دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۵
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛
ولایتمداری، سرلوحه کار دولت جوان انقلابی/ مشکلات کنونی سیستان نتیجه سوءمدیریت است
 
آیین نماز سیاسی عبادی و دشمن شکن جمعه در سیستان و بلوچستان این هفته با حضور مردم ولایتمدار استان برگزار شد.
به گزارش عصرهامون، امامان جمعه شهرستان های سیستان و بلوچستان در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به برگزاری عزاداری های دهه اول محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی و معرفی الگوی جدید عزاداری به جهانیان، دشمن شناسی و شناخت یزیدیان زمانه را مهم دانستند و شبکه ملی اطلاعات را از ضروریات دانسته و خواستار راه اندازی آن شدند.

در بخش دیگری از خطبه ها به سوءمدیریت و وارد کردن مسئولان غیربومی به استان اشاره شده که این موضوع در سیستان را دچار مشکلات فراوانی کرده است. 

حجت خدا در جمهوری اسلامی ایران ولی فقیه است/پیاده ساختن عدالت آموزشی نیاز به حرکت جهادی دارد

حجت الاسلام مصطفی محامی امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز جمعه بیان کرد: ویژگی صدق و راستی و درستی، پایمردی در راه حق و وفای به عهد از جمله ویژگی های حضرت ابوالفضل(ع) است و در آیات قران نیز از  صفاتی است که برای مقربان درگاه الهی و پرهیزکاران ذکر شده است،خداوند یک نمونه از تسلیم محض بودن را درباره حضرت ابراهیم بیان می کند که پس از سال ها زندگی بدون فرزند، خداوند اسماعیل را به او عطا کرد و هنگامی که اسماعیل به جوانی رسیده خداوند امتحان بزرگ الهی را برای ابراهیم(ع) تعیین کرد.
 
وی افزود:حضرت اسماعیل در مقابل اراده  تسلیم محض فرمان الهی شد وخداوند این تسلیم محض شدن این پدرو پسر را پذیرفت اما تسلیم حضرت عباس(ع) در مقابل فرمان الهی و صبر ایشان در مقابل شهادت یاران و برادران و شهدای کربلا نمونه ای از صبر در مقابل فرمان الهی است،  ابوالفضل العباس(ع) شهادت یارانش و برادرزاده اش علی اکبر را دید و صبر کرد عباس تسلیم محض فرمان برادر بود در کنار برادر ماند تا جاییکه در راه خداوند به شهادت رسید.
 
 محامی تاکید کرد: یکی از راه های تقوای الهی ارزیابی عملکرد خود و جامعه  و محاسبه نفس است ببنیم چه میزان از درسی که از حضرت عباس(ع) گرفتیم  در جامعه عملی شده است، پیامبراکرم (ص)، قران کریم و ائمه (ع)حجت هاب الهی هستند که ما برای اینکه راه خودمان را بشناسیم باید به انها مراجعه کنیم و آنها هدایت گران الهی هستند و باید به آیاتی که راه و سیره پیامبران و ائمه اطهار(ع) را بیان کرده مراجعه کنیم.
 
وی تصریح کرد: برای فهم آیات قرآن و روایات نیازمند کارشناسان دینی خبره با فهم عمیق هستیم که بتواند معارف الهی را از آیات و روایات به درستی برداشت و استفاده کنند و در اختیارعموم مردم قرار دهند پیامبر الگوی نیک برای امت اسلامی در اداره حکومت اسلامی، حکمیت و قضاوت  و الگوی خوبی برای جامعه است، در این دوران غیبت نیازمند کسانی هستیم که از لحاظ علمی فهم دقیقی از دین داشته و هم بتوانند پاسخگوی مسائل شرعی و نیازهای شرعی و شبهات مردم بوده و از لحاظ عملی ملتزم به مسائل دینی و مجسمه علم، عمل و تقواو الگوی عینی برای تقوا برای مردم باشند.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: از امام زمان(عج) روایت داریم برای رفع شبهات و ابهامات به علمای دینی و راویان احادیث مراجعه کنید و انها حجت من در دوران غیبت هستند و او را الگوی خود قرار دهید، ویژگی های این افراد در روایتی از امام حسن عسکری(ع)این طور بیان شده که فقیه باشد فهم عمیق و دقیق از معارف دین داشته باشد از فقها باشد و بتواند جلوی نفسش را بگیرد حافظ دینش باشد مطیع فرمان امر مولایش باشد و اگر چنین کسی باشد عموم مردم باید از این افراد پیروی کنند.
 
وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران حجت خدا برای ما ولی فقیه است ، امت و جامعه ما در مقابل دو پیشوای انقلاب امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری ، تجربه حضور مردم در راهپیمایی های مردم در سال 57 داشته اند و این نمونه ای از تسلیم و وفا است که به پیروزی انجامید، پیشرفت های علمی در عرصه های مختلف به خصوص در صحنه های نظامی و دفاعی که توان کشور را در عرصه های نظامی و دفاعی افزایش داده نمونه دیگری از عمل به فرامین رهبر انقلاب است که باعث هراس دشمن شده است و نمونه سوم  عزاداری های باشکوه این ایام با دستور رهبری با رعایت پروتکل های بهداشتی بو د و مردم نشان  دادند که همان طور که شهید سردارسلیمانی گفت ما ملت امام حسین هستیم .

امام جمعه زاهدان با بیان اینکه نمونه هایی از کم کاری درخصوص تاکیدات رهبر انقلاب نیز وجود دارد، افزود:هشدار رهبر انقلاب نسبت به کاهش جمعیت و لزوم برنامه ریزی برای رشد جمعیت یک نمونه از این کم کاری هاست رشد جمعیت یک قدرت برای نظام جمهوری اسلامی است اما برنامه ریزی مناسب انجام نگرفت،هشدار رهبر انقلاب نسبت به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات نمونه ای دیگر از هشدارهای رهبر است باید خودمان این شبکه ملی اطلاعات را داشته باشیم تا ازآسیب ها جلوگیری کنیم و همه قوا باید در این زمینه تلاش می کردند.
 
وی اظهار کرد: توجه رهبر بر اقتصاد مقاومتی، توجه به توان داخلی وتوان جوانان کشور از دیگر تاکیدات رهبر انقلاب بود و اینکه مشکلات داخلی را به خارج از خرج از کشور گره نزنیم و اقتصاد متکی به نفت نباشد  اینها مسائلی است که سالیان سال رهبر انقلاب بیان کردند و عملی نشد و نتیجه مشکلات اقتصادی کشور است
 
وی با  اشاره به بازگشایی مدارس و تشکر از معلمان و و مربیان گفت: رهبر انقلاب تاکیدات زیادی در زمینه آموزش و پرورش داشتند که تهیه برنامه جامع اجرایی سند تحول آموزش و پرورش و زمان بندی و تعیین شاخص های پیشرفت یک مورد آن بود، هدف آموزش و پرورش تربیت انسان شایسته است، انسانی مومن، متعهد و اندیشمند، دانشمند، باانعطاف، دارای اخلاق اسلامی و مجاهد و اهل عمل  که آموزش و پرورش باید فرزندان امت اسلامی را اینگونه تربیت کند.
 
این حطیب جمعه ادامه داد:  لزوم جذب و تربیت معلمان با صلاحیت های دینی، اخلاقی و سیاسی و حفظ جایگاه معلمان و فرهنگ سازی برای احترام و تکریم معلمان که افسران سپاه پیشرفت کشور هستند تاکید بر رسیدگی به مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و استعدادهای درخشان و گلایه از بی توجهی به توطئه دشمن و نفوذ سند 2030 که در برخی نقاط وتاکید برعدالت اجتماعی، تقویت مدارس دولتی و رسیدگی به تحصیل اقشار محروم محور دیگر بیانات رهبر معظم انقلاب بود که همه مسئولین و آموزش و پرورش باید برای تحقق آن تلاش کنند و در استان ما برای جبران کاستی ها و پیاده ساختن عدالت آموزشی مد نظر رهبرانقلاب نیازمند حرکت جهادی هستیم.
 
سوء مدیریت و عدم ثبات مدیر موفق، سیستان را به این حال و روز درآورده است

حجت الاسلام علی اکبر کیخا امام جمعه زابل در خطبه های این هفته نماز جمعه این شهرستان گفت: در طول حضورم در زابل خدمات بسیاری را انجام داده‌ایم و بارها گفته ایم اگر سیستان به این روز افتاده است عدم ثبات مدیریت موفق و سوء مدیریت است.

وی افزود: حوزه علمیه زابل در ۶ سال گذشته به تکمیل رسیده است، ما قم را به زابل آورده ایم تا دانشجویان به تحصیل بپردازند، مطالبه گری صحیح را در سیستان زنده و از رسانه‌هایی که حنجره مردم بودند حمایت کرده ایم.

امام جمعه زابل بیان کرد : در حقوق مردم با هیچ مسئولی حتی هم معامله نکرده ام و حامی مسئولانی بودم که به مردم خدمت می کردند، اهل معامله با کسی نیستیم و برابر مسئولینی که دچار فساد مالی بوده اند ایستاده ام.

وی گفت: در سال های اخیر یک ریال هم برای خودم سرمایه گذاری نکرده‌ام و با همان خانه و خودرویی که ۶ سال پیش آمده ام بر خواهم گشت، با وجود فعالیتی که در زابل انجام دادم مسئولان مربوطه از تهران با فشاری که از زاهدان انجام شده قصد جا به جایی بنده را دارند.

این خطیب جمعه گفت: اصراری بر ماندن در پست و مقام را ندارم، اگر صلاح بر جابه جایی بنده است در اسرع وقت به قم می روم اما این جابه جایی چرا باید در شروع سال تحصیلی و  در این برهه از زمان انجام شود؟

وی اظهار کرد: دلیل جا به جایی را تقابل با یک مسئول عنوان کرده اند مسئولی که غیر بومی است و صاحب خانه را بیرون می کنند، از بیرون استان اتوبوسی مسئول وارد می کنند انگار با استان بی استعدادی طرف هستند.

وی خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان هم گفت: فعالیت های شما را از ابتدا زیر نظر داشته و دارم، سخنی با آیت الله محامی نیز دارم برای استان و برای شما هر آنچه خیر است آرزو می کنم.

عدم لبیک به ندای رهبر با لگد و چکمه دشمن همراه است/ لازمه دشمن شناسی به موقع با وجود شمریان و یزیدیان زمان
 
حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار امام جمعه موقت سراوان در جمع نماز گزاران روز جمعه با اشاره به اینکه ماه محرم و صفر متعلق به امام حسین (ع) است، بیان کرد: این امام بزگوار به دلیل تقوا و پرهیزگاری جان و مال خود را در راه خداوند متعال فدا کرد و به شهادت رسید.
 
 وی افزود: شخص پرهیزکار و متقی در انجام کارهای خیر سبقت می گیرد و آغاز کننده کار خیر است، همراه  و همسو کردن دیگران در انجام کار خیر و نیک از ویژگی های افراد متقی است.
 
 نورایی یار تصریح کرد: اگر زندگی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) را مطالعه کنیم متوجه می شویم آن حضرت در مسیر کربلا به هر منطقه ای که رسید اهالی آنجا را دعوت به قیام علیه ظلم و انجام کار خیر می کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: در آن زمان به جزء امام حسین (ع) کسی جرئت این را نداشت که جریان و دستگاه یزید و خلافت نامشروع وی را برای دیگران بیان کند.
 
امام جمعه موقت سراوان تصریح کرد: اگر انسان در زمان بیداری به ندای امام، رهبر و ولی خود لبیک نگوید با چکمه های دشمن از خواب بیدار خواهد شد پس بهتر است امام زمان خود را به خوبی بشناسیم و به موقع به ندای وی لبیک بگوییم.
 
نورایی یار اظهار کرد: پنج هزار نفر از توابین و 10 هزار نفر از مردم مدینه پس از حادثه جانسوز کربلا به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کردند اما همه کشته شدند.
 
وی گفت: امروز یزیدیان و شمریان و امام حسین (ع) زمان هم  وجود دارند و باید بدانیم در کجای میدان و معرکه قرار گرفته ایم، باید با شناخت از موقعیت زمانی و مکانی بدانیم نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره دشمن و دوست شناسی چه وظایفی بر عهده داریم.
سرلوحه کار دولت جوان انقلابی، ولایتمداری است/ داشتن شبکه ملی اطلاعات؛ دغدغه مهم رهبری

حجت الاسلام عیسی بزمانی، امام جمعه اهل تشیع  ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مصلای فاطمه الزهرا با حضور نمازگزاران برگزار شد، بیان کرد: امسال ایام محرم مصادف با بیماری کرونا بود و حال و فضای دیگری داشت که باعث شد متفاوت ترین عزاداری را برای ابا عبدالله الحسین(ع) رقم بزند، به گونه ای که مردم متدین با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی اقامه عزا و ماتم را داشته باشند‌.
 
وی افزود: ماه محرم امسال اگر چه متفاوت ترین محرم بود اما آموزه های زیادی را در برداشت که از جمله آن می توان به قدر نعمت دانستن اشاره کرد و باید از ظرفیت این ایام بهره برد.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر ادامه داد: آموزه دیگری که ایام محرم امسال داشت این بود که در جنگ روایت ها پیروز میدان باشیم‌، تصور دشمن بر این بود که بین سلامت و معنویت فاصله بیندازد و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا عزاداری امام حسین(ع) را تعطیل کند اما موفق نشد و عزاداران حسینی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی توانستند سلامت خود را تضمین کنند و رضایت ولی فقیه را به دنبال داشته باشد‌.

وی عنوان کرد: داشتن شبکه ملی اطلاعات یکی از خواسته های مهم مقام معظم رهبری است که در یک دهه مطالبه آن را شاهد هستیم، اما متاسفانه هنوز محقق نشده و قرار بر این نیست که ارتباطات با اینترنت جهانی قطع شود بلکه امنیت داده های شهروندان و اطلاعات درونی کشور را فراهم می کند که به راحتی در دسترس دشمن قرار نگیرند.

بزمانی اضافه کرد: در واقع در شبکه ملی اطلاعات یکی از اهداف این است که موقعیت فضای مجازی، استقلال و امنیت آن به دست خودمان باشد و دولتمردان باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشند.

وی تصریح کرد: در سخنرانی خرداد ۹۸ مقام معظم رهبری در دیدار با جوانان، دانشجویان از ادبیات و واژه های سیاسی استفاده کردند که یکی از وظایف مردم و نخبگان این است که به این کلید واژه ها توجه ویژه داشته باشند و کدها رمز گشایی کنند.

این خطیب جمعه گفت: اگر بخواهیم درک صحیحی از دولت جوان و حزب اللهی داشته باشیم باید به شاخصه های جوانان اشاره کرد که خصوصیاتی چون تحرک، حرف نو، انرژی، خلاقیت، امیدواری، پیشگامی در درونشان موج می زند.

وی خاطرنشان کرد: دولت جوان، انقلابی می تواند در پیشبرد اهداف نظام اسلامی نقش موثری ایفا کند و آنان می توانند به جای زانو زدن در برابر دشمنان اسلام ایستادگی کنند و خدا محوری و ولایت مداری را سرلوحه کار خود  قرار دهند.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر اظهار کرد: افراد حزب الله سر سازش با دشمنان خدا را ندارند، که نمونه بارز آن می توان از شهید سعید سردار قاسم سلیمانی نام برد و باید به سمت و سویی حرکت کنیم که دولت جوان انقلابی رقم زده شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۴۲۶


ارسال