تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۶
امام جمعه موقت زابل گفت: علت اصلی فلسفه قیام امام حسین (ع) احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است که به نهضت حسینی ارزش و اعتبار داد.
پایه قیام عاشورا احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون»، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید قاسم هاشمی امین در گفتگو با خبرنگار اوشیدا بیان کرد: امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر چیزی جز دعوت به سمت خدا نیست بالاترین و بهترین کار در محرم ترویج معروف عزاداری امام حسین علیه‌السلام است و امام حسین (ع) الگوی اخلاق، ایثار و ازخودگذشتگی هستند و تدبیر ایشان موجب احیای ارزش‌های اسلامی شد و پایه قیام عاشورا احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است.
 
وی افزود: امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در حقیقت معنای واقعی بایدها و نبایدهای الهی است و می‌طلبد که به‌عنوان یک گفتمان جامع بر مبنای حفظ کرامت انسانی، توجه به نزاکت اجتماعی، جذابیت دینی و تابلوی درخشانی از احساس مسئولیت آحاد جامعه موردتوجه قرار گیرد.
 
 امام‌جمعه موقت زابل ادامه داد: بزرگ‌ترین انگیزه قیام امام حسین علیه‌السلام مسئله امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است که این دو از مهم‌ترین ارکان دین است و امام در درجه اول مسئول اجرای این امر مهم اسلامی است. چنان‌که در وصیت به برادرش محمد بن حنفیه اعلان فرمود: قـیام مـن بر مبنای تمایلات نفسانی نیست، من به‌منظور طغیان و فساد و تباهی و ستم خـروج نمی‌کنم، بلکه انگیزه‌ام اصلاح امـت جدم رسول خدا است و مقصود و منظورم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است.
 
 وی تصریح کرد: عنصر امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به نهضت حسینی ارزش داد، امام حسین (ع) هم به امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ارزش داد. امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، نهضت حسینی را بالا برد؛ ولی امام حسین (ع) این اصل را به نحوی اجرا کرد که شأن این اصل بالا رفت. یک تاج افتخار به سر اصل امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر نهاد.
 
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی خاطرنشان کرد: ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر باید راه‌های ترویج معروف و ایجاد انزجار از منکر از طریق ایجاب را بیاید و چگونگی بسط و گسترش را دنبال کند.
 
وی با اشاره به آیات قرآن کریم و فرازهایی از جامعه کبیره در خصوص فلسفه قیام امام حسین (ع) اظهار کرد: علت اصلی فلسفه قیام امام حسین (ع) احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، اجرای احکام الهی و اقامه نماز در جامعه است.
 
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی در خصوص ارزش‌های عزاداری حسینی برای جامعه ایران اسلامی افزود: هر ساله مردم با حضور در مساجد، حسینیه‌ها و هیئات مذهبی یک دهه را به بررسی پیام حضرت امام حسین علیه‌السلام اختصاص می‌دهند که بررسی در ایام و مناسبت‌های دیگر مذهبی نیز جریان می‌یابد در افکار، گفتار و رفتار مردم اثر خاصی به‌جای می‌گذارد و به عبارت روان‌تر مردم از هم‌قدم شدن با امام حسین (ع) در جریان عاشورا پیام رفتار درست، محبت‌آمیز و ایثارگری در قبال حاکمیت ارزش‌ها را در می‌یابند.
 
وی افزود: مضاف بر ابعاد تحلیلی واقعه عاشورا، جامعه در حرارت مظلومیت سید و سالار شهیدان به جوش می‌آید و اشک می‌ریزد، این اشک مانند باران رحمت الهی زشتی‌ها را از شهرها و آبادی‌ها می‌پالاید و غبار ایام را از چهره‌ها می‌شوید.
 
امام‌جمعه موقت زابل اذعان کرد: قرن‌هاست که ما مسلمانان باانرژی گرفتن از محبت اهل‌بیت (ع) از آموزه‌هایشان به اقدام صحیح در امور رهنمون می‌شویم؛ لذا باید باور کنیم جامعه را نمی‌توان جز با رفتار محبت‌آمیز و محترمانه به زیبایی‌ها سوق داد.
 
 وی گفت: جهت سیاه‌پوش کردن شهر و میادین همه تلاش کنیم تا نمادهای عزای سیدالشهدا در شهر زیاد شود و شهر رنگ و بوی امام حسین بگیرد؛ لذا برای محرم بالاترین و بهترین کار عبارت است از اینکه معروف عزاداری امام حسین علیه‌السلام را ترویج کنیم.
 
انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcba9b80rhb0wp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما