پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
​فرماندهی دلاور از دارالولایه سیستان؛
میرقاسم میرحسینی؛ شهیدی که حاج قاسم سلیمانی از او مدد می گرفت/ "حاجی نطقی" جبهه و جنگ، خورشید پرنور سیستان و بلوچستان
 
شهید حاج قاسم میرحسینی، جانشین و قائم مقام حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله، فرماندهی از دیار شمال سیستان و بلوچستان بود که در هنگام شهادت ۲۳ سال و ۶ ماه داشت و سردار سلیمانی بعد از توکل به خدا و توسل به معصومین از روح پاک وی مدد می گرفت.
به گزارش عصرهامون؛ "هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد و فقط یک برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ زمانی نیست؛ گنجینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ عظیمی است که ملت ما تا مدت های طولانی می تواند از آن استفاده، آن را استخراج، مصرف و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کند."

"این هشت سال، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه می تواند به آن ها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه، معنویت و دینداری، آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهی، ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت، تدبیر و حکمت است."

این ها بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس است، به فرموده امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، جبهه دانشگاه بود و دوران دفاع مقدس بستری برای رشد و بروز استعدادها، ظرفیت ها و توانمندی های کشورمان محسوب می شد.

در این عرصه انسان های زیادی تربیت شدند، فرماندهان و دلاورمردان زیادی رشد یافتند و با اقدامات جهادی و مدیریت انقلابی خود شگفتی های زیادی را در هشت سال دفاع مقدس رقم زدند. 

افراد بسیاری راه را از بیراهه تشخیص دادند و توانستند در تمام دوران ها جاودان شوند، دفاع مقدس به حق مدرسه عشق و دلدادگی است که نظیر آن را شاید نتوان در تاریخ هیچ یک از کشورها دید و تکرار دوباره آن هم دور از ذهن است. 

به فرموده مقام معظم رهبری؛ "جنگ، کار پیچیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است، مدیریت و فرماندهی جنگ، بسیار سنگین و پیچیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است، این کار را جوان های نورس ما در بسیاری از بخش ها انجام می دادند. این تدبیر و حکمت، چیز بسیار شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری است؛ مظهر شکوفایی استعدادها و ظرفیت هاست. 

چقدر جوانهای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سال در جبهه رفتند و توانستند در آنجا کارهای بزرگ از خودشان نشان بدهند، بعضی شهید شدند، بعضی هم جزو سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انقلاب بودند، بعدها کشور از این ها استفاده کرد."

نیروهایی که در آغاز جوانی با هوش و درایتی که داشتند نخبگان جنگ شدند و فرماندهی عملیات مختلف را بر عهده داشتند، برخی شهید شدند که نام و آوازه شان تا ابد بر پیشانی جمهوری اسلامی می درخشد و آن ها هم که ماندند توانستند در تمام این سال های بعد از دفاع مقدس با فرماندهی و مدیریت جهادی خود کشور را از مشکلاتی مختلف برهانند.

یکی از فرماندهان دوران مدفاع مقدس حاج قاسم میرحسینی بود، فرماندهی که در اوج جوانی به عنوان یکی از نخبگان جنگی فعالیت می کرد، دلاور مردی که از دیار سیستان بود و نام وی امسال در فهرست شهدای شاخص کشور می درخشد.
 

شهید میرحسینی؛ شخصیتی استثنایی و جالب

حضور شهید میرحسینی نشان داد سیستان و بلوچستان همانند دیگر نقاط کشور دارای ظرفیت ویژه انسانی است و به رغم محرومیت و مظلومیت توانسته است چهره های شاخصی را تقدیم انقلاب کند.

شهید حاج قاسم میرحسینی، جانشین و قائم مقام حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله از شهدای کم نظیر و کمتر شناخته شده دوران دفاع مقدس است.

رهبر معظم انقلاب در تجلیل از این شهید بزرگوار فرموده اند: "شهید حاج قاسم میرحسینی که از سرداران لشکر ۴۱ ثارالله می باشد، از آن شخصیت های استثنایی و جالب است که من مردم سیستان را اینگونه شناختم."

این شهید نمونه ای از افرادی بود که در سن کم به مقام فرماندهی رسید و با توکل بر خدا و اعتماد به توانمندی های خود که جلوه ای از توانمندی های مردم سیستان و بلوچستان است یکی از فرماندهان تاثیرگذار دوران دفاع مقدس شد.

در سیستان او را به نام حاج میرقاسم می شناسند که در دوران دفاع مقدس حدود ۱۷ سالگی وارد جنگ شد و در زمان شهادت هم ۲۳ سال و ۶ ماه داشت، طول زندگی این شهید اگرچه کم بود اما عرض زندگی وی سراسر رشادت، شجاعت و از خود گذشتگی بود.

به گفته سردار شهید سلیمانی، حاج قاسم میرحسینی زمان شهادت خود را از قبل اعلام کرد، او به خداوند وصل بود و همین سبب بروز توانمندی ها و استعدادهایش شد و سرانجام در سال ۱۳۶۵ در خاک مقدس شلمچه و در عملیات کربلای پنج پس از ساماندهی نیروها در حین عملیات بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن به ناحیه پیشانی سر به درجه رفیع شهادت نائل آمد. 
 

شکوفایی استعدادهای شهید میرقاسم در جنگ

عباس میرحسینی، برادر این شهید بزرگوار در خصوص ویژگی های بارز شخصیتی وی به خبرنگار ما گفت: شهید در ابتدا وارد سپاه پاسداران شد و پس از سه ماه از ورود وی استعداد خود را نشان داد و توانست از زابل به دوره فرماندهی در تهران اعزام شود.

وی ادامه داد: پس از گذراندن دوران آموزشی در حالیکه ۱۷ ساله بود با عملیات بیت المقدس راهی جبهه شد و در آن جا خود را نشان داد و در ابتدای ورود به جبهه هم در لشکر علی بن ابیطالب (ع) قم کارآموزی را سپری کرد.

برادر شهید میرحسینی تصریح کرد: پس از مدتی برادرم مسئول آموزش تیپ ثارالله شد و اشراف بر معنویات، احادیث، روایات و انسی که با قرآن داشت باعث شد که در آموزش نظامی و عقیدتی نیروها نمود پیدا کند.

وی بیان کرد: حاج میرقاسم پس از مدتی به عنوان مسئول طرح عملیات لشکر شناخته شد و در توجیه عملیات و اظهارنظرها موفق بود و در نهایت به عنوان معاون عملیاتی و قائم مقام لشکر ثارالله معرفی شد و انس زیادی با حاج قاسم سلیمانی پیدا کرد و وابستگی زیادی میان این ۲ قاسم بود.

برادر شهید اظهار کرد: فرماندهان گردان، تیپ و لشکر می گفتند از زمانی که شهید میرحسینی فرمانده شد ما فهمیدیم جنگ یعنی چه و چه اقداماتی باید انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر فعالیت ها و موفقیت های لشکر ثارالله را بررسی کنیم در دورانی که شهید میرحسینی معاون عملیات و قائم مقام بود بیشترین پیروزی ها دیده می شد و نقش لشکر ثارالله در جنگ بین همه لشکرها کاملا برجسته شده بود.

استمداد حاج قاسم سلیمانی از حاج قاسم میرحسینی

برادر شهیدان میرحسینی اظهار کرد: شهید محسن خزایی خبرنگار مدافع حرم سیستان و بلوچستان به خودم نقل کرد: حاج قاسم سلیمانی را در دمشق دیدم و با او مصاحبه کردم که وقتی خشونت جنگ زیاد می شود بعد از توکل به خدا و توسل به معصومین از روح کدام همرزم شهیدتان مدد می گیرید؟ که ایشان نام حاج قاسم میرحسینی را بردند.

وی اضافه کرد: حاج قاسم سلیمانی نقل می کرد که من در تمام ماموریت ها جای حاج قاسم میرحسینی را خالی می بینم، به علاوه هنگام شهادت وی اعلام کرد: گمان کردم لشکر ثارالله منحل شد، چون حاج قاسم میرحسینی را یک لشکر می دانست.

میرحسینی گفت: سردار سلیمانی برای تنها شهیدی که کتاب نوشت حاج قاسم میرحسینی بود که با نام "خورشید سیستان" منتشر شد و در آن حالات، معنویات و موفقیت هایی که از شهید دیده بود به قلم در آورد.

وی اظهار کرد: جوانان بزرگی در کنار سردار سلیمانی بودند و شهید شدند، به ویژه مدافعان حرم در فرماندهی قدس، اما ایشان هر زمان نام شهید میرحسینی را می برد اشک می ریخت.

برادر شهیدان میرحسینی گفت: سردار سلیمانی نقل می کرد که هر شب با صدای گریه شهید میرحسینی در هنگام ادای نماز شب و یا صوت دلنشین قرآن ایشان از خواب بیدار می شدم.
 

سردار سلیمانی خود را عضو خانواده شهید میرحسینی می دانست

برادر شهیدان میرحسینی بیان کرد: زمانی که در پرواز از تهران به زاهدان به همراه برادر عزیزم سردار سلیمانی بودم او گفت من خودم را برادر و عضو خانواده شما می‌دانم اگر شما مرا بپذیرید، بنده عرض کردم دل به دل راه دارد سردار ما هم متقابلاً برادری و عضویت شما را در خانواده خود مایه مباهات و افتخار می‌دانیم.
 
وی تصریح کرد: این تعلق خاطر او به دلیل الفت عمیق بین ما و سردارسلیمانی بود، این رابطه بعد از شهادت سرداران شهید میرحسینی هم به دوست صمیمی و واقعی بود که پدر و مادر سوغات محلی نظیر نان کلوچه و گوشت محلی را که به تهران می فرستادند برای هر دو نفر با مشترکان تدارک می‌دیدند.

میرحسینی بیان کرد: انس و الفت زیادی میان سردار سلیمانی و برادرم حاج میرقاسم و پدر و مادرم به حدی بود که او خود را برادر و یکی از اعضای خانواده میرحسینی می دانست و این موضوع هم باعث مباهات و افتخار ما بود.

"حاجی نطقی" جبهه، همان "خورشید سیستان" بود

وی تصریح کرد: میرقاسم به سبب سخنرانی های غرا و کوبنده ای که انجام می داد، به عنوان "حاجی نطقی" در بین بسیجیان و نیروها لقب گرفته بود، به طوریکه حاج قاسم سلیمانی نقل می کرد: وقتی شهید میرحسینی برای لشکر یا گردان سخنرانی می کرد همه نیروها محو گفته های وی می شدند.

برادر شهید میرحسینی اظهار کرد: این ویژگی های شهید او را در زمره فرماندهان و دلاورمردان جبهه و جنگ قرار داده بود و رزمندگان از بودن با وی و شنیدن سخنانش بسیار خوشحال بودند و به ادامه دفاع در برابر تهاجم نیروهای رژیم بعث عراق امیدوارتر می شدند. 

میرحسینی تصریح کرد: برادرم بعد از هر عملیات که ناگزیر برای معالجه و درمان جراحات جنگ و بدرقه همسنگران شهیدشان به انجام رسالت زینبی سخنرانی، تبلیغ، تشویق و ترغیب مردم برای اعزام به پشت جبهه می‌آمد برای بازگشت به جبهه و دیدن دوستان و وصال معبود در آن فضای عاطفی لحظه ‌شماری می‌کرد. 


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۹۰۸


ارسال