تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۳
نمایندگان مردم سیستان وبلوچستان ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه اشتغالزایی در استان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان رتبه اول بیکاری را در کشور دارد، عنوان کردند: آمار و ارقام دولت در حل مشکل بیکاری تنها شعار تبلیغاتی است.
سیستان و بلوچستان رتبه اول بیکاری در کشور/ آمار و ارقام دولت در حل مشکل بیکاری تنها شعار تبلیغاتی است
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، چندی پیش بود که رئیس جمهور دولت یازدهم از کارنامه اشتغالزایی خود در هشت سال گذشته دفاع و آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ پس از آن نمایندگان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با برخی رسانه های استان ضمن انتقاد از عملکرد دولت در زمینه اشتغالزایی در استان با بیان اینکه سیستان و بلوچستان رتبه اول بیکاری را در کشور دارد، عنوان کردند: آمار و ارقام دولت در حل مشکل بیکاری تنها شعار تبلیغاتی است.

سیستان و بلوچستان رتبه اول بیکاری در کشور
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون، با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان به دلیل عدم اشتغال زایی در چند ساله اخیر در استان رتبه اول بیکاری در کشور را دارد، اظهار داشت: در این چندسال آثاری از اشتغال زایی در شهر زاهدان نبوده است.
وی ادامه داد: آقای رئیس جمهور آمار و اطلاعاتی می دهد که فقط برای دولتی ها قابل رویت است و در استان این آمار قابل رویت نبوده است.
شهریاری در خصوص عملکرد برجام برای بیکاری افزود: فعلا برجام، فرجام است تا ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.
 
بیکاری در استان رشد چشمگیری داشته است
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: نرخ بیکاری در استان کاهشی نداشته، شاید افرایش پیدا کند اما کاهشی نداشته است.
علیم یارمحمدی در گفت و گو با عصر هامون افزود: در مدت چند ماه و چند سال نمی توان کارخانه ساخت و زیرساخت ها را تکمیل و بخش هایی به مثل کشاورزی و صنعت را رونق داد و براین اساس نباید انتظار داشت کاهشی در نرخ بیکاری استان مشاهده شود.
وی ادامه داد: متاسفانه صنعت استان، بی دست و پا بوده و فعال نیست، اگر در سالهای اخیر پولی برای بخش صنعت و دیگر بخشها تخصیص داده می شود، این اعتبار تنها کار تثبیت نرخ بیکاری را انجام می دهد.
وی ادامه داد: نسبت به پروژه های پزرگ، اجرای طرح های خرد و کوچک می تواند بیشتر ما را به اشتغال پایدار نزدیک کند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در زمینه پروژه های کلان نیز تاکنون پروژه خاصی در استان انجام نشده اما در یک تا دو سال اخیر پروژه هایی به مثل لاستیک سازی، پتروشیمی و دیگر پروژه های مرتبط در دست اجرا است که درآینده باید شاهد راه اندازی و ایجاد اشتغال در این واحدهای صنعتی باشیم.
وی تاکید کرد: توجه باید بیشتر در حال حاضر به صنایع کوچک و واحدهای تولیدی فعال در روستاها باشد چرا که قطعا این واحد ها دارای بازار بیشتری در بین مردم هستند.
یارمحمدی اظهار کرد: صنعت گردشگری در سیستان و بلوچستان دست نخورده باقیمانده است که با فعال سازی این بخش می توانیم شاهد ایجاد اشتغال پایدار بسیار در این بخش باشیم.
پروژه های خرد در زمینه اشتغال مورد توجه قرار گیرد
وی خاطر نشان کرد: مجمع نمایندگان استان در زمینه اشتغال در استان فعالیت های خوبی را در دستور پیگیری قرار داده است  و خوشبختانه در تمامی موارد به خصوص بودجه ریزی با هم همسو هستند.
این نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: درحال حاضر 90درصد بودجه را بودجه جاری و تنها10درصد را بخش عمرانی دارد که این کمبود بودجه عمرانی  بر بیکاری تاثیر دارد.
وی با اشاره به شهرک های صنعتی استان نیز اظهار کرد: در راستای فعال شدن شهرک های صنعتی استان یک میزان اعتباری اخیرا تزریق شد اما متاسفانه نه تنها این اعتبار کار ساز نبود، بلکه به نظر بنده یک قفل بزرگتری به درب آنها زده شد چرا که بازار فروش نداشته و صنایع رقابتی خوبی ندارند که در راستای رقابت با آنها تحرک و پویایی داشته باشند و به رونق آنها با این وضعیت خیلی امیدوار نیستم. 
 
دولت از فرصت مرز برای رفع مشکل بیکاری بهره برد
وی در خصوص راهکارهای اشتغال در استان نیز گفت: دولت باید برنامه های توسعه ای خود را دنبال کند و از فرصت مرز نیز بهره گیری لازم صورت گیرد که تاکنون جز کوله بری که مشکلات خاص خود را دارد چیز خاصی در دیده نمی شود.
وی یکی از مشکلات دیگر در استان را وجود افراد بی شناسنامه در روستاها عنوان کرد و گفت: تمامی این مشکلات دست به دست همه داده است و در حال حاضر لحظه به لحظه عرصه برای مردم در حال تنگ شدن می باشد.
 
بیکاری از مرز بحرانی در شهرهای مرکزی استان گذشت
رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: بیکاری در شهرهای مرکزی استان به ویژه ایرانشهر، از مرز بحران عبور کرده است.
محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با عصرهامون با اشاره به افزایش بیکاری در شهرهای مرکزی سیستان و بلوچستان، افزود: آمارارائه شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نشان از کاهش نرخ بیکاری در کشور دارد.
وی در ادامه با اشاره به این موضوع که مسئولان دولت معتقدند در دوره 8ساله دولت های نهم و دهم، در آمار خالص اشتغال بسیار ضعیف و گاها در حد صفر بوده است، تصریح کرد: شاخص های اقتصادی سال گذشته نسبت به سال94تولید ناخالص ملی، رشد را نشان می دهد و به نظر بنده حدود 7.9درصد رشد اقتصادی محقق شده است.
وی ادامه داد: همانطوری که مقام معظم رهبری در سخنرانی ابتدای امسال فرمودند، مردم خیلی کاهش نرخ بیکاری راحس نکردند، تصور کلی من این است که روند کار دولت در زمینه بیکاری، روند مثبتی است ولی اینکه این روند مثبت حتما منتج به کاهش آمار بیکاری شده باشد نه؛ این چنین نیست.
وی در تکمیل مطلب فوق گفت:در سیستان و بلوچستان ضعف های ساختاری خیلی شدیدی داریم، سرمایه گذاری در طول سالها و قرن ها در استان انجام نشده و زیرساخت هایمان خیلی ضعیف است.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جوان بودن استان و خصوصا شهر ایرانشهر اظهار کرد: مشکل دیگری که با آن روبرو هستیم، رد شدن بیکاری شهرهای مرکزی استان از مرز بحران است، زیرا به نظربنده آمار بیکاری خیلی فراتر از آماری است که الان از سوی مسئولان ارائه می شود.
 
فعالیت دولت در زمینه اشتغال در استان روند مثبتی ندارد
وی با بیان اینکه در حوزه انتخابیه ایرانشهر آنقدر که باید در زمینه رفع معضل بیکاری کار نشده است، افزود:در استان روند مثبت فعالیت دولت در زمینه اشتغال،خیلی کمتر دیده می شود.
امینی فرد در خصوص راهکارهای رفع بیکاری در استان با اشاره به اصل 44قانون اساسی، تاکید کرد: بر اساس این بند قانون، دولت از سرمایه گذاری مستقیم در بسیاری از موارد منع شده و این درحالی است که استان های برخوردار از این مرحله عبور کرده و دولت در آن نقاط سرمایه گذاری های بنیادی انجام داده است.
وی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون سیستان و بلوچستان دوران ماقبل صنعتی شدن را سپری می کند چرا که در این خطه از کشور سرمایه گذاری موثری انجام نشده و اصل 44قانون اساسی مانع این جریان است و باید گام اساسی برای استان برداشته شود.
وی خاطر نشان کرد: برای اولین بار و با مشارکت دیگر نمایندگان، ردیف توسعه سیستان و بلوچستان را مجزا در بودجه سال 96گنجاندیم، گرچه از نظر  ریالی میزان قابل توجهی نیست ولی جزو ردیف های دولت است و امسال حدود 150میلیارد تومان برای استان درنظر گرفته شده که امیدواریم به طور کامل تخصیص پیدا کند.
امینی فرد با بیان اینکه تخصیص نیافتن اعتبارات نیز یکی از مشکلاتی است که در استان با آن روبرو هستیم، گفت: در این خصوص مجمع نمایندگان استان رایزنی های متعددی انجام داده است و براین اساس تخصیص ها نسبت به سایر استان های کشور در سیستان و بلوچستان بیشتر است.
وی در ادامه ادامه داد: دو راهکار اساسی که باید پیگیری شود و با شدت دنبال شود شامل توسعه سواحل مکران و توسعه سرمایه گذاری ها در شمال و جنوب استان است.
وی تاکید کرد: در شمال منطقه آزاد با محوریت صادرات، در مرکز و شهر ایرانشهر که پل ارتباطی بین دو منطقه آزاد چابهار و سیستان است مورد پیگیری نمایندگان قرار دارد و در شهرهای دیگر نیز باید براساس سند آمایش سرزمین اقدام به اجرای برنامه کرد.
رئیس مجمع نمایندگان استان گفت: باید فعالیت سرمایه گذاران بخش خصوصی در استان تسهیل شود، به دلیل ضعف در زیرساخت ها، تشویق بخش خصوصی بسیار مشکل است و براین اساس دولت ابتدا باید به تکمیل زیرساخت ها توجه داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: در استان به پروژه های خرد و بزرگ نیازمندیم، پروژه های کوچک اگر مطالعه شده باشد و بازاریابی درستی برایش درنظر گرفته شده باشد و زنجیره فعالیتش کامل باشد، می تواند اشتغال مناسبی را ایجاد کند و در این راستا باید تشویق بنگاه های اقتصادی در دستور کار قرار داشته باشد.
 
آمار و ارقام دولت در حل مشکل بیکاری تنها شعار تبلیغاتی است 
نماینده مردم خاش،میرجاوه و نصرت آباد در مجلس در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد:استان سیستان و بلوچستان سال هاست که با مشکل خشکسالی دسته و پنجه نرم می کند و جوانان بسیاری در طول این سال ها از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل شده اند اما متاسفانه دولت هیچ برنامه تدوین شده و زمان بندی شده ای برای جوانان جویای کار  نداشته است.
علی کرد با بیان اینکه جوانان سرمایه های ملی کشور هستند، افزود: جوانان آینده سازان کشور هستند و جمعیت زیادی از جوانان کشور بیکار هستند و نیروی جوانی آنان در جهت درست استفاده نمی شود، این بیکاری مایه شرمساری جوانان در اجتماع شده است و دولت نتوانسته برنامه مناسبی برای استفاده از ظرفیت جوانان درجهت آبادانی و پویایی جامعه ارائه دهد، عملکرد دستگاه های اجرایی دولت در زمینه رفع معضل بیکاری جوانان تنها بر روی کاغذ و صورتجلسه ها باقی مانده است، ثبت آمار و ارقام از سوی  دولت در این زمینه دردی از جوانان بیکار برطرف نمی کند و این امار و ارقام تنها شعار و تبلیغاتی است بدون عمل.
وی با اشاره به ظرفیت های منحصر بفرد استان سیستان و بلوچستان، خاطرنشان کرد: وجود جوانان نخبه و توانمند در استان و مرزهای خشکی و آبی گسترده از جمله مزایای منحصربفرد این استان است اما دولت نتوانسته بستر مناسبی برای استفاده از ظرفیت جوانان مستعد و ظرفیت منحصربفرد مرز در این استان  فراهم آورد تا مرز را به فرصت تبدیل کرده و زمینه مناسبی را برای اشتغال پایدار جوانان ایجاد کند.
 

نرخ رشد بیکاری در سیستان و بلوچستان به 26 درصد رسیده است
غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس نیز پیش ازاین در سفر به شهرستان میرجاوه اظهار کرد: بیکاری بزرگترین چالش پیش روی کشور است و نرخ رشد بیکاری در استان سیستان و بلوچستان رو به افزایش است نرخ بیکاری در سال 84 معادل 11 درصد بود، در سال 94 به 17 درصد و در حال حاضر به 26 درصد رسیده است و اگر این مشکل را مهار نکنیم آمار افراد بیکار به بالای 26 درصد نیز خواهد رسید و این زنگ خطری برای این استان است، آمار فارغ التحصیلان بیکار در کشور در سال 84معادل 20 درصد بوده است این آمار در سال  94 به 42 درصد رسید و اکنون به بیش از 45 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: شهرستان میرجاوه منطقه ای مرزی و محروم است که اکثریت جمعیت آن روستایی هستند و باید برای روستاها برنامه ریزی ویژه داشته باشیم تا روستاییان بتوانند از وام های اشتغالزایی قرض الحسنه  استفاده کنند در همین راستا در بودجه امسال 3 میلیارد تومان اعتبار برای اعطای وام های اشتغالزایی به خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پیش بینی شده است و حدود 130 هزار شغل باید در سال آینده ایجاد شود.
با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در نخستین روز سال ۱۳۹۶ بر همت دولت برای حل معضل «بیکاری بخصوص بیکاری جوانان تحصیلکرده» و تاکید بر  اهتمام جدی مسئولان در این زمینه ، تمام توجه و تلاش دولت یازدهم و دولت آینده باید معطوف به حل مشکل بیکاری جوانان و بهبود شرایط اقتصادی کشور شود تا وضعیت اقتصاد و اشتغال کشور بهبود یابد.
انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcivza3.t1apv2bcct.html
نام شما
آدرس ايميل شما