سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ,28 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۰
بادهای ۱۲۰ روزه سیستان همچنان می تازد؛
ضربه های مهلک ریزگردها بر پیکر سیستان و بلوچستان/ از مراجعه ۲۶۱ بیمار متاثر از طوفان به مراکز درمانی تا خسارت به زیرساخت ها
 
جولان ریزگردها در جنوب شرق کشور با آسیب های زیادی همراه بود به گونه ای که ۲۶۱ بیمار متاثر از پدیده طوفان روز گذشته در منطقه سیستان به مراکز درمانی مراجعه کردند.
به گزارش عصرهامون؛ جولان ریزگردها درست در روزهایی که بی رحمانه می تازد، روزهای سیستان و بلوچستان را به شب تبدیل کرد، طوفانی که با خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت ذرات غبار همراه بود و از شمال تا جنوب این استان را تحت تاثیر قرار داد.

در پی این طوفان شدید ترددهای جاده ای در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نظیر زاهدان - زابل با اختلال همراه و سبب وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت شد.

اما ضربه های این طوفان فقط به این موارد محدود نمی شود، بلکه سبب مراجعه بیماران زیادی به مراکز درمانی شد، بیمارانی که در روزهای کرونایی نفس شان به دلیل جولان گرد و غبار به شماره افتاده است.

گرد و غبار سیستان در یک قدمی جنوب استان

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار ما گفت: بیشینه سرعت طوفان گرد و خاک روز گذشته در زابل، به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۵۰۰ متر کاهش داد.

وی ادامه داد: روز گذشته به سبب طوفان شن و کاهش شدید دید افقی میزان ساعت آفتابی زابل به صفر رسید. این برای نخستین بار از ابتدای سال تا کنون است که باد شدید مانع تابش خورشید در این شهر شده به طوری که حتی یک دقیقه ساعت آفتابی نیز ثبت نشده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در زابل از شامگاه دوشنبه به طوفان گرد و خاک تبدیل شد و روز سه شنبه نیز ادامه یافت تا جایی که توده عظیم گرد و غبار به نیکشهر در یک قدمی جنوب استان نیز رسید و شرایط کیفی هوا را به شدت کاهش داد.

وی افزود: بامداد امروز نیز بیشینه سرعت باد در زابل به ۳۰ متر بر ثانیه معادل ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و گرد و غبار حاصل، شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۲ هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد.

حیدری تصریح کرد: باد شدید و گرد و غبار گسترده مهمترین پدیده های جوی حاکم در استان هستند که از هیرمند و زهک در شمال استان تا نیکشهر در جنوب استان کشیده شده است.

وی اضافه کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی، همچنان وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان و نفوذ گردوغبار آن به عرض های پایین تر ادامه دارد.

۲۶۱ بیمار متاثر از پدیده طوفان در منطقه سیستان

غلامعلی رفعت، رئیس فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در پی اخطاریه هواشناسی مبنی بر وقوع طوفان شدید گرد و خاک در شهرستانهای زابل زهک، هامون، هیرمند و نیمروز شروع شد، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زابل تدابیر لازم را جهت آمادگی بیش از پیش در پایگاههای اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس های بیمارستانی تابعه دانشگاه جهت امدادرسانی و درمان مددجویان ناشی از عوارض طوفان در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: از ابتدای شروع طوفان، ساعت یک بامداد روز گذشته تا ساعت ۸ صبح امروز ۲۶۱ نفر  به دنبال عوارض ناشی از پدیده گرد و خاک به دلیل مشکلات تنفسی، قلبی، چشمی و حوادث ترافیکی به اورژانس های بیمارستانی و پیش بیمارستانی دانشگاه مراجعه کردند.

این مقام مسئول اضافه کرد: از این آمار  ۱۰۸ نفر بیمار قلبی، ۱۲۴ تنفسی، ۲۱ بیمار ترافیکی و ۸ بیمار چشمی بودند که از۲۶۱ نفری که به مراکز درمانی مراجعه کردند، ۵۶ نفر جهت ادامه درمان در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زابل بستری و ۲۰۵ نفر هم به صورت سرپایی از خدمات درمانی بهره مند شدند.

وی گفت: با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ادامه شدت طوفان تا پایان هفته کلیه مراکز درمانی حوزه کاری دانشگاه آمادگی بیش از پیش جهت ارائه خدمات به بیماران و مصدومین متاثر از طوفان هستند.

قطع برق برخی مشترکین سیستان

در همین راستا، روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان نیز اعلام کرد که به علت وقوع تند باد شدید در منطقه سیستان که منجر به تخریب شبکه توزیع برق این منطقه شده است، برق روستای نیگرد از توابع شهرستان هامون و خیابان طباطبایی این منطقه نیز قطع شد که تیم های عملیاتی امور توزیع برق شهرستان زابل با توجه به شرایط ناپایدار جوی به محل اعزام شدند.

همچنین به دنبال این حادثه طبیعی برق برخی از مشترکین شهرستان زابل به صورت پراکنده قطع شده که چهار تیم عملیاتی با حضور در سطح شهر برای رفع مشکل اقدام کردند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۱۸۲


ارسال