شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,8 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۱
دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان عنوان کرد؛
مصرف مواد دخانی دروازه ورود به اعتیاد/مصرف مخدرهای نوین توسط کودکان و نوجوانان افزایش یافته است
 
بهناز امرا گفت: این روزها مصرف مخدرهای نوین که هر روز در شکل و ظاهری نو وارد بازار می شود در میان کودکان و نوجوانان به شدت افزایش یافته است.
به گزارش عصرهامون؛ بهناز امرا دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه امروز دشمن در بستر فضای مجازی با اشتباه از شبکه های اجتماعی، وب سایت و وبلاگ های مختلف در تلاش است تا به فرهنگ دینی و اسلامی ضربه وارد کند، بیان کرد: سراوان یکی از شهرستان های مرزی و حساس استان پهناور سیستان و بلوچستان است که از هجمه های دشمن در امان نمانده است.

وی اعتیاد به مواد دخانی را یکی از بزرگترین بلاهایی دانست که جامعه امروزی را در برگرفته که در واقع با در دسترس بودن این ماده اعضای خانواده هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند و در میان جامعه سنتی عادی جلوه داده شده که جنبه سرگرمی و وقت گذرانی به خود گرفته و در جمع های دوستانه و صمیمانه خود را به خوبی جای داده است.

دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان ادامه داد: برخی اعتقاد بر این دارند که تنباکو بدون دود (ناس) هیچگونه ضرری ندارد و این ماده مخدر را جایگزین قلیان و سیگار می کنند اما این در حالی است که نیکوتین بالای موجود در این ماده مانند دیگر مخدرها توهم زا بوده و در رفتار فرد اختلال ایجاد می کند که بر اساس نظر پزشکان سرطان لثه، دهان، گونه و کبد شایع ترین عوارض مصرف ناس است که آن را در جلو دهان و میان لب و دندان قرار می دهند.

تلاش دشمن در فضای مجازی برای آسیب زدن به فرهنگ دینی و اسلامی

امرا گفت: برداشت های نادرست از مصرف قلیان، نگرانی های جدی را ایجاد کرده،بطور مثال اغلب افراد تصور می کنند که قلیان، عارضه ای ندارد در حالیکه مجرای عبور دود قلیان می تواند حاوی آلودگی های میکروبی و قارچی بوده و خطر ابتلا به هپاتیت و سل را در مصرف کنندگان قلیان بیشتر کند.

وی عنوان کرد: به هر حال شیوع مصرف قلیان در شهرستان سراوان به عنوان یک ماده دخانی و بیماری زا و دروازه استعمال مخدر و محرک در بین خانواده ها شتاب زده و نگران کننده کرده است که نه تنها تاکنون اقدامی برای مبارزه با آن اتفاق نیوفتاده بلکه سودجویان هر بار قلیان را به شیوه جدید در بین جوانان عرضه می کنند.

دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان‌ با توجه به اینکه ناس (نسوار)که از برگ خشک تنباکو تهیه می شود این روزها به مخدر محبوب در بین حتی کودکان بلوچ شهرستان سراوان تبدیل شده است که به راحتی در دست کودکان نیز دیده می شود، ادامه داد: سراوان با توجه به همسایگی با دو کشور پاکستان و افغانستان که مصرف ناس در این کشور ها رواج دارد، به خط مقدم آسیب این ماده کثیف تبدیل شده است.

امرا گفت: باید این را نیز در نظر گرفت با توجه به رشد چشم گیر بیکاری در سراوان و روی آوری جوانان به شغل های کاذب همچون دستفروشی به خصوص فروش ناس در سرچهاراه ها، معابر و‌ پیاده رو ها خود نیز یک آسیب و معضل اجتماعی به شمار می رود که شمار استفاده کنندگان از این ماده دخانی را افزایش داده است.

مصرف مواد دخانی دروازه ورود به استعمال مواد مخدر است

وی افزود: در واقع با نگاه گذرا به خیابان های پرتردد سراوان به وضوح مشاهده می شود که جوانان و نوجوانان زیادی به فروشنده ناس تبدیل شده اند و مصرف کنندگان آن نیز با رها کردن تفاله آن در معابر بر بهداشت محیط نیز لطمه وارد کرده اند.

دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان پان پراگ را از دیگر مواد مخدری عنوان کرد که امروزه بین جوانان رواج یافته که از طریق مرز پاکستان وارد می شود و در ادامه بیان کرد: پان پراگ به شکل بسیار زیبا در بازار سراوان عرضه می شود به طوری که از آن به عنوان خوشبوکننده دهان نام می برند که شباهت به همان مخدر ناس دارد و این ماده مخدر می تواند مقدمه ای برای ورود نوجوانان به مصرف دیگر مواد باشد.

امرا خاطر نشان کرد: سراوان از ظرفیت ها و توانمندی های زیادی از جمله تولید خرما و واحدهای فرآوری خرما، تولید گیاهان دارویی، معادن و نیروی انسانی جوان و مهم تر از همه مرز بر خوردار است که می توان در ایجاد اشتغال پایدار با تبادلات مرزی برای افراد بیکار شغل ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: سراوان 384 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد و در خاور بلوچستان واقع است و از شمال غرب به خاش، از غرب به ایرانشهر و از شرق و جنوب شرقی به کشور پاکستان و قسمتی از جنوب به شهرستان سرباز محدود می شود که وجود مرز مشترک بین شهرستان سراوان و پاکستان می تواند نکات مثبت و پربازده ای اقتصادی و فرهنگی و هنری و... داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۳۲۰


ارسال