شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶
در نشست ادب و سیاسی مطرح شد؛
عقب نشینی ادبیات در زمان حاضر/ نابسمانی های ایجاد شده در گرو عدم رعایت قواعد بازی اخلاقی از سوی سیاست مداران
 
بعد از ظهر امروز نشست ادب و سیاسی اساتید دانشگاه و بعضی از مسیولین در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان برگزار شد.
به گزارش عصر هامون، به نقل از شستون؛ بعد از ظهر امروز نشست ادب و سیاسی با حضور علی اکبر امینی عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد تهران، فرماندار سراوان، شهردار و جمعی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراوان در سالن کنفرانس این واحد   برگزار شد.
امینی عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد تهران در این نشست به علاقه وافری که به سیستان و بلوچستان دارد اشاره کرد و ادامه داد: خشت خشت ساختمان ها و ریگ های بیابان های این استان صدای فرهنگ و تمدن به گوش می رسد و این سرزمین تمدن خیز آنطور که‌ باید در ایران و برون از ایران معرفی نشده است که‌ امیدوارم این نقیضه حل شود.
وی گریزی به دغدغه های دوران دانشجویی خود در حوزه ادب و سیاست زد و گفت: بر این اعتقاد است که‌ ادبیات، فرهنگ و تمدن ما می تواند در جهان امروز سرافراز باشد و یک ایرانی به خود ببالد که داری چنین ادبیاتی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران در ادامه اضافه کرد: ادبیات در واقع یک موضوع صرفا روشنفکرانه نیست که برای پر کردن اوقات فراغت به آن بپردازیم یک درس لازم برای تمامی حوزه ها است.
امینی با بیان اینکه ادبیات و سیاست از حدود ۱۱۰ سال قبل با هم عجین شده است، افزود: بزرگان مدرسه علوم سیاسی اغلب ادیب بوده اند به طور مثال علی اکبر دهخدا و محمد علی فروغی از ادیبان مدارس علوم سیاسی آن زمان بوده اند که هر چه جلوتر می آییم فاصله میان ادبیات و علم سیاست بیشتر می شود.
وی افزود: اگر خواسته باشیم پیوند ادب و سیاست را در طول تاریخ ایران از نظر بگذرانیم، در قالب یک اصطلاح باید آورده شود که می توان هم آغوشی و هم پیوندی میان این دو رشته را خوب بشناسیم که آن اصلاح نامش سمبلیزم سیاسی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران مقصود از سمبلیزم سیاسی را فراتر رفتن از سطح کلمات عامیانه   دانست که اصطلاحات با آرایه های ادبی و فنون شعری در آمیخته شود و از مجاز، کنایه، تشخیص و صور خیال استفاده شود.
امینی گفت: قرآن کریم در درجه اول یک شاهکار ادبی است که‌ بنا بر دلایل قرآن پژوهان یکی از دلایل معجزه بودن کتاب  این است که یک انسان و با جمعی از انسان ها قادر به خلق چنین متنی  نیستند و نخواهند بود.
وی اذعان داشت: ادبیات در حال حاضر عقب نشینی کرده است و از زمان طلایی نفوذ و تأثیر پذیری فاصله گرفته است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد تهران تصریح کرد:  موقعی که سیاست مداران قواعد بازی اخلاقی را رعایت نکنند و زمانیکه نظام اخلاقی واژگان را به هم بریزند نابسامانی هایی ایجاد می شود‌.
امینی با اشاره به اینکه آمار پایین سرانه کتاب خوانی در کشور نشانگر فاجعه است، اظهار داشت: امروزم کتاب خواندن به عنوان پدیده شگفت انگیز تلقی می‌شود و به ندرت می توان دید که فردی کتاب می خواند.
 
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۶۴۱
مرجع : شستون


ارسال