شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ,27 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
تلاطم بازار و سردرگمی مردم؛
مرغ به ویترین گرانی بازگشت/خودکفایی در تولید، راهگشای مشکلات بازار گوشت سفید
 
گویا داستان کمبود و نوسان قیمت مرغ پایانی ندارد، وضعیتی که این روزها باز هم به دغدغه جدی مردم سیستان و بلوچستان تبدیل شده، اما در حالی شاهد این ماجرا هستیم که این استان قابلیت خودکفایی در تولید گوشت سفید دارد.
به گزارش عصرهامون؛ با وجود ظرفیت های بالای سیستان و بلوچستان برای رسیدن به خودکفایی در تولید مرغ و وجود نیروی انسانی بومی و آماده به کار، باز هم شاهد داستان تکراری کمبود مرغ در استان و گرانی افسار گسیخته این کالا هستیم، وضعیتی که شاید هشداری برای جلوگیری از صف های طولانی گذشته در استان باشد.
 
 متاسفانه این التهاب در بازار مرغ، به عنوان یکی از اساسی ترین کالاهای مصرفی از هفته گذشته به صورت مجدد موجب نارضایتی مردم شده، داستانی دنباله دار که هر چند وقت یک بار شاهد آن هستیم و هر بار پس از ارائه نسخه موقتی توسط متولیان، دوباره رخ نمایان می کند.
 
چند روزی است که کمیاب و البته گران شدن این کالا در بازار استان ملموس شده، گزارش های مردمی از کمبود مرغ در بازار و نوسانات قیمت آن و گلایه های خرده فروشی ها از عدم تامین مرغ مورد نیاز برای فروش گواه بر این ادعاست.

کافی نبودن تولید؛ مقصر ماجرا

در همین راستا، به منظور پیگیری علت نوسانات قیمتی اخیر و کمبود مرغ با محمد مهدی اکبری، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شد که به خبرنگار ما گفت: کافی نبودن تولید در سیستان و بلوچستان باعث می شود، مرغ مورد نیاز مردم از سایر استان ها تامین شود.
 
وی افزود: از آنجایی که مراحل تولید و بسته بندی در استان مبدا از شب آغاز می شود، از این رو مدت زمانی که مرغ به دست مردم می رسد نیز افزایش پیدا می کند، در نتیجه آن کمبود مرغ را در ساعات صبح مشاهده می کنیم.
 
 
فعالیت کشتارگاه های استان با یک سوم ظرفیت
 
اکبری با بیان اینکه، کشتار گاه ها مهمترین حلقه های تولید هستند، اظهار کرد: در شهر های زاهدان، ایرانشهر و زهک واحد کشتارگاه صنعتی تاسیس شده است که هر کدام در هر ساعت توانایی تولید دوهزار قطعه را دارند، اما با توجه به کمبود نیروی انسانی و عدم دستیابی به بازار فروش مناسب، در شرایط فعلی با یک سوم ظرفیت پیش بینی شده فعالیت می کنند.
 
وی درباره راهکار های حل معضل کمبود مرغ، گفت: اگر میزان واردات مرغ به سیستان و بلوچستان افزایش یابد و از طرفی این استان در تولید به خودکفایی برسد، می توان با در اختیار داشتن بازار فروش معضل کمبود مرغ را که خود افزایش قیمت را رقم می زند، برای همیشه ریشه کن کرد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۷۸۳


ارسال