شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۳
دادستان زاهدان در نشست خبری مطرح کرد:‏
شاکی های پرونده ایرانشهر با متهمان ارتباط کاری داشتند/ حسن شمشادی بعد ازهفتم تیرماه ‏در دادسرای زاهدان حاضر خواهد شد
 
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: براساس اطلاعات جمع آوری شده، شاکی‌ها با متهم ‏پرونده ارتباط کاری داشته‌اند و تماس های متعددی در بینشان رد و بدل شده که این موضوع ‏در دست بررسی قرار دارد.‏
به گزارش عصرهامون،حجت الاسلام علی موحدی راد در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن کنفرانس شهید بهشتی دادگستری استان برگزار شد، افزود: موضوع ایرانشهر نباید در تریبون نماز جمعه اعلام می شد چرا که این تریبون ها مقدس هستند و جای طرح مباحث منافی عفت نیست.
 
فرمانداری ایرانشهر حق اظهار نظر در این زمینه نداشته است
وی با بیان اینکه اشاعه فحشا منکر است، تاکید کرد: در زمانی که دستگاه قضایی به پرونده ورود کرده بود نباید موضوع به اینگونه مطرح می‌شد.
وی ادامه داد: روابط عمومی فرمانداری ایرانشهر نیز حق اظهار نظر در این زمینه نداشته و تحت پیگیرد قانونی قرار می‌گیرد، از نظر قانون به جزء دستگاه های قضایی سایر دستگاه‌ها حق ورود به مفاد پرونده قضایی ندارند و تنها کسانی که حق ارائه خبرهای اینگونه را  دارند، تنها دادستان مرکز استان و رئیس کل دادگستری است و بقیه دادستانهای شهرستانها نیز از ارائه مطالب منع شده اند.
وی در تشریح پرونده ایرانشهر گفت: سه نفر شاکی برای اتفاق ایرانشهر به مراجع قضایی مراجعه کرده اند که یک نفر تاریخ تعرضات را در دی ماه سال گذشته، یکی در اردیبهشت و دیگری در خرداد ماه امسال اعلام کرده اند، بعد از خطبه‌ها که این موضوع علنی و رسانه ای شد، از دو نفر قبلی که گفته بودند ما به پزشکی قانونی نمی رویم، یکی به مرجع قضایی مراجعه و اعلام آمادگی کرد تا به پزشکی قانونی مراجعه کند.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان عنوان کرد: با حضور این فرد و مراجعه وی به پزشکی قانونی، دو نفر از شاکیان به این نهاد مراجعه کرده اند که از آن دو نفر که به پزشکی قانونی مراجعه کردند، یک نفر را پزشکی قانونی اعلام کرده هیچ تعرضی صورت نگرفته و مورد اذیت و آزار قرار نگرفته‌ و در سلامت کامل قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه یک نفراز شاکیان هنوز حاضر به حضور در پزشکی قانونی نشده است، خاطر نشان کرد: پزشکی قانونی تجاوز به یکی دیگر از دختران را تایید نکرده و رابطه جنسی تایید شده اما اینکه عنف بوده یا خیر را دستگاه قضایی باید تشخیص دهد.
وی ادامه داد: براساس اطلاعات جمع آوری شده، شاکی‌ها با متهم پرونده ارتباط کاری داشته‌اند و تماس های متعددی در بینشان رد و بدل شده که این موضوع در دست بررسی قرار دارد.
این مسئول قضائی تصریح کرد: در بحث منافی عفت و زنای به عنف در ایرانشهر باید بررسی شود با رضایت این ارتباط انجام شده و یا با اکراه سپس اقدامات نهایی انجام می شود، در این پرونده هم باید شماره تماس‌ها، پیامک‌ها و شبکه‌های فضای مجازی هر دو نفر بررسی شود تا میزان ارتباط شاکی و متهم تعیین شود.
وی تاکید کرد: براساس بررسی و اطلاعات موجود، این شاکی‌ها یا ارتباط کاری با متهم داشته اند یا قبلا در محل کار، همکاری می‌کردند یا در حال حاضر آنجا شاغل هستند و ارتباط کاری تاحدودی بوده است، بعضی از این افراد تماس های تلفنی بسیار زیادی با متهم داشته اند که باید بررسی شود در حد عرف بوده و یا نامشروع بوده که دستگاه قضایی در حال بررسی است.
موحدی راد با اشاره به یک پرونده دیگر در ایرانشهر نیز گفت: پرونده دیگری در ایرانشهر با عنوان لواط داریم که حکم صادر شده و در صورت اجازه ریاست قوه قضاییه و دادستان کل کشور حکم در یکی از میادین بزرگ شهر ایرانشهر اجرا شود این حکم در دیوان عالی تایید شده و آماده اجرا است.
وی ادامه داد: به دادستان ایرانشهر اعلام کردیم موضوع را در شورای تامین شهرستان اعلام کنند خودمان هم مکاتبات را با تهران  انجام داده ایم که اگر در این برهه از زمان تشخیص داده شود که این حکم در ملاءعام اجرا شود بعد از هفته قوه قضاییه  حکم را اجرا می کنیم.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان بیان کرد: اگر حکم در ملاعام اجرا شود، یقین بدانید همین مدعیان دلسوز امروز که در جریان ایرانشهر مردم را به اعتراض و تجمع دعوت کردند مجموعه را تحت فشار قرار می‌دهد.
 
حسن شمشادی بعد ازهفتم تیرماه در دادسرای زاهدان حاضر خواهد شد
حسن شمشادی از خبرنگاران فعال کشور، برای ارائه توضیح پیرامون انتشار مطلبی درباره مردم سیستان، بعد از 7تیر ماه در دادسرای زاهدان حاضر می شود.
حسن شمشادی که از خبرنگاران فعال کشور می باشد به دلیل انتشار متن و تصویری در صفحه اجتماعی اش مبنی بر خوردن گوشت گربه توسط مردم سیستان، پرونده ای برای وی تشکیل و مورد پیگیری قرار گرفت.
وی ادامه داد: طی این مدت، وی از طریق واسطه ای اعلام کرده که  این کار غیر عمدی بوده و فقط از روی دلسوزی برای مردم انجام شده و مقرر گردید بعد از هفتم تیرماه جاری، برای پیگیری پرونده اش به زاهدان سفر کند.
وی اضافه کرد: در راستای کمک به مردم منطقه 90میلیون تومان کمکهای مردمی نیز در حساب این خبرنگار وجود داشت که دستور مسدود سازی این حساب نیز داده شده و پس از حضور وی تصمیم برای ارائه آن وجوه به سازمانهای مردم نهاد خیری و یا کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام خواهد شد.
 
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۱۵۰


ارسال