تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان وبلوچستان:

خیرین در بازسازی بقاع متبرکه نقش اساسی دارند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان وبلوچستان با تاکید بر اهمیت حضور خیرین در امر بازسازی بقاع متبرکه و اماکن مذهبی گفت: منطقه سیستان دارنده بیشترین بقاع متبرکه در استان است.
خیرین در بازسازی بقاع متبرکه نقش اساسی دارند
به گزارش عصرهامون، بقاع متبرکه (زیارتگاه ها، قدمگاه ها و اماکن مذهبی) از جمله مکان های تفریحی و زیارتی برای مردم در سیستان و بلوچستان به شمار می روند که توجه و بهره گیری از ظرفیت آنها در امورات فرهنگی منجر به ترویج و گسترش معارف نورانی اهل بیت علیهم‌السلام و آشنایی با سیره و تاریخ امامزادگان عظیم‌الشان می شود.    

در همین رابطه مقام معظم رهبری در رابطه با امامزادگان می فرمایند: «بقاع متبرکه باید به قطب های فرهنگی تبدیل شوند.»  

حجت الاسلام محسن مومنی مقدم، مدیرکل اوقاف و امور خیریه به عنوان سکان دار سازمانی که متولی اصلی حفاظت و نگهداری از بقاع متبرکه استان است درباره این اماکن به خبرنگار عصرهامون گفت: 14 بقعه متبرکه در سیستان وبلوچستان وجود دارد که از این تعداد 7 بقعه صاحب قبر هستند (شخصی در داخل آن دفن است) و هفت بقعه دیگر امام زاده می باشند.

به گفته وی، بقاع متبرکه علاوه بر اینکه محلی برای زیارت و عبادت به شمار می روند، از لحاظ فرهنگی نیز اهمیت بسیاری دارند که بر این اساس با توجه به بیانات رهبر انقلاب که این اماکن باید قطب فرهنگی کشور شوند طرح جامع امامزادگان با هدف ساماندهی، عمران و آبادانی بقاع متبرکه و خدمات‌دهی بهتر به شهروندان و زائران تهیه شده که هیئت امنا می‌توانند با اجرای این طرح از ظرفیت خیرین در این بخش استفاده کنند.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه با بیان اینکه سیستان دارنده بیشترین بقاع متبرکه می باشد، افزود:  از آنجایی که بقاع درآمد هزینه هستند هر بقعه ای بر اساس درآمدی که دارد خرج می کند و از  هزینه یک بقعه نمی توان بقعه دیگری را مرمت یا بازسازی کرد بر این اساس در اجرای این طرح جامع هر  بقعه با کمک خیرین ساخت و ساز می شود، همچنین اعتبارات دولتی نیز در خصوص آماده سازی مقدمات به بقاع داده می شود اما بیشترین کمک در امر ساخت و ساز توسط خیرین به صورت نقدی غیرنقدی بوده است.

مومنی در ادامه با بیان اینکه همگان باید در مرمت و بازسازی این بقاع همکاری کنند، گفت: سال گذشته 500 میلیون تومان هزینه خیرین برای بقاع متبرکه کمک کردند که این روند هر ساله به صورت نقدی و غیرنقدی ادامه دارد.
 
 انتهای پیام/
 
https://www.asrehamoon.ir/vdcirpazyt1azy2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما