يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ,25 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
ندای هیرمند گزارش می دهد؛
سیستان بهشت چشم پزشکان/طوفان های ۱۲۰ روزه نفس مردم را برید
 
طوفان در منطقه سیستان از روز گذشته آغاز شده و امروز شدت آن افزایش یافته است، تا بسیاری از مردم را بار دیگر خانه نشین کند و کودکان و کهن سالان را با خطر بیماری های تنفسی و سل مواجه سازد.
به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ طوفان های 120 روزه در سیستان در حالی آغاز شده است که بستر تالاب هامون در آستانه خشک شدن است و این می تواند پیامد بدی برای سیستانیان داشته باشد.
همانطور کعه کارشناسان عنوان کرده اند بستر خشکیده هامون منشع ریزگردها است، خاک و ماسه های بستر تالاب آنقدر خشکیده شده اند که با قدرت طوفان های سهمگین به هوا بلند می شوند و بادهای 120 روزه  را به وجود می آورند.
طوفان در منطقه سیستان از روز گذشته آغاز شده و امروز شدت آن افزایش یافته است، تا بسیاری از مردم را بار دیگر خانه نشین کند و کودکان و کهن سالان را با خطر بیماری های تنفسی و سل مواجه سازد.
غلامرضا اربابی روز سه شنبه اظهار داشت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در شمال استان به 80 کیلومتر بر ساعت و غلظت ذرات معلق در هوای منطقه به 1،5 برابر شرایط بحرانی رسیده است.
وی افزود: با توجه به گرد و خاک حاکم بر منطقه سیستان تردد وسائط نقلیه در مسیر زابل - زاهدان در محدوده شیله به تاسوکی با احتیاط انجام می شود.
دکتر مهران عبادتی رئیس شبکه بهدئاشت و درمان شهرستان هیرمند در خصوص توصیه های ایمنی در مواقع طوفانی گفت: حدالمقدور  افرادی که کار ضروری برای انجام ندارند بخصوص افراد آسیب پذیر از منازل خارج نشوند.
وی افزود: افراد آسیب پذیر را می توان کودکان زیر 5 سال و افراد مسن بالای 50 سال نام برد که ایمنی بدن انها نسبت به دیگر افراد ضعیف تر است.
عبادتی همچنین خاطرنشان کرد: افرادی که ناراحتی قلبی و از بیماری چشمی نیز رنج می برند، نیز سعی کنند از منازل در هنگام طوفان خارج نشوند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند بیان داشت: افرادی که جهت کار ضروری از منازل خارج می شوند نیز از ماسک های فیلتر دار جهت دفع ریزگردها استفاده کنند.
هر ساله وزش بادهای 120 روزه در سیستان از نیمه دوم خرداد ماه آغاز می شود و با نوسان تا اوایل مهر ادامه دارد.
این طوفان ها موجی از نارضایتی های مردم سیستان در پی داشته است اما دولت تا کنون در این خصوص پیگیری های لازم را انجام نداده است.
رایزنی با کشور افغانستان و گرفتن حق آبه هامون از کشور همسایه می تواند سیستانیان را از گرد و غبار بیش از حد این روزها نجات دهد اما دیپلماسی ضعیف در این خصوص باعث شده است تا مردم سیستان رنج و مشقت طولانی مدتی را متحمل شوند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۴۳۱


ارسال