تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۷
در حالی تاکنون بیش از 602 هزار دز واکسن کرونا برای گروه های هدف در زاهدان تزریق شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد سهل‌انگاری و به‌ دنبال آن عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانع شکستن زنجیره انتقال بیماری شده است.
بی توجهی و سهل انگاری مساوی با آغاز موج ششم بیماری/بیش از132 هزار نفر، تعداد موارد مثبت کرونا در سیستان وبلوچستان
به گزارش عصرهامون، قریب به دوسال از شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد و اسب زین کرده این بیماری همچنان بدون توقف می تازد.

طبق آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حالی هم اکنون کمترین میزان پوشش کامل واکسیناسیون یا همان ایمنی جمعی مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که بررسی ها در نقاط جمعیتی این خطه پهناور نشان می دهد سهل انگاری و عدم استفاده از ماسک از عمده دلایل ابتلا به بیماری کووید19 می باشد.

در این بین دورهمی ها و برگزاری مراسمات عزا و عروسی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی معضل دیگری بوده که خود زمینه ابتلا به بیماری را در بین افراد بیش از پیش بیشتر کرده است.

اگر چه این روزها کرونا کمی بی‌حال شده و از تب و تاب افتاده اما سایه پیک ششم در کمین است، متاسفانه برخی از شهروندان در رعایت پروتکل های بهداشتی سهل انگارشده به گونه ای عادی انگاری می کنند که گویا شرایط به حالت عادی برگشته حتی ماسک نمی زنند و در تجمعات مختلف شرکت می کنند.

برخی نیز به خیال تزریق دو دوز واکسیناسیون گمان کرده کرونا پایان یافته در حالی که نباید فراموش کرد ویروس این بیماری همچنان فعال است و بنا به توصیه های بهداشتی باید از تجمعات و دورهمی ها خودداری کرده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

132 هزار و 527 نفر، تعداد موارد مثبت کرونا در سیستان وبلوچستان

با این تفاسیر در حالی روزهای سرد سال را در پیش رو داریم که پیک جدید این بیماری می‌تواند با شیوع آنفلوانزای فصلی تشدید یابد.

آمار تعداد مبتلایان، فوتی‌ها و بهبودیافتگان کرونا در سیستان وبلوچستان در ۲۴ ساعت گذشته نشان می دهد تا دیروز بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 86 بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در استان شناسایی وآمار موارد مثبت به 132 هزار و 527 نفر شد.

هم اکنون 212 بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 63 بیماری بستری قطعی مبتلا به کرونا می باشند؛ همچنین با فوت یک نفر در استان مجموع جان باختگان این بیماری به 2 هزار و 633 نفر رسید.
 
میزان پوشش واکسیناسیون در سیستان و بلوچستان در حد پایین است

مهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان، میزان پوشش واکسیناسیون کرونا در سیستان و بلوچستان را در حد "پایین" ارزیابی کرده و گفته است تا زمانی‌که ایمنی گروهی اتفاق نیافتد، نمی‌توان از موج‌های جدید ویروس جلوگیری کرد.

وی افزود: افرادی که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشدند حتما برای تلقیح واکسن اقدام کنند تا با مشارکت تمامی هم استانی‌های عزیز شاهد ارتقای پوشش واکسیناسیون کرونا در سیستان و بلوچستان باشیم.

پوشش فعلی واکسن در زاهدان،۷۷ درصد در میان جمعیت بالای 18 سال است

جلیل نجاتی، رئیس مرکز بهداشت زاهدان هم در ادامه بیان کرد:  نیل به اهداف حوزه سلامت به ویژه ارتقاء پوشش واکسیناسیون بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.

وی افزود: پوشش واکسیناسیون گروه سنی بالای ۱۸ سال زاهدان، در نوبت اول به ۷۷ درصد و نوبت دوم به ۵۶ درصد رسیده است.

این مسئول ادامه داد: با تلاش همکاران ما در راه اندازی واکسیناسیون سیار،  استقرار تیم ها در برخی مساجد و انجام واکسیناسیون کرونا در ۲۰ پایگاه سلامت حاشیه شهر، امیدواریم در هفته های پیش رو شاهد ارتقاء درصد پوشش واکسیناسیون باشیم.

تزریق بیش از 602 هزار دز واکسن کرونا در شهرستان زاهدان

به گفته وی، پویش «من هم واکسن زدم» با هدف آگاهی بخشی و جلب اعتماد عمومی به مقوله واکسیناسیون راه اندازی شده و حضور فعال معتمدین و علما در این امر قطعاً بسیار موثر خواهد بود.

نجاتی گفت: در حال حاضر ۹ مرکز تجمیعی واکسیناسیون شامل ولایت، ۲۲بهمن، شهید بخته ای، استقلال، ذوالفقار، شهداء شاهوزهی، سراج، فرهیختگان و شهید لطیفی پذیرای مراجعین بوده که در این راستا تاکنون بیش از 602 هزار دز واکسن کرونا در شهرستان زاهدان تزریق شده است.

انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdccm0qs42bq0s8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما