تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۲
کارشناس مذهبی گفت: ارتباط عمیقی میان حرکت امام رضا (ع) به ایران و مسئله تمدن نوین اسلامی و برپایی امر ظهور امام‌زمان (عج) وجود دارد.
امام رضا (ع) خزانه‌دار عالم در برپایی امر ظهور است
به گزارش عصرهامون، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارسلان خواجه پور کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: امام رضا علیه‌السلام در دوران خود بزرگ‌ترین متفکر اسلامی و داناترین اسوه روی زمین بودند و اسوه عملی‌بودن و مقام معنوی و عظمت علمی علی بن موسی‌الرضا (ع) از زمینه‌های مهم در جذب مردم به‌سوی ایشان بود.

وی افزود: امام(ع) از هر فرصتی در جهت اعتلای اسلام و گسترش فرهنگ ناب شیعی استفاده نموده و در صدد بود به شیوه خالصانه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نماید و جلوی انحرافات را مسدود کند.

حجت‌الاسلام خواجه پور خاطرنشان کرد: وجود مبارک امام رضا (ع) در سرزمین خراسان و تأثیرات عظیم ایشان در پیشبرد جبهه حق و تجهیز لشکریان حق و رشد روحی و معنوی شیعیان و محبان در دوران غیبت و حصن بودن ایشان در عذاب‌های سخت آخرالزمانی برای مردم، بخش کوچکی از اثرگذاری ایشان در راستای تحقق امر ظهور است.

کارشناس مذهبی گفت: می‌توان امام رضا (ع) را خزانه‌دار عالم برای ظهور امام‌زمان (عج) دانست، طوری که اصحاب حضرت مهدی (عج) پیش از برپایی امر ظهور به این سرزمین می‌آیند تا با بهره‌مندی از نور امام رضا (ع) تجهیز شوند و لشکر کفر را درو کنند و به امام مهدی (عج) در کوفه ملحق شوند.

وی ادامه داد: از دیگر نتایج پربار دوران اقامت علی بن موسی (ع) درمرو، فراهم‌شدن زمینه رشد و گسترش تشیع در خراسان بود و مردم خراسان که از پیش دوستدار خاندان رسالت بودند، پس از حضور آن حضرت محبت و ارادتشان به اهل‌بیت (ع) و علویان بیشتر شد، به‌گونه‌ای که مدفن امام رضا (ع) یکی از پایگاه‌های مهم تشیع در طول تاریخ درآمد و بر تاریخ فرهنگ و هنر و اقتصاد ایران و تشیع تأثیر عمیقی نهاد.

 حجت‌الاسلام خواجه پور تصریح کرد: امام رضا (ع) در طول تاریخ نمونه و الگو بوده و رافت و مهربانی این امام بزرگوار زبانزد است، امامی که در دانش، اخلاق، رفتار، گفتار و همه فضائل الگویی همیشگی برای بشریت است.

 به گفته وی؛ شناخت هر چه بیشتر فضائل اهل‌بیت (ع) و امام رضا (ع) سبب رفع بسیاری از مشکلات می‌شود و حضور کاروان خادمان حرم به شهرها و استان‌ها که یک حرکت فرهنگی بسیار تأثیرگذار است، سبب شناخت شخصیتی بیشتر امام رضا (ع) می‌شود.

کارشناس مذهبی با اشاره به علم امام رضا (ع) اشاره و بیان کرد: امام هشتم (ع) به عالم آل محمد (ص) شهرت داشتند، زیرا علم ایشان در زمان ولایت ایشان خود را به‌خوبی نشان داده بود این در حالی بود که مأمون از جمله عالمان زمان خود بود و ازاین‌رو مسائلی را طرح می‌کرد و در جمع از امام رضا (ع) می‌پرسید که بسیار دشوار بود و این امام بزرگوار به‌درستی پاسخ وی را می‌دادند.

وی در خصوص عالم آل محمد (ص) بودن امام هشتم (ع) خاطرنشان کرد: این به این معنا نیست که بقیه ائمه (ع) عالم نبودند گاهی یک امام در یک صفت برجسته بود و آن صفت ظهور می‌کرد؛ مثلاً امام سجاد (ع) سید ساجدین بود و یا امام کاظم باب‌الحوایج، بر همین اساس به اقتضای شرایط زمانی این صفت بیشتر در امام هشتم (ع) تجلی پیدا کرده است.
 
حجت‌الاسلام خواجه پور الگو قراردادن امام رضا (ع) را نکته‌ای ارزشمند برای جامعه امروز دانست و تأکید کرد: جامعه امروز به دلیل فراموش‌کردن نکات اصلی تعالیم ارزشمند اسلامی دچار دغدغه‌ها و مشکلات متعدد روحی و معنوی شده است. بدین ترتیب توجه به سبک زندگی امام رضا (ع) و ائمه معصومین (ع) می‌تواند گره‌ای از مشکلات ما باز کند.

این کارشناس مذهبی همچنین به بیان نمونه مصداقی از جریان تربیتی امام رضا (ع) پرداخت و افزود: روزی امام رضا (ع) متوجه شدند فرزندشان امام جواد (ع) در کناری نشسته و در حالت حزن، دست مبارکشان را روی زمین می‌کشند و امام رضا (ع) به سمت ایشان می‌روند و حال ایشان را جویا می‌شوند که ایشان فرمودند به فکر مادرم زهرا (س) هستم که متحمل ظلم‌های زیادی شدند، این امر نشان‌دهنده این است که امام رضا (ع) حتی به حالات روحی فرزند خود نیز توجه زیادی داشتند.

حجت‌الاسلام خواجه پور با بیان اینکه وجود حرم امام رضا (ع) در ایران نعمت بزرگی برای ماست، اذعان کرد: امروز به‌جای الگو قراردادن برخی افراد و الگوهای غربی باید قدر این نعمت عظیم را دانسته و با تمسک قرآن و انتقال زوایای زندگی و شخصیت این امام همام جامعه و نسل جوان را به سمت تعالی سوق دهیم.

انتهای خبر/ ق
https://asrehamoon.ir/vdcevz8zzjh8p7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما