تاریخ انتشار :شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۱
سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری کل سیستان و بلوچستان:

آمار فاقدین و غاصبین شناسنامه و مشکوک التابعین زیبنده سیستان نیست

حجت الاسلام غلامرضا نجفی گفت: آمار مرتبط با فاقدین شناسنامه مدعی تابعیت ایرانی، مشکوک التابعین و غاصبین شناسنامه در مقطع حاضر به‌ هیچ‌وجه زیبنده منطقه سیستان نیست.
آمار فاقدین و غاصبین شناسنامه و مشکوک التابعین زیبنده سیستان نیست
به گزارش عصرهامون؛ حجت الاسلام غلامرضا نجفی، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان امروز در نخستین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان زابل که با رویکرد پیشگیری از تردد و اسکان اتباع بیگانه غیرمجاز، معضلات مرتبط با فاقدین شناسنامه و جرائم همسو با مواد مخدر و اعتیاد برگزار شد گفت: متأسفانه تحرکات اخیر منطقه‌ای در نوار مرزی شرق کشور، افزایش آمار مهاجرین و اتباع بیگانه غیرمجاز را به‌ویژه در منطقه سیستان در پی داشته که این امر منجر به تلاش مضاعف کلیه دستگاه‌های نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی به‌منظور حفاظت از مرز و پیشگیری از بروز هر گونه تحرک منطقه‌ای جدی طی ماه های اخیر شد.

وی افزود: ضرورت دارد تا دستگاه‌های متولی عضو شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان تمهیدات پیشگیرانه را با رویکرد ممنوعیت اسکان و اشتغال اتباع بیگانه در نظر گرفته و دانشگاه علوم پزشکی نیز الزامات و بایسته‌های بهداشتی جمعیت مذکور را ضمن تأکید بر حفظ کرامت انسانی پناه‌جویان در اردوگاه‌های موقت مدنظر قرار بگیرد.

وی خاطرنشان ‌کرد: ضروری است تا اتاق اصناف شهرستان، نظارت مؤثر را در خصوص ممنوعیت انعقاد اجاره منزل با اتباع بیگانه غیرمجاز در اتحادیه مشاورین املاک به‌عنوان یک اولویت راهبردی تمهید نماید و بازرسین اداره‌کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز نظارت‌های مضاعف بر بنگاه‌های تولیدی را مدنظر قرار دهند.

نجفی افزود: آمار مرتبط با فاقدین شناسنامه مدعی تابعیت ایرانی، مشکوک التابعین و غاصبین شناسنامه در مقطع حاضر به‌ هیچ‌وجه زیبنده منطقه سیستان نیست و ضروری است تا اداره‌کل ثبت احوال با همکاری نیروی انتظامی و اداره‌کل اطلاعات ضمن تسریع در روند بررسی و پاسخ‌گویی استعلامات، وضعیت موجود را مدیریت و تعیین و تکلیف درخواست‌ها را ساماندهی کنند.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در خصوص معضل اعتیاد در شهرستان‌های پنج‌گانه سیستان گفت: توسعه و نظارت بر مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ با هدف جمع‌آوری و ساماندهی معتادین متجاهر و اقدامات ترویجی از سوی دستگاه‌های متولی با رویکرد پیشگیری‌های رشد مدار در حوزه پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر به‌ویژه در جامعه ی هدف نوجوان و جوان یک تمهید حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد تا شهرداری زابل با هدف حذف و امحای پاتوق‌های سوءمصرف مواد مخدر نسبت به محصورسازی اماکن بی‌دفاع شهری و تخریب آلونک‌های حاشیه ی شهر تسریع نماید و نیروی انتظامی با توجه به دستورات قضایی فرآیند ناامن‌سازی محیط‌های تولید و توزیع مواد مخدر را از طریق دستگیری خرده‌فروشان و پلمپ منازل ایشان در دستور کار قرار دهد.

نجفی در انتها ابراز امیدواری کرد تا با هدف پیگیری مصوبات نشست اخیر و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی اولویت دار منطقه سیستان تا پایان سال جاری حداقل ۴ نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم در زابل برگزار شود.

انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcfvydyxw6djva.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما