> عصمت، یکی از مهم‌ترین مراتب معنوی حضرت معصومه (س) است | عصر هامون
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۳
کارشناس مذهبی گفت: یکی از مهم‌ترین مراتب معنوی که حضرت فاطمه معصومه (س) به آن دست یافتند، مقام عصمت است.
عصمت، یکی از مهم‌ترین مراتب معنوی حضرت معصومه (س) است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی محمدقاسمی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: حضرت فاطمه معصومه (س) دارای شخصیتی رفیع و والامقام هستند و ائمه اطهار (ع) از ایشان به بزرگی و تکریم یاد کرده‎اند.
 
وی افزود: این بانوی بزرگوار از عالی‌ترین نمونه‎های عبادت، بندگی خدا و ولایت‌پذیری از امام معصوم (ع) هستند.
 
کارشناس مذهبی با اشاره به معرفی فضائل حضرت معصومه (س) به یکی از مهم‌ترین مراتب معنوی حضرت اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین مراتب معنوی که حضرت فاطمه معصومه (س) به آن دست یافتند، مقام «عصمت» بود، تا آنجا که یکی از القاب ایشان به این ویژگی اختصاص پیدا کرد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسمی ادامه داد: عبادت و زهد، پارسایی و تقوا، راست‌گویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاک‌دامن و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک‌سیرت و نیکوسرشت به شمار می‌رفت.
 
به گفته وی؛ پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت، گوهرهای تابناک امامت و سکان‌داران کشتی انسانیت بودند.
 
این کارشناس مذهبی اذعان کرد: با توجه به روایاتی که در شأن و منزلت حضرت معصومه (س) وارد شده است، می‌توان مرتبه‌ای از عصمت، نه در حد ائمه برای ایشان قائل شد که این مسئله در حق چنین بانویی بعید به نظر نمی‌رسد؛ چرا که این حد از عصمت به معنای دوری از گناه در زندگی عالمان بزرگ نیز فراوان مشاهده می‌شود.
 
وی تشریح کرد: متأسفانه شناخت جامعه ما نسبت به این حضرت کم است حتی دررابطه‌با شخصیت‌های دینی همچون حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) شناخت زیادی نداریم، حضرت معصومه (س) باوجوداینکه قطب مذهبی ایران است؛ ولی در جامعه ایران هم مظلوم واقع شده و این مظلومیت دلایلی دارد.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسمی خاطرنشان کرد: برای بزرگ‌شدن، مجاهد بودن و موفق شدن هیچ تفاوتی بین مرد و زن نیست و در زندگی حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها) مشاهده می‌کنیم که مجاهده و مبارزه چه معنایی دارد و زمان‌شناسی، عالم و آگاه بودن، شناخت جایگاه امامت و تبیین آن حضرت از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتشان است که باید مدنظر قرار بگیرد.

انتهای خبر/ ق https://asrehamoon.ir/vdcamwn6m49nii1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما