شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۹
یک معلم نمونه ایرانشهری مطرح کرد؛
مدارس سیستان و بلوچستان و واژه غریب "امکانات"/ از دانش آموزان استعدادهای درخشان حمایت ویژه شود
 
احسان رئیسی نیا گفت: بسیاری از دانش آموزان سیستان و بلوچستانی سهم‌شان از این دنیای رنگارنگ‌ و کلاس‌های هوشمند تنها تک لباسی کهنه است که با دمپایی پلاستکی کیلومترها راه را می‌پیمایند تا با کوله باری از خستگی دانشی بیاموزند و نقشی در توسعه کشور و استان ایفا کنند.
به گزارش عصرهامون احسان رئیسی نیا؛ یک معلم نمونه در شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: بنده دارای مدرک فوق لیسانس تاریخ و فلسفه هستم و در سال تحصیلی جاری مدیر دبیرستان دوره اول امام هادی (ع) چاه جمال این منطقه بوده ام و در طول ۱۳سال در آموزش و پرورش به عنوان دبیر، معاون، معاون مجتمع و مدیر دبیرستان نقش ایفا کرده ام.

وی افزود: سال ۸۶ به عنوان دانشجو تربیت معلم بودم و در سال ۸۸ در دبیرستان شهید نامجو ایرانشهر به عنوان مربی پرورشی شروع به کار کردم.

رئیسی نیا با اشاره به این که چندین بار به عنوان مدیر کارآمد و موفق استانی و شهرستانی معرفی شده است، تصریح کرد: من همیشه با عشق و علاقه کارم را انجام می دهم و در اموراتم‌ تمام تلاشم این است کارم به نحوه احسن صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: همیشه از همکارانم مشورت می گیرم و از تجربیات دیگران به خوبی استفاده می کنم.

این مدیر نمونه شهرستانی عنوان کرد: به نظر بنده یکی از دلایل موفقیت بنده همسو و همدل کردن مجموعه آموزشی بوده تا به این وسیله همگان به هدفشان که بهبود کیفیت آموزش و پرورش دانش آموزان این مرز و بوم است، برسیم.

وی گفت: البته بنده در طول مدت خدمتم ۴ مرتبه به عنوان معلم نمونه شهرستانی در ایرانشهر و یک بار معلم نمونه استانی در سیستان و بلوچستان شدم و امسال نیز جز مدیران موفق و کارآمد شهرستان انتخاب شدم.

این معلم نمونه شهرستان ایرانشهر خاطرنشان کرد: خوش اخلاقی، امید بخشی به دانش آموزان به ویژه کسانی ک در درس ها ضعیف هستند، دلسوز بودن مثل یک پدر و مادر، داشتن توانمندی فن بیان برای ارائه درس به همه نوع دانش آموزان، صبور و متبحر برای پاسخگویی به سوالات مختلف، اهل مطالعه و داشتن توانایی روانشناسی کودک برای برخورد با روحیه هات مختلف از جمله خصوصیاتی است که باید یک معلم به آن ها توجه ویژه داشته باشد و برای دست یابی به این ویژگی ها تلاش مضاعفی داشته باشد.

رئیسی نیا بسان کرد: تشکیل بانک اطلاعاتی از استعدادهای دانش آموزان و حمایت آنان، تقویت کتابخانه های مدارس در سطح ایرانشهرو کل استان و ارائه راهکارهای مناسب برای مطالعه دانش آموزان، ایجاد روحیه تحقیقی و پژوهشی بین آن ها، شناسایی استعدادها با برگزاری آزمون های مختلف در مقاطع ابتدایی و راهنمایی و سوق دادن آنان به حوزه های علاقمندی شان، تقویت زیرساخت های آموزشی و علمی مدارس، برگزاری آزمون های آزمایشی و کلاس های فوق برنامه می تواند در ارتقاء سطح آموزشی و علمی دانش آموزان کمک شایانی کند و در توانمند سازی شان موثر واقع شود.

وی تصریح کرد: همچنین برای آموزش مطالب بیشتر برای دانش آموزان مدارس سطح ایرانشهر ایجاد زیرساخت های مناسب در مناطق روستایی و محروم می تواند در آموزش بهتر و مفهومی تر آنان کمک کند.

وی اضافه کرد: تهیه کتاب های کمک آموزشی و علمی برای دانش آموزان مناطق محروم سیستان و بلوچستان با همکاری خیرین می تواند یک گام موثری برای تحقق ارتقاء سطح آموزشی آنان باشد که باید این امر مهم نهادینه شود.

وی اضافه کرد: وجود تعامل بین مدرس و یاد گیرنده (نه یک جریان یک طرفه که در آن تنها معلم گوینده باشد و دانش آموزان شنونده ی محض باشد و ایجاد عشق و علاقه در بچه ها و وجود اهداف از قبل تعیین شده (که مدرس بداند به چه هدفی این فعالیت‌ها را انجام دهد، ایجاد فرصت و فضای مناسب برای یادگیری (تا یادگیرنده بتواند در بهترین زمان و فضای ممکن موضوع را فرا بگیرد، از مهم ترین ویژگی های خاص یک مدیر و معلم کارآمد و موفق می تواند به شمار برود.

وی اضافه کرد: موفقیت در هیچ حوزه ای بدون هماهنگی و خرد جمعی حاصل نمی شود و در حصول نتیجه گیری بهینه باید علاوه بر حرکت هماهنگ تیمی، وجود یک سری فاکتورها نیز ضروری و الزامی بوده که بساری از این سرفصل ها حاصل هم اندیشی است.

این مدیر نمونه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: البته هم اندیشی و ارائه هر گونه طرح تئوری به تنهایی نیز مثمرثمر نیست و آن چه که من به آن اعتقاد دارم اجرا و یا عمل به این موارد است و بنده همیشه سعی داشتم که جلسات و برنامه‌های ما از حالت شعارگرایی خارج شود و با عمل گرایی، توانایی خود را به منصه ظهور برسانم و به عنوان مدیر یک مجموعه بتوانم از ابزارهای در اختیار به خوبی استفاده کنم.

وی اضافه کرد: شخصا تلاش کردم واژه خستگی، ناامیدی و بی نظمی را از گردونه فعالیت هایم حذف کنم و با پشتکار و اتکا به خداوند متعال ، همیشه پویا و باانگیزه ظاهر شوم و در محیط کار اولیای با انگیزه، توانا، روشن فکر و خلاق زیادی وجود دارد که ارتباط خوبی با آنها برقرار کردم و از ایده های خلاقانه آنان بسیار استفاده کردم.

رئیسی نیا با بیان این که همیشه به دانش آموزان با دیده آینده سازان این مرز و بوم نگاه کردم، بیان کرد: توصیه من نیز به همکاران و مسئولین در آموزش و پرورش این است که برای آبادانی و سازندگی کشور، تلاش مضاعف داشته باشند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۹۹۸۸


ارسال