دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ,18 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۰
گوش کدام مسئول صدای درد کارگران را می شنود؟
گلایه مجدد کارگران خط راه آهن جنوب شرق از عدم دریافت معوقات/ شرمسار خانواده هایمان هستیم
 
در روزهایی که به علت شیوع ویروس کرونا معیشت خانواده ها تحت تاثیر مشکلات اقتصادی قرار گرفته، کارگرانی هستند که با حقوق معوقه قریب به دوماه، برای خرید مایحتاج زندگی خود مجبور هستند قرض کنند.
به گزارش عصرهامون، تابستان و زمستان را با وجود شرایط سخت کار کرده و با هر مشقتی سازگار هستند تا با کسب روزی حلال، نانی بر سفره خانواده ببرند اما در تداوم بی مهری مسئولان و توقف قطار بی پولی در برخی از ‏ایستگاه های استانی نزد زن و فرزند خویش شرمنده هستند چرا که چندین ماه است حقوق نگرفته و پرداخت حق الزحمه آنها به صورت اقساطی دردی از دردهایشان دوا نمی ‏کند‎.

مشکل‌شان تنها پرداخت بی نظم و چندین ماه حقوق معوقه نیست چرا که از عدم امنیت شغلی، عقدقرارداد ماهانه، عدم واریز به موقع حق بیمه توسط برخی شرکت‌ها و سایر موارد نیز ‏گلایه دارند.

تماس های مکرری برای پیگیری مطالبه به حق‌شان داشته و به تحریریه خبر ما نیز  آمده اند تا با رسانه ای کردن آن، مسئولان عزم‌شان را جزم کرده و مشکل‌شان را حد کنند.

کارگران نگهداری خط راه آهن در جنوب شرق کشور هستند و بالغ بر ۱۳ سال سابقه کاری دارند اما می گویند یکی از موانع تولید و ارائه خدمت، عدم امنیت ‏شغلی کارگران و گسترش قراردادهای موقت است، علی‌رغم این‌که آن امور دارای ماهیت و طبیعت مستمر است اما قراردادهای ‏نیروی انسانی شاغل به صورت ماهانه منعقد می شود و از این باب گلایه دارند‎.

به گفته آنان، انعقاد قراردادهای حداقل یک‌ساله آن هم در کارهایی که ماهیت مستمر دارد حق کارگر است چرا که کارگران ‏نیز سهم معلوم و مشخص صددرصدی از جامعه دارند و نه سهم نامشخص و نصفه و نیمه؛ در این زمینه مسئولان و متولیان امر ‏باید چاره اندیشی کنند تا مدت قرارداد نیروی انسانی آن امور مورد بازنگری قرار گیرد چرا که افزایش طول عمر قراردادهای ‏نیروی انسانی هیچ منافاتی با قوانین و مقررات وزارت کار نخواهد داشت‎.

این پرسنل با بیان اينکه از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری قرارداد با شرکت تراورس منعقد ‏شده و یک ماه و نیم حقوق معوقه دارند، افزودند: عدم واریز به موقع حق بیمه توسط برخی شرکت‌های نگهداری باعث تاخیر در بازنشستگی و تحمیل هزینه‌های ‏گزاف درمان برای پرسنل شده است.

این پرسنل اظهار کردند: یکی از مطالبات به حق کارگران تبدیل وضعیت و داشتن قرارداد رسمی مستقیم با راه آهن است که تاکنون محقق نشده و شرکت های پیمانکاری از شرایط معیشتی کارگران به نفع خودشان سو استفاده کرده و قرارداد های یک ماهه ‏منعقد می کنند که این نوع قرارداد ها به دلیل ضایع شدن حق و حقوق افراد طبق قوانین اداره کار کشور ممنوع است‎.

این افراد اذعان کردند: نیروهای شرکتی راه‌آهن در سخت‌ترین شرایط کاری و با پایین‌ترین دستمزدها در سرمای ‏استخوان سوز زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان به صورت شبانه‌روزی در حال انجام وظایف محوله خود برای سیر ایمن ‏قطارها در بخش مسافری و باری برای ‌کمک به اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه می باشند و در قِبَل آن نیازمند ‏حمایت و توجه از سوی متولیان امر هستند‎.

این کارگران از مسئولان شرکت راه آهن گلایه دارند که چرا در مقابل حقوق قانونی کارگران سکوت اختیار کرده و در پیگیری مطالباتمان هیچ واکنشی جدی از خود نشان نمی‌دهند.

پایگاه خبری تحلیلی عصرهامون در راستای رفع مطالبات و دغدغه کارگران نگهداری خط راه آهن جنوب شرق کشور آماده ‏دریافت پاسخ متولیان امر در این خصوص می باشد‎.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۶۷۶


ارسال