يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,9 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۱
دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان عنوان کرد؛
ناکامی تهاجم فرهنگی در اصل لباس فاخر بلوچی/پوشش نامتعارف در اماکن عمومی زمینه ساز بروز تنش های خانوادگی است
 
بهناز امرا گفت: اگر چه فرهنگ بیگانه موجب تغییر ظاهری در لباس بلوچی شده اما این تغییرات به گونه ای نبوده که که اصل و ریشه این لباس فاخر تغییر کند درواقع می توان گفت که تهاجم فرهنگی ناکام مانده است.
به گزارش عصرهامون؛ بهناز امرا دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه انسان ها بر اساس نیازهای طبیعی و هنجارهای جامعه خویش خواهان مناسب ترین پوشاک به لحاظ جنس، رنگ و شکل هستند، بیان کرد: مردم بلوچ جز معدود اقوام ایرانی هستند که به پوشش محلی خود پایبند و این لباس های فاخر بر تن زنان بلوچ خودنمایی می کند به همین دلیل است که نخستین اولویت خرید مسافران البسه های بلوچی است.

وی افزود: لباس های بلوچی و محلی مکمل شخصیت و نشانه بارز هویتی آنان است تا جایی که در فرهنگ عامه مردم پوشش نقش مهم و تعیین کننده ای دارد و در مناسبات اجتماعی نیز بسیار مشهود است.

دبیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان ادامه داد: پوشش زنان بلوچ با آن که بر اثر گذر زمان شاهد تغییراتی ظاهری بوده اما هیچگاه این تغییرات بنیادی و ریشه ای نبوده است، چرا که این تغییرات نتوانسته اصل فرم لباس بلوچ یا نقوش سوزن دوزی خللی ایجاد کند، بلکه این تغییرات همیشه برای جذابیت و زیبایی این البسه حاصل شده است.

امرا با اشاره به اینکه خود کم بینی، احساس حقارت، خود باختگی فرهنگی باعث پذیرش عناصر فرهنگی بیگانه وارد فرهنگ بومی می شود، گفت: متاسفانه تاثیرات فرهنگی بر لباس بانوان به خصوص دختران جوان در حال حاضر بسیار پررنگ شده است، پوشیدن چادر های نازک، تغییر در سایز لباس های بلوچی (تنگ و کوتاه کردن ) لباس ها و نام گذاری های نامتعارف بر روی دوخت ها و پارچه ها آسیب های فرهنگی هستند که بانوان را درگیر کرده است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر مرز و ورود پوشاک و مد های نامتعارف پاکستانی و افغانی و ماهواره ها نیز نقش بسیار بسزایی در این موارد دارند، خاطر نشان کرد: روی آوری بانوان بلوچ به لباس های فاخر که به جرات می توان گفت کمترین قیمت این لباس ها از سه میلیون شروع می شود خود زمینه بسیاری از فساد های اخلاقی و اجتماعی را فراهم می کند.

دبیر اجرایی کانون زنان بلوچ سراوان ادامه داد: استفاده نا مناسب و نامتعارف از پوشاک در اماکن عمومی و مجالس و نام گذاری آن به مد که در واقع تهاجم فرهنگی است باعث ایجاد تنش در زندگی خانواده می شود تا جایی که این امر باعث بروز اختلافات شدید خانوادگی که منجر به جدایی، طلاق، خودکشی و در مواردی قتل همسر شده است.

امرا با اشاره به اینکه تهاجم فرهنگی(حمله به ظاهروپوشاک) مقابل فرهنگ اصیل و بومی پوشش مردم سراوان قرار گرفته، اذعان کرد: لباس و دوخت های گران قیمت برای پوشش در بانوان و مدگرای نه تنها به بنیاد خانواده بلکه به شخصیت بومی ضربه وارد کرده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۳۷۳


ارسال