تاریخ انتشار :جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۱
روز گذشته کودکی ۶ ساله در یکی از روستاهای بهره مند از شبکه آب دشتیاری، قربانی هوتگ شد، منابع آبی که مالکیت آن شخصی است و طبق گفته مسئولان امر هیچ استفاده ای جهت شرب از آن نمی شود.
منابع آب دست ساز در جنوب شرق همچنان جان می گیرد/باز هم یک کودک قربانی هوتگ شد
به گزارش عصرهامون؛ جنوب سیستان و بلوچستان، گودال های مصنوعی و طبیعی زیادی را در خود جای داده که به هوتک یا هوتگ معروف است، سازه ای سنتی، کم هزینه و به صرفه که آب حاصل از بارندگی در مناطق روستایی دشتیاری، پلان و بخش مرکزی چابهار به آن هدایت و جمع آوری می شود و نقشی اثرگذار در تامین آب شرب احشام و کشاورزی دارد.

این سازه به نوعی یکی از بهترین منابع امید برای رفع تشنگی موجودات زنده در سواحل مکران محسوب می شود و برای توسعه دامداری و دامپروری در روستاها نیز بسیار مثمر است.
 
به طور معمول بیشتر هوتک ها مالکیت شخصی دارد و در حاشیه یک روستا برای استفاده از آب به تمام اهالی روستا تعلق دارد و ممکن است به لحاظ مالکیت متعلق به یک یا چند نفر باشد.
 
اما این هوتگ ها به دلیل بی توجهی گاهی بلای جان اهالی می شود و تاکنون چندین کودک قربانی آن شده اند، اتفاقی که باز هم روز گذشته در دشتیاری تکرار و یک کودک ۶ ساله قربانی شد.
 
اما در این میان برخی رسانه ها از آب گل آلود ماهی گرفته و با زیر سوال بردن خدمات نظام اذعان می کنند که اهالی جنوب سیستان و بلوچستان از آب هوتگ برای شرب استفاده می کنند، در حالی که براساس اظهارات استاندار، فرمانداران و بخشداران این مناطق از آب هوتگ به هیچ عنوان برای شرب استفاده نمی شود.
 
در رابطه با روستای شیخان کرگ که اتفاق جدید در آن رخ داده است نیز باید گفت که طبق اعلام مسئولان این روستا دارای شبکه آب است و جهت مصارف شرب ساکنان نیز آبرسانی سیار در منطقه به صورت مرتب انجام می شود.
 
 
 سقوط کودک ۶ ساله بر اثر سهل انگاری در هوتک 


کاظم گرگیچ؛ دهیار روستای شیخان کرگ از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتیاری در گفت و گو با چهاربهاران بیان کرد: روز گذشته تعدادی از کودکان خردسال روستا در نزدیک هوتگ ها مشغول بازی بودند که یک کودک ۶ ساله بر اثر سهل انگاری در هوتک سقوط کرد.
 
وی افزود: یکی از اهالی روستا پس از دیدن این صحنه برای نجات کودک به داخل هوتگ رفت و نیم ساعتی زمان برد تا بتواند وی را خارج کند.
 
دهیار روستای شیخان کرگ تصریح کرد: بلافاصله  کودک خردسال به مرکز درمانی نوبندیان اعزام شد که پس از آن اقدامات احیا صورت گرفت، اما متاسفانه در همان لحظه ابتدایی که در آب غرق شده بود، فوت کرد.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها راه برای رفع این بحران و چالش حصارکشی هوتگ ها است، گفت: حصار کشی اطراف هوتگ ها در راستای حفاظت از آب آن به صورت بهداشتی، جلوگیری از ورود حیوانات و حفاظت از جان کودکان باید هرچه سریعتر انجام شود و گرنه ما همچنان شاهد از دست دادن کودکان خردسال روستایی خواهیم بود.
 
گرگیچ ادامه داد: در این روستا ۱۳۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ نفر زندگی می کنند که آب لوله کشی آن غیرقابل شرب و بهداشتی است.
 
وی خاطرنشان کرد: ماهانه ۲ بار با تانکر آبرسانی آب شرب و سالم بهداشتی انجام می شود که برای تمامی اهالی روستا کفایت نمی کند.
 
بهره مندی روستای شیخان کرگ از شبکه آب 

 
اما علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: در شهرستان های دشتیاری و چابهار با توجه به جنس و نفوذ ناپذیری خاک گودال های طبیعی و دست ساز برای ذخیره آب بنا شده است که هوتگ نام داشته و اکثر آن مالکیت شخصی دارد و آب آن برای دامداری و کشاورزی استفاده می شود.
 
وی ادامه داد: جهاد سازندگی از ابتدای انقلاب و وزارت نیرو طرح های بزرگی را در روستاهای این شهرستان ها اجرا کرده اند و بیشتر مناطق روستایی شبکه آبرسانی دارند، ولی خشکسالی سبب شده که گاهی چاه هایی که از آن برای تامین شبکه آب استفاده می شود، کمبود پیدا کند یا کیفیت با مشکل مواجه شود، اما در هر صورت آبرسانی سیار در این روستاها در حال انجام است.
 
این مقام مسئول اذعان کرد: از هوتگ برای شرب استفاده نمی شود، مگر این که غیر رسمی باشد، یا برای شست و شو استفاده کنند، طی یکسال اخیر به دلیل عدم بارندگی ها، آبی در بسیاری از هوتگ ها باقی نمانده و خشک شده است.
 
 
آبرسانی سیار به روستا به دلیل قابل شرب نبودن آب
 
وی با اشاره به فوت یک کودک در روستای شیخان کرگ دشتیاری بیان کرد: این روستا دارای شبکه آب است که از مجتمع سنگان منتقل می شود و از آنجایی که کیفیت آب آن لب شور است، آبرسانی سیار نیز جهت شرب ساکنان صورت می گیرد.
 
قاسمی گفت: برخی از کودکان برای بازی بچه گانه یا با توجه به گرمای هوا به سراغ این هوتگ ها می روند که متاسفانه حوادث ناگوار این چنینی رخ می دهد، اما این که برخی آن را به نبود آب ارتباط می دهند، منصفانه نیست، نظام جمهوری اسلامی ایران و به تبع کارکنان این شرکت در ارائه خدمات به مردم از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کنند، بنابراین نباید این گونه خدمات نظام را تحت تاثیر قرار دهند.
 
وی خاطرنشان کرد: پروژه های بزرگ آبرسانی جهت تامین آب پایدار در منطقه در حال انجام است که از جمله آن می توان به مجتمع 213 روستایی زیر مجموعه سد پیشین اشاره کرد، 60 تا 70 درصد روستاها از منابع موجود و چاه ها تامین آب و همه روستاها بدون استثنا آبرسانی سیار می شوند.

انتهای پیام/ 
https://www.asrehamoon.ir/vdcc14qs12bq1m8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما