تاریخ انتشار :چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۳
برخی چهره های هنری و سینمایی با بیان اینکه انقلاب اسلامی باعث دمیدن روح تازه در کالبد سینمای کشورمان شد، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سینمای پوچ و غربگرایی به سوی سینمای ارزشی و ماندگار پیش رفتیم و شاهد تولید آثار فاخر سینمایی در کشورمان بودیم.
انقلاب اسلامی روح تازه‌ای در سینمای کشور دمید/ سینما قبل از انقلاب پوچ و بی محتوا بود
به گزارش عصرهامون به نقل از تهران پرسف ؛ در آستانه فرارسیدن چهل و دومین سالگرد پیروزی عظیم و ماندگار انقلاب اسلامی هستیم، همان انقلابی که امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آن را انفجار نور لقب داد. از دوران پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 57 تا به امروز حوادث و رخدادهای متعددی در کشورمان به وقوع پیوسته و بارها شاهد دشمنی استکبار جهانی بر علیه ملت ایران اسلامی بوده ایم و در نهایت، افرادی در کاخ سفید همچون ترامپ که از بیشترین فشار حداکثری سیاسی واقتصادی برای نابودی انقلاب اسلامی استفاده کردند و مدعی بودند که انقلاب اسلامی چهلمین سالگرد خود را نخواهد دید، اکنون به زباله دان تاریخ پیوسته اند و در آستانه چهل و دومین پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. 
قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط سینمای کشورمان به گونه ای بود که تمام خانواده ها رغبتی برای حضور در سینماها نداشتند چرا که سینمای کشورمان مملو از محتوای پوچ و بی ارزش برگرفته از غرب بود اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ورق برگشت و شاهد تولید آثار فاخر در سینمای کشورمان بودیم. اکنون قریب به 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است و اکنون پای حرف های برخی هنرمندان و چهره های مشهور کشورمان نشسته ایم تا از انقلاب اسلامی و دستاوردهایش برایمان بگویند.
 
 
نباید گذاشت فرهنگ غربی در سینمای کشورمان رخنه کند
 
عبدالرضا اکبری بازیگر سریال "بازی با مرگ" در گفت و گو با خبرنگار تهران پرس با بیان اینکه انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی در حوزه سینمایی برای کشورمان به همراه داشته است، گفت: سینمای پوچ و غربگرایی از جمله مواردی بود که در سینمای قبل از انقلاب اسلامی مشاهده می شد و به همین دلیل همه مردم برای حضور در سینما راغب نبودند و حتی برخی خانواده ها به شدت با حضور در سینما مخالف بودند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و بهبود محتوایی فیلم هایی سینمایی، این روند تغییر کرد.
 
 
وی ادامه داد: تا به امروز آثار خوبی در حوزه سینمای کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تولید و پخش شده است اما به اعتقادم همچنان کافی نیست، چرا که پتانسیل خوبی در کشورمان در جهت ساخت فیلم های ارزشی، دفاع مقدس، قرآنی، اجتماعی و ... داریم که می تواند مخاطبان زیادی داشته باشد و بر آحاد جامعه موثر واقع شود. 
 
اکبری تصریح کرد: نباید گذاشت که فرهنگ غربی در سینمای کشورمان رخنه کند و هر چقدر از فرهنگ ایران و اسلامی کشورمان در بحث ساخت فیلم فاصله بگیریم، به همان اندازه ضرر خواهیم کرد چرا که ما انقلاب کردیم تا استقلال داشته باشیم و از هویت ایرانی و اسلامی خودمان دفاع کنیم.
 
 
انقلاب اسلامی باعث دمیدن روح تازه در سینمای کشور شد
 
انسیه شاه حسینی کارگردان حوزه دفاع مقدس سینما در گفت و گو با تهران پرس با بیان اینکه انقلاب اسلامی باعث دمیدن روح تازه در سینمای کشورمان شد، اظهار داشت: سینمای کشورمان تا قبل از انقلاب اسلامی مروج فرهنگ غربی در میان نسل جوان آن دوران بود و این فرهنگ، با فرهنگ ایرانی و اسلامی همسازگار نبود و به همین دلیل چنین سینمایی نتوانست موفق واقع شود اما ظهور انقلاب اسلامی در ایران، روحی تازه در کالبد سینمای کشور بود و توانست فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را در روح سینما بدمد.
 
وی ادامه داد: هر چقدر بتوانیم مطابق با فرهنگ و تاریخ کشورمان اقدام به فیلم سازی کنیم، همان اندازه موفق هستیم و آثارمان باید به آن درجه کیفی برسد که کشورهای خارجی هم اقدام به پخش آن به زبان مردمشان باشند.
 
شاه حسینی افزود: معتقدم در سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی کارهای ماندگاری انجام شده است اما کافی نیست و همچنان می توان نسل امروز را از طریق سینما با نسل دیروز پیوند داد و توانست آن فرهنگ ارزشی و ماندگار را همچنان زنده نگه داشت.
 
این کارگردان کشورمان تصریح کرد: ما مردمی انقلابی و شهید پرور داریم که در همه برهه های زمانی یار و یاور انقلاب اسلامی بوده اند و شایسته است که قدردان مردم باشیم و نگذاریم که تحریم های ظالمانه و بین المللی باعث مشکلات معیشتی در میان آنان شود.
 
وی گفت: انقلاب اسلامی ایران به جهان اثبات کرد که مردم کشورمان مردمی غیور هستند که خودشان برای سرنوشت کشورشان تصمیم گیری می کنند و امیدوارم مسئولان قدردان این مردم عزیز کشورمان باشند. 
 
 
خواننده سرود "خجسته باید این پیروزی" و یک گلایه از برخی مسئولان
 
محمد گلریز خواننده سرودهای انقلابی در گفت و گو با تهران پرس با بیان اینکه بهترین خاطرات زندگی اش برگرفته از تولید آثار هنری برای انقلاب اسلامی بوده است، گفت: مردم عزیز کشورمان با صدای من خاطرات زیادی دارند و هر زمان که بنده را می بینند، می گویند صدا و سرودهای انقلابی شما ما را یاد سال های دوران پیروزی انقلاب اسلامی می اندازد و بحمدالله خوشحالم که چنین حس خوبی را به مردم عزیزمان هدیه می دهم.
 
وی ادامه داد: سرودهای انقلابی زیادی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی سروده شد و مفتخرم که بنده هم سرودی در این زمینه داشتم و خوشحالم که این سرود همچنان زنده است و نسل های امروزی هم از آن استقبال می کنند و مفتخرم که توانسته ام یک خاطره کوچک در ذهن تک تک مردم غیور و شهید پرور کشورمان ثبت نمایم.
 
خواننده سرود «خجسته باد این پیروزی» در ادامه گلایه ای از برخی مسئولان کشورمان هم داشت: ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با دل صاف و با عشق و علاقه آمدیم تا به موسیقی ایرانی خدمت کنیم. تلاش کردیم پیروزی‌ها و تلخکامی‌ها را برای مردم به تصویر بکشیم اما متأسفانه در حال حاضر منزوی شده‌ایم. امروز شرایطی پیش آمده که به عنوان یک هنرمند، دل آزرده هستم.‌‌ همان طور که می‌دانید هنرمندان دل نازک هستند و انتظار می‌رود مسئولان توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشند. 
 
وی با بیان اینکه تا ابد به انقلاب اسلامی وفادار خواهد بود، ادامه داد: امیدوارم مسئولان قدردان هنرمندان کشورمان باشند و نگذارند که آنان در پیچ و خم زندگی به فراموشی سپرده شوند و از آنان حمایت کنند تا همچنان شاهد افتخار آفرینی برای انقلاب اسلامی باشیم.
 
سینمای قبل از انقلاب؛ سینمایی پوچ و بی محتوا
 
پروانه معصومی بازیگر سریال یوسف پیامبر (ع) در گفت‌وگو با تهران پرس با اشاره به اینکه سینمای قبل از انقلاب سینمایی پوچ و بی محتوا بود، اظهار داشت: فیلم‌های محدودی هستند که قبل از انقلاب، محتوای مناسبی برای جامعه داشتند و پیام‌های پوچ گرایش به غرب و تجمل گرایی در این فیلم ها وجود داشت. 
 
وی افزود: اما بعد از انقلاب کیفیت و محتوای سینما زمین تا آسمان تغییر کرد؛ چون مفاهیم ارزشی، اسلامی و دفاع مقدس به سینمای کشور اضافه شد و توانست اثرات مثبتی بر روی آحاد جامعه داشته باشد.
معصومی ادامه داد: قبل از انقلاب حضور در سینما برای همه خانواده‌ها قابل قبول نبود؛ چون سینما را وسیله‌ای برای ترویج فرهنگ غربی و مغایر با ارزش‌های اسلامی می دیدند اما بعد از انقلاب دیدها به سینما تغییر کرد و فیلم‌های مناسبی بر روی پرده سینما قرار گرفتند و نسل جوان استقبال خوبی از سینما کردند. 
 
بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در ادامه به برخی دیدارهای سران رژیم پهلوی با بازیگران سینما اشاره کرد و تصریح کرد: این اقدامات اجباری باعث شد که به دفعات افرادی همچون فرح پهلوی با بازیگران سینما دیدار کردند و جالب اینجاست که اگر نمی پذیرفتیم که چنین دیداری را قبول کنیم، از کار منفک می‌شدیم و ممکن بود کارمان را از دست دهیم.
 
معصومی ادامه داد: رژیم پهلوی برای فرار از حس نفرت مردم اقدام به انداختن عکس یادگاری با بازیگران و چهره های مشهور می کرد تا نشان دهد منفور نیست اما در نهایت مردم در قیام بهمن سال ۵۷ نشان دادند که در مقابل رژیم پهلوی قرار دارند و عمر این رژیم به پایان رسیده است‌.
 
استکبار ستیزی؛ دستاورد عظیم انقلاب اسلامی
 
رضا توکلی بازیگر سریال «زیرزمین» در گفت و گو با تهران پرس با بیان اینکه استکبار ستیزی جزو شعارهای اصلی انقلاب اسلامی است، گفت: انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) نقطه آغازی بر استکبار ستیزی ملت شریف ایران بود و مردم با انقلاب و رای به جمهوری اسلامی ایران، به عدم وابستگی با استکبار جهانی رای دادند.
 
وی ادامه داد: آمریکای جنایتکار سال هاست که با روحیه استکباری در تلاش برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی و کشور است و می بینیم که از هیچ تلاشی برای تضعیف کشورمان دریغ نمی کند و چهره های مختلفی در مواجه با ملت ایران دارد؛ گاهی با روی خندان و چهره گشاده در پی سازش با ماست و گاهی همچون ترامپ دیوانه از شدیدترین تحریم ها و فشارهای اقتصادی برای ضربه زدن به ملت ایران استفاده می کند.
 
 
توکلی با اشاره به اینکه استکبار ستیزی باعث شد که به کشورهای بیگانه همچون آمریکا وابسته نباشیم، افزود: سناتورهای آمریکایی ادعا می کردند که انقلاب اسلامی چهل سالگی اش را نمی بیند اما دیدیم همان افراد در حال حاضر از سیاست و قدرت در امریکا کنار کشیده شده اند و ترامپ احمق هم یکی از آنها بود که فکر می کرد با تحریم های شدید اقتصادی می تواند ملت ایران را به زانو در بیاورد.
 
توکلی ادامه داد: شهدای دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم، شهدای مرزبانی و … همه در راه مقابله با استکبار جهانی جانشان را از دست دادند تا امنیت و آسایش در کشور ایران اسلامی جریان داشته باشد و علت مخالفت استکبار جهانی با ملت شریف ایران، تلاش ما برای ایستادن روی پای خودمان است.
 
هویت انقلاب اسلامی؛ هویتی مردمی
 
مهدی فقیه بازیگر سریال مریم مقدس در گفت و گو با خبرنگار تهران پرس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، شکست سنگین برای استکبار جهانی بود، افزود: انقلاب اسلامی ایران نشان داد که بیگانگان دیگر حق دخالت در امورات داخلی کشورمان را نخواهند داشت و این بغل سالیان سال است که در گلوی استکبار جهانی باقی مانده است و به همین دلیل اقدام به تحریم های ظالمانه بر علیه ملت ایران می کنند.
 
وی ادامه داد: مردم کشورمان در دوران دفاع مقدس نشان دادند که پای ارزش ها و مفاهیم انقلاب اسلامی ایستاده اند و وفادارند و نمی گذارند که بیگانگان حق دخالت و نفوذ در مسائل داخلی کشورمان را داشته باشند و این مقاومت همچنان ادامه دارد.
 
 
فقیه تاکید کرد: انقلاب اسلامی ایران همچنان زنده است و افرادی که در امریکا مدام از نابودی انقلاب اسلامی در ایران حرف می زدند، خودشان از قدرت کنار رفته اند و همچنان انقلاب اسلامی پا برجاست و توانسته در سطح منطقه اثرات زیادی داشته باشند و ان شالله که این اقتدار همچنان ادامه داشته باشد.
 
وی گفت: مسئولان کشورمان باید قدردان انقلاب اسلامی باشند و نگذارند که این انقلاب دچار تضعیف شود و تا زمانی که مسئولان هوادار مردم باشند، این انقلاب همچنان مقتدر خواهد بود چرا که هویت انقلاب اسلامی هویتی مردمی دارد.
 
انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcb8ab8grhbfsp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما