ندای هیرمند گزارش می دهد؛

مهاجرت اجباری، دستاورد بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان/تدام طوفان و گردو خاک تا پایان هفته

7 تير 1396 ساعت 10:35

طوفان های 120 روزه در منطقه سیستان معروف هستند؛ این طوفان ها از اوایل اردیبهشت ماه شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه دارند حداکثر سرعت این بادها گاهاً به 120 کیلومتر بر ساعت می رسد.


به گزارش عصر هامون به نقل از ندای هیرمند: طوفان در منطقه سیستان از روز یکشنبه آغاز شده است و در روزهای اخیر در حالی به اوج سرعت خود رسیده که بسیاری از ساکنین شهرهای هامون و هیرمند و همچنین نیمروز را که در مجاورت دریاچه هامون قرار دارند با مشکلاتی از جمله نفوذ ریزگرد ها و همچنین بیماری های تنفسی مواجه ساخته است.
طوفان های 120 روزه در منطقه سیستان معروف هستند؛ این طوفان ها از اوایل اردیبهشت ماه شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه دارند حداکثر سرعت این بادها گاهاً به 120 کیلومتر بر ساعت می رسد؛ گرچه طوفان در منطقه سیستان در زمستان نیز وجود دارد اما سرعت آنها به مراتب از بادهای تابستانی کمتر است.
اکنون با وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان بسیاری از روستانشینانی که در مجاوررت دریاچه هامون قرار دارند از مشکلات تنفسی رنج می برند به طوری که در منطقه قرقری بیش از صدها نفر به بیماری سل و تنگی نفس گرفتارند.
طوفان های سهمگین سیستان سابقه گرفتن جان یک نفر را نیز در این منطقه داشته است، در سال 94 بود که یکی از روستانشینان منطقه هیرمند به دلیل تنگی نفس و در روزی که ریزگردها  در هوا می رقصیدند و سرعت طوفان بیش از 100 کیلومتر بر ساعت بود جان یک نفر بر اثر تنگی نفس گرفته شد.
بنا بر اعلام هواشناسی استان سیستان و بلوچستان سرعت طوفان در منطقه زابل به 60 کیلومتر بر ساعت رسیده است و دید افقی به 1500 متر می رسد.
هواشناسی استان سیستان و بلوچستان همچنین اعلام کرده است: طوفان تا پایان هفته در منطقه سیستان تداوم خواهد داشت.
 
قرقری همزاد طوفان ها 
 
 
 

 
یکی از مناطقی که بیشترین آسیب از طوفان های 120 روزه سیستان به آن وارد می شود شمال شهرستان هیرمند است.
این منطقه که در مجاورت دریاچه هامون قرار دارد به دلیل بستر خشکیده هامون و حمل ریزگردهای بستر دریاچه  توسط طوفان های شدید یکی از مناطق حساس شهرستان محسوب می شود که بسیاری از خانه ها بر اثر طوفان های شدید سیستان زیر خاک مدفون شده اند.
گرچه اکثر خانواده ها از این منطقه بار سفر بسته اند و به شهرهای دیگر کشور پناه برده اند اما معدود خانواده هایی نیز که باقی مانده اند امروزه با مشکلاتی همچون آسم و تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنند.
کودکان و افراد سالخورده بیشترین آسیب را از طوفان های سیستان می برند، بدن ضعیف کودکان مقاومت انچنانی در برابر نفوذ ریزگردها را ندارد، به همین دلیل نیز پزشکان ، استفاده از ماسک را در هنگام طوفان توصیه می کنند.
انتهای پیام/
 
 
 


کد مطلب: 95902

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/video/95902/مهاجرت-اجباری-دستاورد-بادهای-۱۲۰-روزه-سیستان-تدام-طوفان-گردو-خاک-پایان-هفته

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/