پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ,28 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۱
گزارشی از کوچکترین نهاد اجتماعی جامعه؛
خانواده هسته اولیه رشد و‌ ترقی جامعه/ بازنشستگان نمونه بارز فرهیختگی با کوله باری از تجارب ارزشمند هستند
 
خانواده هسته اولیه برای پیشرفت و ترقی دیگر نهاد ها به شمار می رود چرا که اگر فردی در یک خانواده ای پرورش یافته باشد که ترقی و بالندگی در آن دارای جایگاه و اهمیت باشد، آن جامعه به سرعت پیشرفت خواهد کرد.
به گزارش عصرهاون، به نقل از  شستون؛ بیست و پنجم ذی الحجه به دلیل نزول آیه در سوره انسان در شأن اهل بیت پیامبر (ص)، در ایران به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در ایران نامگذاری شده است.
خانواده که نخستین نقش و کوچکترین نهاد اجتماعی آسیب پذیر جامعه به شمار می رود از چند نفر در کنار هم تشکیل شده است که امروزه در سایه رشد روزافزون رسانه های جمعی، مورد تهاجم قرار گرفته و دچار تزلزل و بحران شده است.
نظام مقدس خانواده در قرآن کریم و اسلام دارای جایگاه ویژه ای است که آیات و روایات فراوانی در این خصوص وجود دارد به عنوان نمونه پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: <<در اسلام هیچ نهادی محبوب تر و عزیز تر از تشکیل خانواده در نزد خداوند بنا نشده است.>>
از سوی دیگر خانواده هسته اولیه برای پیشرفت و ترقی دیگر نهاد ها به شمار می رود چرا که اگر فردی در یک خانواده ای پرورش یافته باشد که ترقی و بالندگی در آن دارای جایگاه و اهمیت باشد، آن جامعه به سرعت پیشرفت خواهد کرد و دارای نیروی انسانی توانا، نوآور، دارای تبحر و زکاوت است.
هر فردی که دوران جوانی خود و یا سی سال از زندگی اش را در ارگان های دولتی، خصوصی و یا نظامی را برای کسب درآمد و امرار معاش سپری کرده باشد، سرانجام بازنشسته می شود و در جامعه دارای حق و حقوقی می شود که جوامع اسلامی و غیر اسلامی ملزم به رعایت آن هستند.
همچنین مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت و جایگاه بازنشستگان و لزوم توجه به امور آنان فرموده اند: بازنشستگان نیروهای فعال کشور در اندکی پیش هستند که تلاش کرده اند، زحمت ها کشیده اند، بسیاری از آنان شب و روز و عصر جوانی خود را صرف کار کرده اند و باید کشور به این تلاش ها و به این زحمتکشی های مستمر دوران عمر، پاسخ گوید.
بازنشستگان در طول سال های متمادی سردی و گرمی های فراوان روزگار را چشیده اند و هم اکنون ظاهر آنان به پیری گراییده و ناتوان شده اند اما دارای کوله باری از تجارب ارزشمند هستند که جامعه می تواند با استفاده از تجارب سالمندان و چابکی جوانان به عنوان دوبال قدرتمند برای رشد و ترقی جامعه بهره مند شود.
هر فردی که بازنشسته می شود دارای حق و حقوقی است که در ایران از سوی صندوق بیمه بازنشستگان پرداخت می شود و در آیات و روایات بسیاری به حفظ جایگاه و منزلت سالمندان تأکیدات فراوانی شده است که باتوجه به اینکه ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم به این موضوع باید اهمیت ویژه داده شود.
داور حامدی بازنشسته جهاد کشاورزی در گفت وگو با شستون اظهار داشت: باتوجه به شروع انقلاب اسلامی وتشکیل نهادهای انقلابی، از قبیل کمیته انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی، امداد، سپاه پاسدارن و دیگر نهادها که با اهداف خاص در هر انقلاب شکل گرفت، خدمت به مردم در اوایل  انقلاب به ویژه مناطق محروم وی را به کار در جهاد کشاورزی سوق داده است.
وی با بیان اینکه در زمان انقلاب و در مناطق محروم جهاد سازندگی پیشرو در خدمت رسانی بود، افزود: پس از‌ اتمام تحصیلات متوسطه خواستار همکاری در جهاد کشاورزی می شود که به مدت یک سال و اندی به طور داوطلبانه مشغول همکاری غیر رسمی شده است.
بازنشسته جهاد کشاورزی گفت: اوایل سال شصت به صورت رسمی جذب این نهاد انقلابی شده و در گروه تحقیق هیئت هفت نفره واگذاری زمین که با هدف کشاورزی و احیای اراضی به منظور رونق کشاورزی شکل گرفته بود، مشارکت داشته است.
 حامدی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: شنایابی افراد فاقد زمین از جمله وظایف این گروه ها به شمار می رفت که  امورات واگذاری زمین به صورت مشاع انجام می گرفت.
وی با اشاره به اینکه به تدریج در قسمت های دیگر عمرانی و ماشین الاتی جهاد مشغول به فعالیت شده و خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده است، تصریح کرد: خاطرات بیاد ماندنی در دوران سازندگی و خدمت فراوانی دارد ولی آنچه همیشه نیروهای جهادی را راضی می کند کار و خدمت بدون ریا و با اخلاص بدون دستمزد یا با حداقل دستمزد در کنار مردم روستایی و عشایری برای رفع محرومیت بوده است.
این بازنشسته جهاد کشاورزی بهترین خاطره از دوران فعالیتش را کلام شیرین پیر مردان و پیر زنان روستایی وعشایری دانست که (دست به پشت شانه هایشان می زدند و ومی گفتند خداوند شما را سبز و آباد کند و درد جان نبینید)، که این بهترین و بیشترین دستمزدمان بود که خستگی را از جان هر خدمتگزار جهادی دور می کرد.
حامدی در ادامه اظهار داشت: دو تعریف از بازنشستگان وجود دارد اول اینکه بعضی ها معتقد هستند که فرد سی سال خدمت کرده، دیگر پیر شده و توانایی کار ندارد، گرفتار انواع اقسام امراض جسمی وروحی، وخستگی تن وجسم و آلزایمر ودیگر معضلات روحی وجسمی است پس باید استراحت کند تا روزی که عجلش فرا رسد، دوم باز نشستگان با کوله باری از تجربیات، آداب، نحوه مناسب معاشرت و برخورد با مردم با انواع سلیقه ها، اخلاق ها و گفتار هستند که سالیان درازی را با آن مواجه بوده اند.
 وی ادامه داد: بازنشستگان که نیروهای کاری گذشته محسوب می شوند دغدغه فکری آنان رفت و آمد و پشت میز نشینی نبوده است، بلکه با نبود امکانات و تحمل رنج و زحمت و چشیدن سردی و گرمی روزگار همرا با اداب و معاشرت با روستاییان دارای بیشترین تجربیات هستند که لازم است از این تجارب دیگران نیز بهره مند شوند.
بازنشسته جهاد کشاورزی افزود: فقط در مناسبات خاصی همچون روز بازنشستگان، دیدار و توجه دارند لذا از بازنشستگان بیشتر به دیده یک شخص فاقد کارایی نگاه می شود که می طلبد مسئولین حداقل مشاورانی فارغ از سیستم از تجربیات باز نشستگان استفاده کنند.
حامدی با بیان اینکه حقوق بازنشستگی کفاف مایحتاج زندگی را نمی دهد، اذعان داشت: اکثر باز نشستگان دارای فرزندان در حال تحصیل و تشکیل زندگی هستند و از طرفی هزینه های بالای زندگی امانشان را بریده است.
وی در پایان با بیان اینکه  با فناوری امروزی حقوق هایشان به موقع پرداخت می شود، گفت: خداوند را شاکر است که با خوشی وسلامتی و به زعم خود بدون اینکه با غرض، دلی را در این مدت خدمت رنجانده باشد باز نشسته شده است و بسیار خوشحال می باشد که همواره با مردم در ارتباط بوده و هست.
 
 
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۳۶۱
مرجع : شستون


ارسال