سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
عبدالحمید بزرگ‌زاده گفت: تجهیزات آزمایشگاه تشخیص کرونا در سراوان از نوع پیشرفته و به‌روز است و هیچ‌گونه مشکل و نگرانی درزمینهٔ امکانات و تجهیزات وجود ندارد لذا به شهروندان توصیه می‌شود به‌جای اینکه دغدغه و نگرانی کمبود امکانات و تجهیزات در آزمایشگاه رادارند بهتر است دغدغه شهروندان، پیشگیری از ابتلا به این ویروس باشد.
به گزارش عصرهامون؛ عبدالحمید بزرگ‌زاده رئیس مرکز بهداشت سراوان در گفت‌وگو با شستون با اشاره به اینکه کروناویروس از خانواده سرماخوردگی است که در تمام دنیا و همچنین سراوان شیوع پیداکرده است، بیان کرد: به‌تازگی آزمایشگاه تشخیص کروناویروس در مدت‌زمان بسیار کوتاه با تجهیزات و امکانات مدرن و پیشرفته افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 
وی با توجه به اینکه کارکنان و گردانندگان این آزمایشگاه فرزندان این شهرستان هستند که تلاش شبانه‌روزی در حال اداره آزمایشگاه هستند، افزود: تجهیزات این آزمایشگاه از نوع پیشرفته و به‌روز است و هیچ‌گونه مشکل و نگرانی در زمینهٔ امکانات و تجهیزات وجود ندارد.
 
بزرگ‌زاده یادآور شد: افراد مبتلا به کرونا ویروس علاوه بر اینکه مراقب سلامتی خود باشند باید مراقب دیگران هم باشند چراکه در زمان بیماری، ویروس توسط بیمار دفع می‌شود و محیط اطراف را آلوده می‌کند.
 
وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: بهتر است بیمار در منزل بماند و با رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک، وسایل و تجهیزات خود را با محلول رقیق‌شده وایتکس گندزدایی و دست‌های خود را به‌ طور مکرر با آب و صابون بشوید.
 
رئیس مرکز بهداشت سراوان ادامه داد: افرادی که با این بیماری سروکار دارند با استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها و قرنطینه خانگی از خود مراقبت کنند.
 
بزرگ‌زاده گفت: چهار مرکز 16 ساعته در سراوان، زنگیان، سیرکان و جالق از ساعت 7 صبح تا 12 شب مشغول ویزیت، تشخیص و درمان و در صورت نیاز نمونه‌ برداری از بیماران مشکوک ارجاع شده از پزشکان هستند لذا به مردم توصیه می‌شود تا به‌ محض بروز علائمی همچون تب، سرفه خشک و تنگی نفس به این مراکز و یا بیمارستان مراجعه نمایند.
 
وی خاطرنشان کرد: به عموم مردم توصیه می‌شود فاصله‌گذاری اجتماعی را به جد رعایت کنند، فقط در صورت ضرورت و خرید ملزومات زندگی در سطح شهر تردد کنند، از شرکت در مراسمات خاک‌سپاری، عزاداری و مراسمات ازدواج خودداری کرده و مراسم تدفین متوفیان با حداقل افراد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.
 
رئیس مرکز بهداشت سراوان تصریح کرد: مردم دقت داشته باشند به‌ محض بروز علائم کرونا ویروس در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز درمانی و بیمارستان مراجعه تا در صورت صلاحدید پزشک نمونه‌برداری انجام شود.
 
بزرگ‌زاده اذعان کرد: شهروندان این بیماری را نوعی اَنگ و خجالت‌آور می‌دانند و این بیماری را پنهان می‌کنند اما بدانند که کروناویروس از نوع سرماخوردگی است و در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال ابتلای همه افراد وجود دارد.
 
وی گفت: در برخی از افراد علائم در آنها ظاهر نمی‌شود و فقط 15 تا 20 درصد افراد هستند که دچار علائم می‌شوند و شاید درصد کمتری نیاز به بستری داشته باشند لذا توصیه می‌شود شهروندان به‌موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند.
 
رئیس مرکز بهداشت شهرستان سراوان در پایان از زحمات دانشگاه علوم پزشکی درراه اندازی آزمایشگاه تشخیص مولکولی، فرمانداری محترم، کارکنان خدوم مرکز بهداشت و بیمارستان و همچنین کسبه، بازاریان، علما، مسئولین و مردم شهرستان سراوان که همکاری لازم را در پیشگیری و درمان این بیماری داشتند، قدردانی کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۸۵۲


ارسال