شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
بیشتر از صدها خانواده در زابل از گران شدن قیمت آب ابراز نگرانی کرده اند و خواستار شفاف سازی مسئولان امر در این خصوص شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ در پی صدور قبوض آب در زابل برخی از شهروندان این شهرستان از گران شدن قیمت آب شاکی و از این موضوع ابراز نگرانی کرده اند.

علت اینکه هزینه آب و فاضلاب شهروندان از ماه های قبل گران تر حساب شده است خرابی کنتور های آب در بسیاری از نقاط شهرستان زابل عنوان شده است.

بیشتر از صدها خانواده در زابل از این موضوع ابراز نگرانی کرده اند و خواستار شفاف سازی مسئولان امر در این خصوص شده است.


اعلام خرابی کنتورهای آب سالم توسط اداره آب و فاضلاب

شریف فاضلی یکی از شهروندان ساکن زابل در همین خصوص در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در دو دوره گذشته قبض آب و فاضلاب منزل ما که هر بار کمتر از ۲۰ هزار تومان صادر می شد این بار با رقم نجومی ۹۰ هزار تومان صادر شده است.

وی افزود: با توجه به این موضوع بارها به اداره آب و فاضلاب مراجعه کرده ایم که هر بار خرابی کنتور آب را بهانه قرار می دهند و می گویند تا زمانی که اقدام به تعویض آن نکنیم همین رقم برای ما صادر خواهد شد.

فاضلی بیان کرد: این به دور از انصاف است که وقتی خود اداره آب و فاضلاب هزینه تعویض کنتور را ندارد آن را به دوش شهروندان می اندازد.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که کنتور منزل ما کمتر از پنج سال عمر دارد و همانند روز اول کار می کند، قاعدتاً نباید به این سرعت خراب شود.

این شهروند سیستانی تصریح کرد: از مسئولان اداره آب و فاضلاب زابل می خواهیم تا با توجه به اینکه کنتور های سالم را خراب می زنند توضیحات لازم را به شهروندان ارائه دهند.


20 هزار کنتور آب با قدمت بالای 12 سال در زابل وجود دارد

در همین رابطه شهریار سرابندی رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: عمر مفید هر کنتور آب پنج سال است که پس از آن باعث تنبلی شده و میزان مصرف واقعی آب را نشان نمی دهد.

وی افزود: بیش از ۲۰ هزار کنتور آب با قدمت بالای ۱۲ سال در شهر زابل وجود دارد که این امر باعث شده است تا مصرف واقعی آب نشان داده نشود.

سرابندی بیان کرد: از تعداد ۴۶ هزار اشتراکی که در زابل وجود دارد بیش از ۲۰ هزار اشتراک بالای ۱۲ سال کنتور آب آنها عمر دارد که همین مسئله باعث شده است تا از ۸۰۰ لیتر آبی که در ثانیه وارد شبکه آب زابل می شود ۳۰۰ لیتر محاسبه نشود.

وی تصریح کرد: در همین رابطه تصمیم بر این شده است که کنتورهایی که عمر بالای ۱۰سال دارند را به شهروندان اطلاع بدهیم تا اقدام به تعویض آن کنند.

سرابندی گفت: برخی از کنتور های آب که عمر مفید آنها تمام شده است پس از مصرف پنج لیتر آب شروع به کار می کند که این رقم هرچه عمر کنتور بیشتر باشد میزان مصرف پنهان افزایش می یابد که گاهی مواقع تا ۵۰ لیتر هم خواهد رسید.


وی خاطرنشان کرد: این مقدار مصرف آب پنهان به واسطه وجود همین کنتور های تنبل و یا انشعابات غیر مجاز است که باعث شده است پیک مصرفی آب در زابل رقم عجیبی را نشان دهد.

رئیس اداره آب و فاضلاب زابل گفت: برای تعویض کنتور آب شهروندان می بایست به اداره آب و فاضلاب زابل مراجعه کنند که پس از خرید کنتور آب مبلغ ۴۵۲ هزار تومان آن از طریق پول آب به شهروندان بازمی گردد.

وی بیان کرد: از شهروندان تقاضا داریم تا برای تعویض کنتور های بالای ۱۰ سال خود اقدام کنند، برای تست کنتور آب هم مشترکین می توانند به اداره آب و فاضلاب زابل مراجعه کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۹۰۴


ارسال