پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ,21 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۱
جهاد همگانی علیه کرونا در جنوب شرق کشور؛
امیدها برای واکسینه شدن جمعیت بالای ۱۸ سال افزایش یافت/ سیستان و بلوچستان؛ دروازه کاهش سن واکسیناسیون کشور
 
کاهش سن واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان تا حد زیادی توانست میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به سویه های جهش یافته کرونا از جمله دلتا را کاهش دهد و امید است به زودی جمعیت بالای ۱۸ سال استان علیه این بیماری واکسینه شوند.
به گزارش عصرهامون؛ ۱۰ تیرماه امسال، درست زمانی که کرونای دلتا در سیستان و بلوچستان بی امان در حال قربانی گرفتن بود با حضور ایرج حریرچی ، معاون وزیر سابق بهداشت جلسه ای برای بررسی ابعاد بحران دلتا در سیستان و بلوچستان برگزار شد. 

در این جلسه مجوزهای لازم برای واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال در استان صادر شد و حریرچی اعلام کرد؛ متوسط استفاده از ماسک در سیستان و بلوچستان ۴۸ درصد است در حالی که متوسط کشور ۷۵ درصد است و برخی استان ها تا ۸۵ درصد رعایت می کنند.

کاهش سن واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان زودتر از دیگر نقاط کشور از همان روزها آغاز و عنوان شد؛ با توجه به مجوز خاصی که برای واکسیناسیون افراد بالای ۵۰ سال برای استان صادر شده، همه مردم به محض اعلام، واکسن بزنند و تا رسیدن به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون حداکثر رعایت دستورالعمل ها را داشته باشند.

واکسیناسیون جمعیت بالای ۱۸ سال با دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز 

در همان جلسه احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به مرگ و میرافزاد جوان و میانسال به دلیل کرونا در استان اعلام کرد؛ با دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن جمعیت بالای ۱۸ سال استان واکسینه می شوند.

وی با اشاره به شرایط بحرانی سیستان و بلوچستان در تامین تخت های استاندارد برای بیماران کرونایی و نبود بیمارستان در ۱۰ شهرستان و ضرورت نگاه ویژه به استان به‌عنوان جبهه اول مقابله با بیماری‌ ها در کشور اظهار کرد: اگر یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن به استان ما بدهند می توانیم جمعیت بالای ۱۸ سال را واکسینه کنیم، بخشی از جمعیت جوان فعال استان اگر واکسینه شوند بیماری مهار می شود.

بر این اساس به دستور وزیر سابق بهداشت، سیستان و بلوچستان به عنوان دروازه کاهش سن واکسیناسیون کشور معرفی و مقرر شد هرگونه کاهش سن واکسیناسیون در کشور از استان سیستان وبلوچستان آغاز شود.

به طوریکه از اوایل شهریور ماه ۱۴۰۰، سن واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان به ۳۰ سال کاهش یافته و همه متولدین سال های ۱۳۷۰ و قبل آن می توانند با مراجعه به مراکز تجمیعی واکسیناسیون علیه بیماری کرونا واکسینه شوند. 

کاهش سن واکسیناسیون تاثیر قابل تاملی در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان داشته است.

گرچه واکسیناسیون بر اساس اظهارات بسیاری از کارشناسان نقشی در کاهش ابتلا به بیماری کرونا ندارد اما توانسته میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس را در حد چشمگیری کاهش دهد و اعلام شد از ابتدای هفته جاری همه افراد بالای ۳۰ سال می توانند واکسینه شوند.

کاهش سن واکسیناسیون در استان به ۱۸ سال مشروط به میزان واکسن ورودی است

علیرضا شهرکی، مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: کاهش سن واکسیناسیون به ۳۰ سال در سیستان و بلوچستان به شرط تامین واکسن بود که این موضوع محقق شده است. 

وی ادامه داد: واکسینه شدن جمعیت بالای ۱۸ سال در استان از همان ابتدای شیوع کرونای دلتا در سیستان و بلوچستان خواسته اصلی مسئولان و نمایندگان استان بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر این اساس کاهش سن واکسیناسیون به ۱۸ سال در استان مشروط به میزان واکسن ورودی به سیستان و بلوچستان است.

مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: این استان توانایی انجام واکسیناسیون به تعداد زیاد را دارد که انجام این کار منوط به تامین واکسن است و در صورت تامین واکسن در کمترین زمان ممکن واکسیناسیون انجام می شود. 

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۲۹۵


ارسال