با هدف احیای هنرهای سنتی اصیل ایرانی در زاهدان انجام شد؛

ارائه آموزش هنر چهل تکه دوزی با دست به بانوان

9 آبان 1396 ساعت 12:31

با هدف احیای هنرهای سنتی اصیل ایرانی و اشتغالزایی برای اولین بار در مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران زاهدان هنر چهل تکه دوزی با دست به بانوان آموزش داده شد.


به گزارش عصرهامون، چهل تکه دوزی در ایران به نام های مختلفی از جمله خاتمی دوزی، لندره دوزی و گاهی هم با عنوان تکه دوزی شناخته می شود که موارد استفاده مختلفی در رویه لحاف، رویه کرسی، رختخواب پیچ، سجاده، رویه پشتی، رو قوری، رو تختی، کوسن، پشتی، رو مبلی، پرده های مختلف، بقچه سوزنی و تابلوهای تزئینی دارد.
در همین راستا  زهرا راشکی رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران زاهدان از برگزاری دوره آموزشی چهل تکه دوزی با دست برای اولین بار در این مرکز خبر داد و افزود: چهل تکه دوزی از هنرهای دستی اصیل ایرانی است و به دوخت قطعات ریز ودرشت ورنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگر گفته می شود که این قطعات از انواع پارچه های ساده، گلدار، چهار خانه و خالدار تهیه می‌شود.
 

وی با بیان اینکه نام چهل تکه به معنای استفاده ازتکه های مختلف در تعداد زیاد است، ادامه داد: در این هنر تکه های پارچه عموما به شکل مربع، مثلث ریز ودرشت و لوزی بریده و از پشت با کوک به یکدیگر وصل می شوند و سپس به وسیله دوخت های ریز به هم دوخته و محکم می‌شوند.
رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران زاهدان اجرای این دوره آموزشی را با هدف احیای هنرهای سنتی اصیل ایرانی و اشتغالزایی بانوان علاقمند عنوان کرد و گفت: این هنرها برای تعداد 14 کارآموز و به مدت 105 ساعت بوده و در پایان دوره نیز نمایشگاهی از دستاوردهای هنری کارآموزان برپا شد.

انتهای پیام/
 


کد مطلب: 99332

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/video/99332/ارائه-آموزش-هنر-چهل-تکه-دوزی-دست-بانوان

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/