يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ,26 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۶
​محبوس زیر تلی از خاک؛
تاخت و تاز طوفان سهمگین در جنوب شرق کشور/ اینجا ریه مردم در روزهای کرونایی با ریزگردها هم می جنگد
 
با جولان دوباره طوفان شدید شن در سیستان و بلوچستان آن هم در روزهای بحرانی کرونا باز هم نفس های مردمان این خطه به شماره افتاده است.
به گزارش عصرهامون؛ اینجا سیستان و بلوچستان است، سرزمینی که ریه مردمانش در روزهای کرونایی با ریزگردها هم می جنگند، گرد و غباری که اگر مسئولان همت می کردند و برای تحقق حق آبه سیستان از هیرمند و احیای تالاب هامون گام های مثمری برمی داشتند، شاهد جولان آن نبودیم.
 
اما این قصه پر غصه هر سال تکراری و نه تنها خانه های مردم زیر تلی از خاک مربوط محبوس می شود بلکه نفسشان هم به شماره می افتد، آن هم در روزهایی که بحران کرونا شرایط را برای مردم سخت کرده است.
 
امروز هم با تشدید وزش باد، سرعت باد به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید کاهش جدی پیدا کرد و همه فضا پر از غبار بود، غباری که زاهدان و بخشی دیگر از نقاط استان را هم محو کرد، اما گویا چشم مسئولان آن را نمی بیند.  
 

جولان طوفان شن با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت در زابل

غلامحسین عابدی، رئیس اداره هواشناسی زابل در این باره بیان کرد: بیشینه سرعت طوفان گردوخاک که از دیشب در زابل آغاز شده، امروز به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۵۰۰ متر کاهش داد.

این مقام مسئول اظهار کرد: وزش طوفان و باد شدید علاوه بر زابل، چهار شهرستان شمالی دیگر استان را نیز فرا گرفته است به طوری که گرد و خاک طوفان، شعاع دید در زهک را نیز به شدت کاهش داده است.

وی ادامه داد: این طوفان سبب تشکیل توده عظیم گردوغبار و نفوذ آن به سایر مناطق استان شد به طوریکه شعاع دید افقی در زاهدان و میرجاوه به هزار متر کاهش یافته است.

رئیس اداره هواشناسی زابل افزود: علاوه بر این گردوغبار گسترده به شهرهای نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر نیز نفوذ کرده و شعاع دید افقی را به شدت کاهش داده است.

عابدی در بخش دیگری گفت: بر اساس گزارش های دریافتی، وزش این باد ترددهای جاده ای در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نظیر زاهدان-زابل را با اختلال همراه کرده است.
 

تداوم بادهای شدید ۱۲۰ روزه تا پنجشنبه

وی افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، حداقل تا پنج شنبه پیش رو وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد.

رئیس اداره هواشناسی سیستان وبلوچستان ادامه داد: وزش این بادهای شدید و طوفان گردوخاک منجر به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت ذرات غبار در عرض های پایین تر این مناطق می شود.

عابدی افزود: اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت از پیامدهای دیگر این شرایط است.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته به ویژه در محور زاهدان-زابل توصیه نمی شود.

دستگاه های اجرایی در حالت آماده باش کامل 
 
علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره گفت: به دلیل تشدید وزش بادهای ۱۲۰ روزه شرایط سیستان از نظر جوی نارنجی است، سرعت این باد در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت و شعاع دید نیز به زیر ۵۰۰ متر رسید.
 
وی درباره وضعیت راه ها نیز بیان کرد: هنوز گزارشی در خصوص انسداد راه ها به صورت مکتوب به این ستاد اعلام نشده است، اما با توجه به اخطاریه جوی هواشناسی تمام دستگاه های اجرایی در حالت آماده باش کامل قرار دارند و باید اقدام های پیشگیرانه را انجام دهند که در همین راستا از روز گذشته پای کار هستند.
 
این مقام مسئول افزود: بر اساس گزارش اولیه فرمانداری و وضعیت بحرانی زابل، امروز تمام ادارات این شهرستان تعطیل شد، طبق پیش بینی هواشناسی این شرایط جوی تا جمعه تداوم دارد، اما تصمیم گیری در خصوص تعطیلی فردا بر عهده فرمانداری ها در حوزه شهرستان ها و اعلام آن به ستاد بحران است.
 
وی گفت: راهداری موظف است در راه های روستایی و محورهای مواصلاتی جهت ماسه روبی آماده باشد و اقدام های لازم را انجام دهد، مراکز درمانی نیز با وجود شرایط کرونایی پای کار و در حالت آماده باش هستند.
 
شهرکی خاطرنشان کرد: چنین شرایطی را در سال های گذشته هم شاهد بودیم، هم مردم با رنج آن آشنا و هم دستگاه های اجرایی به وظایف خود واقف هستند.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۶۲


ارسال