شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۵
همزمان با شیوع موج جدید کووید-19؛
ذخایر خونی در شرقی ترین نقطه ایران کاهش چشمگیری یافت/ 500 بیمار تالاسمی چشم انتظار ایثار و از خودگذشتگی شهروندان سراوانی
 
همزمان با شیوع موج جدید ویروس کرونا در کشور، پایگاه های انتقال خون با کاهش اهدا کننده خون مواجه شدند که این امر موجب نگرانی بسیاری از بیماران نیازمند به خون شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون؛ پایگاه انتقال خون و فرآورده های خونی شهرستان سراوان در سال 93 در این شهرستان راه اندازی و در سال 95 موفق به تامین 40 درصد فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران تالاسمی و نیازمند به خون در شهرستان شد.

علی ای حال با توجه به شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال 98 در کشور ها آمارها گویای آن است که اهدای خون در اقصی نقاط کشور با کاهش مواجه شده که این امر مشکلاتی را برای بیماران نیازمند به خون به ویژه در شهرستان سراوان به همراه خواهد داشت.
 
از آنجایی که تاریخ انقضای فرآورده های خونی کوتاه است از شهروندان انتظار می رود با ایثار و از خودگذشتگی در یاری رساندن به بیماران تالاسمی و بیماران نیازمند به خون کوشا باشند.
 


اهدای خون با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود


در همین راستا عبدالصبور شهلی بر رئیس سازمان انتقال خون و فرآورده های خونی شهرستان سراوان در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره شروع موج جدید شیوع ویروس کرونا در کشور که در کل کشور با بحران خون مواجه هستیم، بیان کرد: دخایر خونی با توجه به شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است که از شهروندان تقاضا می شود یک بازه زمانی اندک را برای انجام امر خداپسندانه و انسان دوستانه اهدای خون بگذارند.
 
وی افزود: سازمان انتقال خون استان و شهرستان با رعایت تمام اصول و پروتکل های بهداشتی آماده پذیرش اهدا کنندگان خون در سراسر استان سیستان و بلوچستان هستند.
 
رئیس سازمان انتقال خون و فرآورده های خونی شهرستان سراوان ضمن تقاصا از شهروندان سراوانی جهت مشارکت در اهدای خون به نیازمندگان به خون، اضافه کرد:  در شهرستان سراوان حدود 500 بیمار تالاسمی وجود دارد که در حال حاضر چشم انتظار اهداکنندگان به خون هستند.
 
شهلی بر با توجه به اینکه بیماران تالاسمی شهرستان سراوان در روز  80 واحد خون مصرف می کنند، یادآور شد: در گذشته تا کنون خون مورد نیاز بیماران تالاسمی شهرستان از دیگر استان ها تامین می شد اما در حال حاضر با توجه به شیوع کووید 19 و کاهش ذخایر خونی، دچار مشکل شده ایم.
 


بیماران تالاسمی چشم انتظار اهدا کنندگان خون هستند

وی خاطر نشان کرد: در اسفند و فروردین ماه با همدلی و همیاری مردم سراوان، سیب و سوران و مهرستان توانسته ایم بخشی از  نیازهای فرآورده های خونی شهرستان را تامین کنیم که این انتظار از شهروندان می رود بار دیگر با همت بلند خود یاریگر بیماران نیازمند خون به ویژه بیماران تالاسمی داشته باشند.
 
رئیس سازمان انتقال خون شهرستان سراوان  با اشاره به اینکه اهدای خون برای سلامتی اهدا کنندگان نیز مفید است، تصریح کرد: شهروندان می تواند با مراجعه در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هر هفته از ساعت 13 و 30 دقیقه تا 19 جهت اهدای خون به پایگاه انتقال خون شهرستان مراجعه کنند.
 
لازم به ذکر است تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهد و اگر بدن توانایی تولید کافی پروتئین را نداشته باشد، علاوه بر اینکه سلول های خونی به طور کامل تشکیل نمی شود، توانایی انتقال اکسیژن را نیز از دست می دهند که در نتیجه منجر به یک نوع کم خونی از زمان طفولیت تا پایان عمر می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۵۷۹


ارسال