روزهای بی پایان بحران در جنوب شرق کشور؛

قدرت نمایی دلتا در سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد/ کرونا کماکان در قله پیک جان می گیرد

4 مرداد 1400 ساعت 9:24

قدرت نمایی دلتا هنوز هم در سیستان و بلوچستان ادامه دارد، کماکان روزانه بیش از هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند و خانواده های زیادی هم عزیزانشان را به آغوش خاک می سپارند و این استان فعلا در قله پیک موج ثابت است و کاهش چندانی در آمار ابتلا و مرگ و میر وجود ندارد.


به گزارش عصرهامون؛ بیش از یک ماه از قدرت نمایی دلتا در سیستان و بلوچستان می گذرد، اما در یک ماه گذشته، این سویه جهش یافته تا توانست خانواده های بسیاری را داغدار و کودکان زیادی را هم یتیم کرد.

بسیاری از مردم را به بیمارستان ها فرستاد و آن ها را در دوراهی مرگ و زندگی قرار داد، به صورت خانوادگی و فامیلی به افراد حمله کرد و همه اعضای خانواده را هدف قرار داد.

آن قدر هوشمندانه عمل می کرد که بر خلاف دیگر سویه های کرونا، این بار بیشتر جوانان و نوجوانان را در بستر بیماری می انداخت و عجیب تر آن که حتی به نوزادان و خردسالان هم رحمی نداشت و بسیاری از آن ها را راهی گورستان کرد.

هنوز هم دلتا بی امان می تازد و این بار شعله های آتش آن از جنوب و جنوب شرقی کشور به سمت مرکز و پایتخت می رود، بسیاری از شهرها را قرمز و محدودیت های زیادی را اعمال کرده است.

تعطیلی صنوف درجه 2، سه و چهار، اداره جات و ... را در پی داشته است تا شاید امکان مقابله با آن وجود داشته باشد و افراد کمتری در جدال با آن میان مرگ و زندگی دست و پا بزنند.

در سیستان و بلوچستان، دلتا اگرچه نسبت به تیرماه کمتر جولان می دهد، اما هنوز مانند آتش زیر خاکستر عمل می کند و معلوم نیست کی دوباره شعله ور می شود و این بار چه کسانی را قربانی می کند؟

زندگی در این استان پهناور هنوز هم به روال عادی برنگشته است، شاید بسیاری از کسبه مغازه های خود را به اجبار معیشت گشوده باشند، اما با این وجود از حضور بی امان کرونا می ترسند و کاسبی شان رونق گذشته را ندارد.  

با این وجود هنوز هم عده زیادی هستند که ماسک نمی زنند و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کنند، به رغم اینکه می دانند و می بینند کرونا قربانی می گیرد، اما هنوز به آن باور ندارند.

شاید هنوز در خانواده آن ها کرونا قربانی نگرفته، یا اگر فردی مبتلا شده علائم شدیدی از خود نشان نداده است، به همین دلیل هنوز سهل انگاری ها ادامه دارد و به رغم تاکیدهای ویژه ای که می شود کماکان ماسک با برخی از افراد غزیبه است.

سیستان و بلوچستان هنوز از قله پیک عبور نکرده است
 
علیرضا شهرکی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان نسبت به روزهای گذشته روند کاهشی داشته است.

وی ادامه داد: اما چون نوع رفتارهای بیماری متفاوت است، اعداد و ارقام مربوط به میزان ابتلا و ... چندان قابل اطمینان نیست و نمی توانیم بگوییم به شرایط پایدار و خوبی رسیده ایم.  

این مقام مسئول گفت: اما در جامعه روند آرامش در حال حاکم شدن است، به شرطی که مردم به شیوه نامه های بهداشتی پافشاری داشته باشند.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: میزان ابتلا در سیستان و بلوچستان در شرایط کنونی همچنان نسبت به سال گذشته 2 تا سه برابر بالاتر است و اگر چه به کمتر از هزار نفر در روز کاهش یافته، اما همچنان آمار بالاست.

شهرکی گفت: تعداد بستری شدگان بیش از پیش بینی ظرفیت های بیمارستانی است و اینها نوید خوبی نیست، مگر اینکه در روزهای آتی روند کاهشی آمار مبتلایان به کرونا ادامه داشته باشد و بتوانیم بگوییم از پیک گذر کرده ایم، فعلا در قله پیک ثابت هستیم و کاهش چندانی وجود ندارد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 140071

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/report/140071/قدرت-نمایی-دلتا-سیستان-بلوچستان-همچنان-ادامه-کرونا-کماکان-قله-پیک-جان-می-گیرد

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/