پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۴
قلم هایی که راویان دفاع مقدس می شوند؛
کتاب؛ روایت لحظه به لحظه مقاومت در قالب واژه ها/ وقتی خاطرات رزمندگان در سطرها و صفحات زنده می شود
 
کتاب یکی از راه های انتقال فرهنگ مقاومت و دفاع مقدس به جوانان و نوجوانان و مقابله با تهاجم فرهنگی و ادبیات سخیف اینستاگرام و فضای مجازی است و می تواند الگوهای ملی زیادی را به نسل جدید معرفی کند.
به گزارش عصرهامون؛ "نمی‌خواستم جلوی دشمن ضعف نشان دهم. عنوان بنت الخمینی و ژنرال به من جسارت و جرئت بیشتری می‌داد. اما از سرنوشت مبهمی که پیش رویم بود می‌ترسیدم.

نمی‌توانستم فکر کنم چه اتفاقی ممکن است بیفتد. دلم روضه‌ امام حسین می‌خواست. دوست داشتم یکی بنشیند و برایم روضه‌ عصر عاشورا بخواند. خودم را سپردم به حضرت زینب...

وقتی ما را داخل گودال انداختند، برادر‌ها جا باز کردند. روی دست و پای همدیگر نشستند تا ما دو تا راحت بنشینیم و معذب نباشیم. سرباز‌های عراقی که این صحنه را دیدند، به آن‌ها تشر زدند که چرا جا باز می‌کنید و روی دست و پای هم نشسته اید؟ و با اسلحه هایشان برادر‌ها را از هم دور می‌کردند.

نگاه‌های چندش آور و کش دارشان از روی ما برداشته نمی‌شد. یکباره یکی از برادر‌ها که لباس شخصی و هیکل بلند و درشتی داشت با سر تراشیده و سبیل‌های پرپشت و با لهجه‌ی غلیظ آبادانی، جواد (مترجم ایرانی عراقی ها) را صدا کرد و گفت: هرچی گفتم راست و حسینی براشون ترجمه کن تا شیرفهم بشن.

رو به سرباز‌های بعثی کرد و گفت: به من می‌گن اسمال یخی، بچه‌ آخر خطم، نگاه به سرم کن ببین چقدر خط خطیه، هرخطش برای دفاع از ناموسمونه ما به سر ناموسمون قسم می‌خوریم، فهمیدی؟ جوانمرد مردن و با غیرت و شرف مردن برای ما افتخاره.

دست به سبیلش برد و یک نخ از آن را کند و گفت: ما به سبیلمون قسم می‌خوریم. چشمی که ندونه به مردم چطور نگاه کنه مستحق کور شدنه. وقتی شما زن‌ها رو به اسارت می‌گیرید یعنی از غیرت و شرف و مردانگی شما چیزی باقی نمونده..."

این ها بخشی از متن کتاب «من زنده ام»، خاطرات چهار بانوی اسیر ایرانی است که به نگارش در آمده تا پاسخگوی بسیاری از سوالات بدون پاسخ در حوزه اسارت بانوان ایرانی در زندان‌های رژیم بعثی در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

"من زنده ام" از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تقریظ قرار گرفته است، ایشان در تقریظ این کتاب نوشته اند: کتاب را با احساس دوگانه‌ اندوه و افتخار و گاه از پشت پرده‌ اشک، خواندم و بر آن صبر و همت و پاکی و صفا و بر این هنرمندی در مجسّم کردن زیبائی ها و زشتی ها و رنج ها و شادی ها آفرین گفتم.

گنجینه‌ی یادها و خاطره‌های مجاهدان و آزادگان، ذخیره‌ عظیم و ارزشمندی است که تاریخ را پربار و درسها و آموختنی‌ها را پرشمار می کند. خدمت بزرگی است آن ها را از ذهن ها و حافظه ‌ها بیرون کشیدن و به قلم و هنر و نمایش سپردن."

مقابله با ادبیات سخیف اینستاگرامی با فرهنگ مقاومت

این روزها فضای مجازی پر شده از نویسندگانی که ادبیات سخیف و مستهجن را وارد ذائقه ادبی کشورمان کرده اند، ذائقه ای نابه هنجار که در سایه صفحات اینستاگرام بال و پر بیشتری گرفته است.

نوشته هایی در قالب رمان های تاریخی، ادبی و عاشقانه به صفحات فضای مجازی راه پیدا می کنند که اگر در دنیای واقعی برای انتشار تلاش کنند هیچ گاه نمی توانند از سد فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی عبور کنند.

نوشته های رمان گونه این روزهای فضای مجازی به قدری آشفته است و دغدغه های جوانان و نوجوانان جامعه ما را در حد روابط خارج از عرف پایین می آورد که گویا همه جوانان و نوجوانانِ دنیای واقعی به دنبال این دغدغه های ابتدایی هستند، در حالیکه واقعیت به گونه ای دیگر است.

هنوز هم آرمان گرایی و قهرمان گرایی در میان جوانان و نوجوانان ایرانی دیده می شود و می کوشند با قهرمانان ملی خود آشنا شوند، استفاده از کتاب،نشر اندیشه ها و روایت خاطرات نانوشته جانبازان، آزادگان و خانواده های شهدا می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فرهنگی کنونی ما باشد.

کتاب را می توان یکی از راه های آشنایی نسل جوان با دفاع مقدس و اندیشه شهیدان دانست، شهیدانی که هر یک از آن ها قهرمان ملی هستند و زندگی سراسر فراز و نشیب شان می تواند در بسیاری از زمینه ها چراغ راهی برای نسل های کنونی انقلاب اسلامی باشد.

تهاجم فرهنگی از طریق صفحات فضای مجازی خود را وارد ذهن و روان فرزندان این مرز و بوم کرده است و برای مقابله با آن باید تلاش زیادی صورت گیرد، به طوریکه نویسندگان ارزشی با قلم روان و شیوای خود می توانند از طریق نگارش خاطرات جانبازان و آزادگان به مقابله با این تهاجم فرهنگی بپردازند و عرصه را خالی نگذارند.

کتاب؛ راهی برای گسترش فرهنگ دفاع مقدس
 
حامد زارعی، مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما گفت: ما با نسلی مواجه هستیم که بسیاری از اتفاقات مربوط به انقلاب اسلامی از جمله دفاع مقدس را ندیده است و یکی از راه های آشنایی با شرایط آن زمان و اتفاقاتی که در آن دوره را افتاد ارتباط با افرادی است که در متن قصه بودند.

وی بیان کرد: باید این انتقال داده و فرهنگ اتفاق بیافتد و بهترین وسیله که می تواند این پیام را منتقل کند و این ارتباط را به وجود بیاورد کتاب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: آنچه که در قالب تاریخ شفاهی قید می‌شود و دارای اسناد تاریخی است می توان به کتاب تبدیل کرد و در مجموعه کتابخانه های عمومی قرار داد.

زارعی گفت: از طریق کتابخانه های عمومی محتوا و پیام در دسترس دیگران قرار می گیرد، اما این اداره کل برای گسترش فرهنگ مقاومت برخی برنامه‌های فرهنگی و بسترساز را نیز انجام می دهد تا افراد جامعه با محتوای کتاب‌ها و انتقال پیام و فرهنگ و مقاومت آشنا شوند.

وی افزود: از جمله برنامه‌های متنوع برگزاری مسابقات کتابخوان، نقد و بررسی کتاب و مباحث آن، نشست‌های کتابخوان و ... است که ما نسل جدید را به واسطه اجرای این برنامه‌ها با فرهنگ مقاومتی که به صورت مکتوب در اختیارمان است آشنا می کنیم.

به گفته این مقام مسئول، یکی از فرآیندهای کاری که باید اتفاق افتد فرآوری محتوای کتاب است که هم فرد با محتوای کتاب آشنا می شود و هم می‌تواند مدل‌هایی را استخراج کند که روند کار ما در زندگی، حوزه های اداری و مواردی از این دست را فراهم کند.

ثبت گنجینه خاطرات رزمندگان در قالب کتاب

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: فرهنگ مقاومت می تواند ما را سرپا نگه دارد و آرمان هایمان را به ثمر برساند که یکی از راه های گسترش این فرهنگ کتاب است.

زارعی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های ترویجی و فرآوری کتاب می‌تواند مطالب ما را در اختیار نسل جدید قرار دهد، بنابراین باید امکان دسترسی به کتاب را فراهم کنیم و فرآیند تولید و تزریق کتاب به کتابخانه‌های عمومی را قوت ببخشیم.

وی اضافه کرد: در زمینه گسترش فرهنگ مقاومت از طریق کتاب و کتابخوانی، بخشی به حوزه رزمندگان دفاع مقدس و لزوم ارتباط گیری دستگاه‌های متولی با این بزرگواران مربوط است و تا خاطراتشان به کتاب تبدیل شود.

این مقام مسئول گفت: باید اظهارات شفاهی رزمندگان به حالت کتبی در بیاید، زیرا بسیاری از تجربه های رزمندگان، جانبازان و شهدا هنوز مکتوب نشده و آنچه ما در اختیار داریم در برابر آن چیزی که هنوز در دل ها و ذهن هاست بسیار ناچیز است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: البته در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است ودستگاه های متولی مانند حوزه هنری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در حال کار هستند.

زارعی اظهار کرد: از آن سو نیز نهاد کتابخانه‌ها کتاب های تولید شده را خریداری می‌کند و در اختیار کتابخانه‌ها قرار می دهد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۹۳۷


ارسال