یابد"، وقتی انسان ایمان داشته باشد آرامش روحی و روانی دارد و در مسیری قرار می‌گیرد که رضا و خشنودی خدا را به همراه دارد و این مهم از هر چیزی اصلح تر است چرا که اگر انسان به این مرحله برسد نیاز خود را در محیطی تامین می کند که در اختیارش بوده و برای آن مجوز دارد.

سیره و زندگی حضرت زهرا(س) و علی علیه السلام را الگو قرار دهیم

هراتی اذعان کرد: در این مقوله مردان هم باید مراقب باشند عفاف و حجاب تنها مختص بانوان نیست، شاید نوع حرف زدن مرد دل یک زن را بلرزاند بر این اساس باید در نوع رفتار و برقراری تعامل به این مهم دقت کرد.

وی اضافه کرد: بانوان بیشتر در معرض خطر هستند زیرا خداوند زیبایی‌ها و ارزش‌های خاصی برای آنان قرار داده که اگر حفظ نشود به زن آسیب می رساند.

این کارشناس تصریح کرد: اگر این ارزش و حدودها رعایت و این تفکر در ذهن زنان و مردان شکل گیرد که همان طور که من دوست ندارم همسر، فرزند و مادرم با دیدن فضای آلوده اجتماعی که برگرفته از فرهنگ غرب است آلوده شوند قطعاً فضای جامعه سالم خواهد بود.

وی اظهار کرد: باید سیره و زندگی حضرت زهرا(س) و علی علیه السلام را الگو قرار دهیم، ارتباط آنها با نامحرم در حد ضروریات و با رعایت حدود بود. حضرت زهرا با اینکه حدود را رعایت می‌کردند بهترین و برجسته ترین بانو بودند و جزء چهار زن برتر دنیا معرفی شده‌اند، ایشان در تربیت فرزند، همسرداری، خانه داری و بهترین دختر برای پیامبر بودند که اینها باید در جامعه رعایت و الگوگیری شود.

هراتی خاطر نشان کرد: باید بدانیم دشمن فرهنگ غرب را در جامعه وارد و در این راستا تلاش زیادی می‌کند، بهره‌گیری از فضای مجازی و آلوده کردن افراد، نوع پوشش و تفکر که دشمن برای کمرنگ کردن فرهنگ اسلامی در دستور کار خود قرار داده تا به فراموشی سپرده شود و ما تدابیر آنها را در جامعه اجرایی کنیم؛ باید جوان ها نیازها را در محیطی سالم و مشروع تأمین کنند.

وی گفت: سالها قبل آرزوی جوانان برگزاری زود هنگام مراسم ازدواج حتی با کمترین امکانات بود تا آرامش خود را در کنار همسر ببینند، اما امروز جوانان آن تفکر را ندارند و می‌گویند زود است، چرا که در فضای مجازی به واسطه تبلیغات دشمنان ذهن آنها تشویش شده و با هر نوع صحنه، پوشش و گفتاری روبه‌رو هستند تا به اصل زندگی که دین اسلام برای آنها در نظر گرفته، دسترسی پیدا نکنند.

هدف از تشکیل خانواده برآورده کردن نیازها در حیطه سالم و تربیت فرزندان صالح است

به گفته این کارشناس، وقتی ذهن درگیر باشد انسان از اهداف اصلی و واقعیت ها دور می شود، لذا باید به آن توجه ویژه‌ای و سبک و سیره زندگی معصومین را در زندگی خود پررنگ کنیم.

وی ادامه داد: همان‌طور که دشمن در فضای مجازی ورود کرده ما نیز باید در این فضا تلاش مضاعف کرده و با پررنگ کردن سبک و سیره معصومین نقشه دشمنان را برملا و خنثی کنیم.

هراتی افزود: وقتی در فضای اجتماعی بی‌حجابی رخ می‌دهد مردان و جوانان حتی بانوان تحت تاثیر قرار گرفته و گاها آلوده اجتماع می شوند چرا که از این ها الگو گرفته، بر این اساس وقتی وارد فضای خانه می‌شوند ذهن پاک و روان سالم را در تعامل با خانواده ندارند و این امر باعث شده سلامت روانی و وابستگی بین زن و مرد در خانواده توسط افراد بدحجاب از بین برود و استحکام خانواده بر هم خورد.

مدرس حوزه علمیه خواهران زاهدان گفت: وظیفه ما از تشکیل خانواده برآورده کردن نیازها در حیطه سالم و تربیت فرزندان صالح و سالم است، زن و شوهری که استحکام خانواده آنان برای جو روانی جامعه بر هم خورده نمی توانند به این اهداف دست پیدا کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۷۷۸


ارسال