چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ,29 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
معاون شبکه بهداشت و درمان سیب و سوران خبر داد
تالاسمی شایع ترین بیماری خونی در سیب و سوران/ این شهرستان فاقد مرکز انتقال خون است
 
معاون شبکه بهداشت و درمان سیب و سوران با بیان اینکه تالاسمی شایع ترین بیماری خونی در این شهرستان است، گفت: شهرستان سیب و سوران فاقد مرکز انتقال خون است.
به گزارش عصر هامون؛ به نقل از  شستون، سلولهاي قرمز خون انسان وظيفه اكسيژن رساني به قسمت هاي مختلف بدن را به عهده دارند که اين كار را از طريق ماده اي در درونشان به نام هموگلوبين انجام مي دهند.
 گلبول قرمز بايد به ميزان كافي آهن داشته باشند تا بتوانند اكسيژن را حمل و همچنين تعداد و شكل ظاهري هموگلوبين بايد سالم و طبيعي باشد.
 اگر تعداد گلبول هاي قرمز خارج از محدوده طبيعي باشد و يا قسمتي از ساختمان گلبول معيوب باشد، عمرشان كوتاه شده و زودتر از موعد مقرر که 120روز است از بين مي روند و بيماريهاي خوني مختلفي در بدن انسان ايجاد مي شود که بعضي از اين بيماريها ارثي و بعضي اكتسابي هستند.
ایوب کرد تمینی معاون شبکه بهداشت و درمان  شهرستان سیب و سوران به خبرنگار شستون گفت: بیماری های خونی ارثی و اکتسابی مختلفی در شهرستان سیب و سوران وجود دارد.
وی افزود: از جمله این بیماری های خونی تالاسمی، هپاتیت ومالاریا هستند که شایع ترین آن ها در شهرستان به دلیل ازدواج های سنتی، بیماری خونی تالاسمی می باشد.
کرد ادامه داد: تالاسمی نوعي کم خوني ارثي است که در افراد مبتلا به تالاسمي ماژور به مقدار کافي هموگلوبين ساخته نمي‌شود و گلبولهاي قرمز خون اين بيماران تقريبا خالي از هموگلوبين است.
وی اظهار داشت: مبتلايان به تالاسمي ماژور در هنگام تولد، طبيعي هستند ولي بين سه ماهگي و 18 ماهگي دچار کم خوني مي‌شوند و علائمی چون رنگ پريدگی، کم خوابی، بی میلی به غذا و حالت تهوع دارند و اگر درمان نشوند مي‌ميرند. 
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیب و سوران با اشاره به اینکه، فرزندان مبتلا به تالاسمي ماژور از پدر و مادراني متولد مي‌شوند که هر دو مبتلا به تالاسمي مينور هستند، بیان کرد: به منظور جلوگيري از تولد چنين نوزاداني ضروري است در هنگام ازدواج خون زن و مرد از جهت ابتلا به بيماري تالاسمي مينور مورد آزمايش قرار می گيرند تا در صورت ابتلاي هر دو آنها به اين بيماري از ازدواج جلوگيري و یا با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ژنتیک فرزندشان مورد کنترل و درمان قرار داده شود.
وی اذعان داشت: براساس آمارهاي موجود طي سال هاي اخير به دليل اطلاع رساني كافي در خصوص پيشگيري قبل از ازدواج، ميزان تولد نوزادان تالاسمي كاهش يافته و با پیشرفت علم پزشکی نیز طول عمر اين بيماران در كشورمان رو به افزایش است.
کرد با بیان اینکه شهرستان سیب و سوران مرکز انتقال خون ندارد، ادامه داد: متاسفانه بسیاری از مردم شهرستان برای تهیه ی خون مورد نیاز بیماران خود باید مسافتی حدود 40 تا 90 کیلومتر را طی و به مرکز انتقال خون شهرستان سراوان مراجعه نمایند.
وی با تشکر از حضور پر شور مردم شهرستان برای اهدای داوطلبانه ی خون، تصریح کرد: در مناسبت ها و ایام های محتلف در طول سال، مرکز انتقال خون سراوان با همکاری مرکز بهداشت و جمعیت حلال احمر سیب و سوران اقدام به خونگیری داوطلبانه از مردم عزیز شهرستان می نکند.
 
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۸۱۸
مرجع : شستون


ارسال