تاریخ انتشار :شنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۱۶
یک کارشناس مذهبی گفت: امام رضا(ع) را باید خزانه‌دار عالم در برپایی ظهور امام زمان(عج) دانست.
امام‌رضا(ع) خزانه‌دار عالم در برپایی امر ظهور است
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، حجت الاسلام و المسلمین ارسلان خواجه‌پور در گفتگو با خبرنگار اوشیدا  با تسلیت شهادت امام رضا(ع) بیان کرد: امام رضا(ع) شخصیتی غیرقابل‌توصیف برای امثال ما هستند چراکه توسط خدای متعال برای امامت و ولایت بر ماسوای حضرت حق انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: امام رضا علیه السلام در دوران خود بزرگترین متفکر اسلامی و داناترین اسوه روی زمین بودند و اسوة عملی بودن و مقام معنوی و عظمت علمی علی بن موسی الرضا(ع) از زمینه های مهم در جذب مردم به سوی ایشان بود.

وی افزود: امام(ع) از هر فرصتی در جهت اعتلای اسلام و گسترش فرهنگ ناب شیعی استفاده نموده و در صدد بود به شیوه خالصانه امر به معروف و نهی از منکر نماید و جلوی انحرافات را مسدود کند.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور خاطر نشان کرد: وجود مبارک امام رضا(ع) در سرزمین خراسان و تأثیرات عظیم ایشان در پیشبرد جبهه حق و تجهیز لشکریان حق و رشد روحی و معنوی شیعیان و محبان در دوران غیبت و حصن بودن ایشان در عذاب‌های سخت آخرالزمانی برای مردم، بخش کوچکی از اثرگذاری ایشان در راستای تحقق امر ظهور است.

وی افزود: می‌توان امام رضا(ع) را خزانه‌دار عالم برای ظهور امام زمان (عج) دانست، طوری که اصحاب حضرت مهدی (عج) پیش از برپایی امر ظهور به این سرزمین می‌آیند تا با بهره‌مندی از نور امام رضا (ع) تجهیز شوند و لشکر کفر را درو کنند و به امام مهدی(عج) در کوفه ملحق شوند.

وی افزود: از دیگر نتایج پربار دوران اقامت علی بن موسی(ع) درمرو، فراهم شدن زمینه رشد و گسترش تشیع در خراسان بود و مردم خراسان که از پیش دوستدار خاندان رسالت بودند، پس از حضور آن حضرت محبت و ارادتشان به اهل بیت(ع) و علویان بیشتر شد، به گونه ای که مدفن امام رضا(ع) یکی از پایگاه‌های مهم تشیع در طول تاریخ درآمد و بر تاریخ فرهنگ و هنر و اقتصاد ایران و تشیع تأثیر عمیقی نهاد.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور تصریح کرد: امام رضا(ع) در طول تاریخ نمونه و الگو بوده و رافت و مهربانی این امام بزرگوار زبانزد است، امامی که در دانش، اخلاق، رفتار، گفتار و همه فضائل الگویی همیشگی برای بشریت است.

به گفته وی شناخت هر چه بیشتر فضائل اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) سبب رفع بسیاری از مشکلات می‌شود و پیاده‌روی محبان آن حضرت در روز شهادت به مشهد که یک حرکت فرهنگی بسیار تاثیرگذار است، سبب شناخت شخصیتی بیشتر امام رضا(ع) می‌شود.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور با اشاره به علم امام رضا(ع) اشاره و بیان کرد: امام هشتم(ع) به عالم‌آل‌محمد(ص) شهرت داشتند، زیرا علم ایشان در زمان ولایت ایشان خود را به خوبی نشان داده بود و این در حالی بود که مامون از جمله عالمان زمان خود بود و از این رو مسائلی را طرح می‌کرد و در جمع از امام رضا (ع) می‌پرسید که بسیار دشوار بود و این امام بزرگوار به درستی پاسخ وی را می‌دادند.

وی در خصوص عالم‌آل محمد(ص) بودن امام هشتم(ع) خاطرنشان کرد: این به این معنا نیست که بقیه ائمه (ع) عالم نبودند گاهی یک ‌امام در یک صفت برجسته بود و ‌آن صفت ظهور می‌کرد مثلا امام‌سجاد(ع) سیدالساجدین بود و یا امام کاظم باب‌الحوائج، بر همین اساس به اقتضای شرایط زمانی این صفت بیشتر در امام هشتم(ع) تجلی پیدا کرده است.

وی الگو قرار دادن امام رضا(ع) را نکته‌ای ارزشمند برای جامعه امروز دانست و تاکید کرد: جامعه امروز به دلیل فراموش کردن نکات اصلی تعالیم ارزشمند اسلامی دچار دغدغه‌ها و مشکلات متعدد روحی و معنوی شده است. بدین ترتیب توجه به سبک زندگی امام رضا(ع) و ائمه معصومین(ع) می‌تواند گره‌ای از مشکلات ما باز کند.

حجت‌الاسلام خواجه‌پور با بیان اینکه وجود حرم امام رضا(ع) در ایران نعمت بزرگی برای ماست، تاکید کرد: امروز به جای الگو ‌قرار دادن برخی افراد و الگوهای غربی باید قدر این نعمت عظیم را دانسته و ‌با تمسک برآن و انتقال زوایای زندگی و شخصیت این امام‌ همام‌ جامعه و نسل جوان را به سمت تعالی سوق دهیم.

انتهای خبر/

 
https://asrehamoon.ir/vdcjitevyuqemaz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما