تاریخ انتشار :چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۴
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جوان وظیفه ملی و همگانی است، گفتند: امروز مدافعان سلامت و سبزپوشان انقلاببا الگوگیری از رزمندگان جنگ تحمیلی، حماسه‌هایی نو در عرصه مقابله با بیماری کرونا خلق کردند.
وحدت، انسجام و ایثار رمز پیروزی در دفاع مقدس و جبهه کرونا/انتقال ارزش های نظام به نسل جوان وظیفه ملی و همگانی است
به گزارش عصرهامون، شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان ضمن گرامیداشت چهل و یکیمی سالگرد دفاع مقدس با بیان اینکه وحدت و انسجام رمز پیروزی در دفاع مقدس بود، گفتند: نسل جوان با درک از خودگذشتگی رزمندگان می توانند با قدرت بیشتری از انقلاب دفاع کنند و لازمه ماندگاری ارزش های دفاع مقدس، تبیین پیوسته و مستمر این فداکاری ها توسط رسانه ها و بزرگان و پیشکسوتان دوران جنگ تحمیلی در جامعه است.

لزوم تجهیز جامعه در برابر جنگ نرم دشمنان

مولوی نذیر احمد سلامی، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز، بیان کرد: ملت ایران در کنار نیروهای نظامی در هشت سال دفاع مقدس فداکاری های زیادی انجام دادند و رشادت های رزمندگان در طول هشت سال جنگ تحمیلی بی نظیر بود و وظیفه ماست تا این فداکاری ها را برای جوانان و نسل های آینده تبیین و به آنها منتقل کنیم.

وی افزود: نسل جوان با درک از خودگذشتگی رزمندگان می توانند با قدرت بیشتری از انقلاب دفاع کنند و لازمه ماندگاری ارزش های دفاع مقدس، تبیین پیوسته و مستمر این فداکاری ها توسط رسانه ها و بزرگان و پیشکسوتان دوران جنگ تحمیلی در جامعه است.

این عالم اهل سنت خاطرنشان کرد: بیان رشادت های رزمندگان و شهدای دفاع مقدس تنها به زمان و مناسبت های خاص محدود نشود بلکه کل ایام سال باید این فرهنگ مقدس در جامعه تبیین و جاری باشد تا نسل های جدید درک واضحی از این ایثار و فداکاری ها داشته باشند و گذر زمان این مجاهدت ها را به دست فراموشی نسپارد و از هر وسیله ای مانند مدارس و دانشگاه ها برای ماندگاری جریان دفاع مقدس و تبیین این فرهنگ اصیل استفاده کرد.

وی تاکید کرد: امروز گفتمان مقاومت در عرصه های اقتصادی و فرهنگی ادامه دارد، دشمن که از جنگ نظامی نتیجه نگرفته به دنبال مبارزه فرهنگی و اقتصادی با ملت ایران است چرا که از مقابله آشکار و نظامی با ملت ما نتیجه نگرفته و به دنبال نبرد پنهان در سایر زمینه هاست.

مولوی سلامی ادامه داد: دشمن در جنگ سرد در روبروی ما قرار دارد اما در جنگ نرم نمی توان لشکر دشمنان و ابزار آن را تشخیص داد بنابراین باید آمادگی لازم را برای مقابله با دشمن داشته و با آگاهی و ابزار لازم به نبرد دشمنان برویم، سطح آگاهی مردم را نسبت به حربه های اقتصادی و فرهنگی دشمن بالا ببریم تا از دشمنان عقب نیفتاده بلکه جلوتر حرکت کنیم.

وی اذعان کرد: ما باید ابزار رسانه ای دشمنان برای جنگ نرم فرهنگی را به خوبی باید بشناسیم و خود را برای مقابله با آن تجهیز کنیم رسانه ها و تولید محتوای دینی و انقلابی ما باید چنان قوی و ارزشمند باشد که دشمن نتواند اهداف خود را برای تخریب فرهنگ و دین مردم پیاده کند چرا که دشمنان درصدد تخریب ذهن و افکار نسل جدید از طریق فضای مجازی و رسانه های مختلف است و ما باید با توان دوچندان از ارزش های دینی و فرهنگی خود در این عرصه دفاع کنیم.

نماینده اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان اذعان کرد: زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت در جامعه سبب حفظ دین و ارزش های اسلامی است اسلام دین جنگ نیست بلکه مذهب دفاع است اما هنگامی که دشمن جنگ را بر ما تحمیل کرد با تمام توان باید به دفاع برخاست .

وی افزود: همه ما باید در مسیر دفاع از ارزش های اسلامی و سرزمین باید از جان خود بگذریم و آماده شهادت باشیم همان گونه که امام حسین(ع) برای دفاع از دین بهترین سرمایه اش یعنی خانواده خود را فدای اسلام کرد و این درس بزرگی برای مسلمانان است، اگر دشمن با همه قوا به سرزمین اسلامی حمله کند دفاع از اسلام و مسلمین بر همه واجب خواهد بود.
 
انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جوان وظیفه ملی و همگانی

مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت گونگان شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه دفاع مقدس مظهر معنویت، ایثار و ازخودگذشتگی، ایستادگی و شجاعت است، بیان کرد: دوران هشت سال جنگ تحمیلی پایداری و مقاومت نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر استکبار جهانی و نظام سلطه است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس دانشگاهی است که می‌توان از آن درس‌های زیادی گرفت، افزود: تأسی از فرهنگ عاشورای حسینی عامل مهمی در تقویت روحیه رزمندگان اسلام به شمار می رفت امروز نیز همگان وظیفه داریم تا پیام و فرهنگ دفاع مقدس را به خوبی به نسل آینده منتقل کنیم چرا که چراغ راه هدایت بشر است، و دشمن سعی در تحریف واقعیت ها دارد.

این عالم اهل سنت؛ ایمان به خدا، ولایتمداری، همدلی وهمبستگی را عامل پیروزی در دفاع مقدس عنوان کرد و ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب "دوران دفاع مقدس به‌عنوان يک گنج است"، و امروز در چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس که جامعه بیش از گذشته به فرهنگ ایثار و شهادت نیاز دارد باید بتوان با بهره گیری از تجارب این دوران، بر حل مشکلات موجود فائق آمد.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات و موانع باید فرهنگ و تفکر جهادی در جامعه رواج پیدا کند، گفت: مدیران و مسئولان باید روحیه جهادی و اخلاص رزمندگان را سرلوحه کار خود قرار دهند و برای رفع مشکلات مردم دغدغه داشته باشند.

پیشرفت‌های کشور در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

رسولی زاده در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه امروز مدافعان سلامت و سبزپوشان انقلاببا الگوگیری از شهدا و رزمندگان جنگ تحمیلی، حماسه‌هایی نو در عرصه مقابله با بیماری کرونا خلق کردند، افزود: امروز مقابله با کرونا و خدمت در حوزه سلامت عرصه دیگری از دفاع مقدس است که این موضوع مهم در قالب طرح شهید سلیمانی و رزمایش کمک های مومنانه در حال اجرا بوده و مرهمی بر زخم های محرومان و نیازمندان در اقصی مقاط کشور به ویژه مناطق محروم و دورافتاده است.

امام جمعه اهل سنت گونگان سرباز با بیان اینکه رشادت و جاهدت رزمندگان در دفاع مقدس هیچ گاه از ذهن ملت محو نخواهد شد، اذعان کرد: در هشت سال جنگ نابرابر تحمیلی این ملت غیور نشان دادند که با دست خالی هم می‌توان مقابل جهان ایستاد، به گونه ای که اگر امروز استقلال، اقتدار، عزت، آسایش و آرامش یا پیشرفت در عصه های علمی، هسته ای، نجوم، پزشکی، فناوری، نظامی، داریم به برکت دفاع مقدس است.
 
ایمان و اعتقاد رزمندگان قدرت دشمن را شکست داد

مولوی عبدالرحمن بزرگزاده، امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: دفاعی که جانانه همه در کنار هم ارتش بسیج سپاه و مردم برای حفظ تمامی سرزمین از جان و مال خود گذشتند که یک وجب از این خاک را تقدیم دشمنان نکنند و از چنگال ستمگران بیرون کشیدند.

وی افزود: نیروهای مسلح با اتحادی که داشتند امنیت مرزها را تامین و باعث اقتدار، عزت و سرافرازی ایران اسلامی در برابر زیاده خواهی غرب شدند.

مولوی اهل سنت چابهار با اشاره به رمز پیروزی و اقتدار ما در دفاع مقدس تصریح کرد: وحدت و انسجام بین نیروهای مسلح و مردم با رهبری امام خمینی (ره) رمز اقتدار ما بود و همین وحدت ما را به جایگاه خیلی بالایی در جهان رسانده است.

وی با اشاره به اتحاد و همدلی همه اقوام و مذاهب در دفاع مقدس گفت: آگاهی که مردم با رهنمودهای امام راحل به دست آورده بودند، باعث شد تا مقاومت آنها با وجود کمبودها بیشتر از قدرت دشمن باشد و حاصل این تفکر شکوه و عظمت امروز ایران است.

مولوی بزرگزاده با اشاره به نقش رهبری امام خمینی ره در هدایت مردم و روحیه دهی به رزمندگان اذعان کرد: امام خمینی (ه) با رهنمودهای مدبرانه خود و با صحبت ها و نصیحت های پدرانه مردم و رزمندگان را هدایت می‌کرد و باعث شد تا دلاور مردان با روحیه قوی در نبردهای مختلف پیروز شوند.

وی منشا اصلی روحیه و ایمان قوی رزمندگان در میدان نبرد را اعتقادات عنوان کرد و گفت: رزمندگان ما در میدان های نبرد با ایمان و اعتقاد راسخ توانستند در مقابل دشمن و مستکبرانی قرار بگیرند که تحت حمایت کل جهان بود و این مسئله باعث شد تا ما بتوانیم دشمن را با پیشرفته ترین تجهیزات به راحتی شکست دهیم.
 
رزمندگان زیادی از سیستان و بلوچستان راهی جبهه های حق علیه باطل شدند

مولوی بلال مقدسیان، امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس، بیان کرد: رزمندگان ما در طول آن هشت سال با ایثارگری و رشادت بی نظیر خود مقابل دشمن ایستادند.

وی ادامه داد: دفاع مقدس ما متعالی ترین نوع مقاومت و حماسه را به جهانیان نشان داد که این نوع دفاع کم نظیر ترین نوع مقاومت در تاریخ بوده است.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان افزود: در دوران هشت سال دفاع مقدس تمام ظرفیت و توان تجلی یافت و از برکت همان هشت سال کشور ما در عرصه های گوناگون پیشرفت داشت.

مولوی مقدسیان گفت: در دوران هشت ساله دفاع مقدس رزمندگان بسیار زیادی از استان سیستان و بلوچستان اعم از شیعه و سنی برای دفاع از اسلام راهی جبهه های حق علیه باطل شدند.

وی تصریح کرد: اهالی استان سیستان و بلوچستان در آن هشت سال علیرغم اینکه خود درگیر با اشرار و گروهک های تروریستی بودند، اما در جبهه های مقابله با رژیم بعثی عراق کارنامه درخشانی داشتند.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان افزود: حقیقتا باید گفت که هشت سال دفاع مقدس تجلی ایستادگی مردم مسلمان ایران، پای انقلاب و نظام نوپای اسلامی بوده است.

مولوی مقدسیان خاطرنشان کرد: باید رشادت و از خودگذشتگی رزمندگان، شهدا و ایثارگران در دوران هشت سال دفاع مقدس برای نسل های نوجوان و جوان بازگو شود.

ترویج فرهنگ دفاع مقدس موثرترین راهکار برای مقابله با هجمه‌های دشمن

مولوی دوست محمد درواخ، امام جمعه اهل سنت کهک شهرستان زهک در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا گفت: در دفاع مقدس تمام ابرقدرت های جهان بر علیه انقلاب نوپا ایران متحد شده بودند تا این انقلاب ارزشمند را با تجهیز نظامی صدام سرنگون کنند.

وی افزود: پیروزی در دفاع مقدس یک دستاورد بزرگ برای انقلاب اسلامی در برابر همه جهان بود چرا که بسیاری از نقشه های دشمن با چالش جدی رو به رو شد.

مولوی درواخ تصریح کرد: هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی است تا خدمات نظام در طول سال های پس از جنگ برای نسل جوان بازگو شود.

وی با بیان اینکه امروز نیز دشمن جنگ فرهنگی و رسانه ای را آغاز کرده است، افزود: انقلاب اسلامی ایران سال هاست در برابر هجمه های سنگینی از سوی غرب و آمریکا مواجه است که از مهمترین آنها می توان به ورود به جنگ رسانه ای اشاره کرد.
امام جمعه اهل سنت کهک شهرستان زهک بیان کرد: ترویج فرهنگ دفاع مقدس در بین جوانان موثرترین راهکار برای مقابله با هجمه های دشمن در فضای مجازی است.
وی خاطرنشان کرد: سبز پوشان سپاه  به عنوان پیشگامان ترویج فرهنگ دفاع مقدس خدمات ارزنده ای در کشور به نمایش گذاشته اند که از مهمترین آنها می توان به محرومیت زدایی و اشتغالزایی در جامعه اشاره کرد.
مولوی درواخ ادامه داد: حماسه دفاع مقدس به عنوان یک گفتمان باید به نسل امروز و آینده انتقال داده شود که در این راه نیاز به روحیه و فرهنگ انقلابی دارد.
 
امنیت و آرامش؛ دستاورد فداکاری رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی

مولوی عبدالخالق حسین زهی، امام جمعه اهل سنت مهرستان در گفت و گو با خبرنگار شستون بیان کرد: هفته دفاع مقدس بهترین یادگار جوانمردی شهدا و رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی است که با از خودگذشتگی جان خود را برای حراست از این مرز و بوم فدا کردند.

 وی افزود: رزمندگان اسلام هشت سال با دست خالی اما با ایمانی راسخ مقابل سران کفر و رژیم بعث عراق مقاومت کردند و با به نمایش گذاشتن شکوه ایثار و فداکاری؛ آزادی و استقلال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را حفظ کردند.

امام جمعه اهل سنت مهرستان ادامه داد: آرامش و آسایش و پیشرفت در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، نظامی و اجتماعی که امروز در اقصی نقاط کشور شاهد آن هستیم، دستاورد جانفشانی های اقشار مختلف مردم در هشت سال دفاع مقدس است.

مولوی حسین زهی خاطر نشان کرد: ایثار و از خودگذشتگی که در زمان جنگ در بین ایرانیان حاکم بود امروز نیز با شیوع ویروس کرونا میان کادر درمان و دیگر اقشار جامعه تبلور یافت و شاهد یک همبستگی مضاعف در بحث مهار کووید ۱۹ در کشور بودیم.

وی تصریح کرد: فداکاری رزمندگان در جنگ تحمیلی موجب شد تا کشور از چنگال دشمن نجات پیدا کند که با الگو گیری از دفاع مقدس کادر درمان خود را برای سلامت هموطنان فدا کردند اما برخی از مسیولین کم کاری کردند ولی بسیجیان، سپاه پاسداران، پزشکان، پرستاران و بهیاران در خدمت رسانی به مردم سنگ تمام گذاشتند.

امام جمعه اهل سنت مهرستان گفت: گفتمان انقلاب و مقاومت نقش به سزایی در امنیت حاکم در کشور داشته که امید می رود در روابط بین الملل بستر برای ترویج این تفکر  که موجب شکست توطئه دشمنان می شود، فراهم شود.
 
جنگ تحمیلی حماسه ای جاودان و حیرت انگیز در تاریخ سرزمین ایران

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت میرجاوه در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: هفته دفاع مقدس یکی از بهترین دوره های نظام بوده و  ما امروز بعد از گذشت چندین سال اثرات و ثمرات این حادثه را که رشادت ها، جان فشانی ها و جهاد،  کوششی است به وضوح مشاهده می کنیم.

وی افزود: امروز در کشور اسلامی آن شوق و ذوق و شور حسینی  و عاشورایی که در دوران دفاع مقدس مطرح بود و مورد توجه ویژه قرار می گرفت مورد استقبال بوده و باید در جهت ترویج فرهنگ آن اقدامات بسیار ارزنده ای انجام شود تا نسل جوان با این رویداد آشنا شوند.

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر تصریح کرد: اگر امروز شاهد آرامش و آسایش در کشور هستیم به دلیل اثرات، خیر و برکات ارزنده و درخشانی است که شهیدان با گذشتن از جان و خون ریختن در برابر دشمن به جا گذاشتند و همه ما ایرانیان در برابر صیانت از اسلام و نظام مدیون تک تک آن ها هستیم.

وی عنوان کرد: دشمنان نظام اسلامی با گذشت چندین از سال از جنگ تحمیلی حتی با شنیدن هفته دفاع مقدس دچار هراس و بیم می شوند، چون با شروع هر ساله این مناسبت بسیاری از دستاوردهای جدید و تکنولوژی های روز دنیا توسط نیروهای ایثارگر نظامی رویت می شود که این اقدام باعث ترس روز افزون آنان می شود.

این خطیب جمعه خاطرنشان کرد: ایران کشوری بسیار قوی بوده که هیچ یک از کشورهای دنیا توان رویارویی و مقابله با آن را ندارد.

وی اضافه کرد: در هر صفحه از تاریخ اسلامی ایران رویدادهای درخشانی در راستای مقابله با دشمنان نظام توسط جانبازان، ایثارگران، شهدا، نیروهای نظامی چون ارتش، سپاه، انتظامی و بسیج به وقوع پیوسته که شاهد پیروزی آنان هستیم که این موضوع وصف ناپذیر است.

این عالم اهل سنت اذعان کرد: واقعه کربلا برای جوانان این مرز و بوم همچون درس عبرتی بود که در جنگ تحمیلی باعث شد که با شکیبایی، و روحیه ایثارگری در مقابل دشمنان حاضر شوند ویک وجب از خاک ایران را به دشمن ندهند.

ریگیان پور خاطرنشان کرد: در راستای ترویج فرهنگ دفاع مقدس باید به جزئیات بیانات مقام معظم رهبری توجه کرد و آن پندها و اندرزها را الگوی مسیر راه خود قرار دهیم.

شهدای صدر اسلام ، الگوی جوانان مبارز انقلابی

مولوی حسن زهی، امام جمعه اهل سنت هامون در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس و با اشاره به رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان اسلام درمقابل رژیم متجاوز بعث گفت: این هفته یاد آور رشادت ها و جان فشانی های جوانان انقلاب اسلامی که تربیت یافته مکتب امام خمینی(ره) بودند است.

وی با بیان این مطلب که الگوی جوانان مبارز انقلابی شهدای صدر اسلام بودند، افزود: جوانان ایرانی دراولین لحظات تجاوز رژیم نامشروع بعث بدون اینکه  لحظه ای تردید کنند با در دست گرفتن جانشان به مقابله با آنان پرداختند که به مدد الهی در این جنگ هشت ساله همواره پیروز میدان ها بودند.

مولوی حسن زهی خاطر نشان کرد: در جای جای قرآن آیات زیادی را داریم که به رشادت های سپاه اسلام در صدر شکل گیری این دین الهی اشاره می کند در این آیات  به ما دستور داده شده در مقابل تجاوزهای دشمنان اسلام، کفار و متجاوزان  به سرزمین مان  ایستادگی کنیم.

وی تصریح کرد: این دستورات الهی  را ما باید همانند سربازان و رزمندگان اول انقلاب سرلوحه کارهای مان قراردهیم و با تهاجمات مختلف دشمنان این مرز و بوم مقابله کنیم.

این عالم اهل سنت با اشاره به اینکه امروزه  دشمن نه تنها در عرصه های نظامی بلکه در زمینه های جنگ نرم و تهاجم فرهنگی برنامه ریزی های زیادی دارد، خاطر نشان کرد: ما همواره باید هوشیار باشیم و به جوانان و فرزندانمان تعالیم اسلامی را بیاموزیم و در کنار آن بصیرت اسلامی را  در وجود شان نهادینه کنیم. ما در نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنیم و تابع ولایت فقیه هستیم و این موضوع از واجبات به شمار می رود چرا که حکومت ما تنها جمهوری نیست  بلکه جمهوری اسلامیست و وظیفه ما  است که از این نظام اسلامی در همه جهات محافظت کنیم .

وی با اشاره به اینکه هم اکنون با وجود تحریم های ظالمانه در جنگ اقتصادی قرار داریم مقاومت مردم را همانند دفاع مقدس خواند و افزود:   دشمن فقط به تحریم های اقتصادی و تهاجم فرهنگی بسنده نمی کند  و با ترور دانشمندان هسته ای و  دانشمندانی که در عرصه ساخت واکسن فعالیت می کنند  به دنبال  ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران است اما  جوانان ما  در خط اول مدافعین سلامت و سازندگان واکسن های داخلی نشان دادند که همچون زمان جنگ تحمیلی آماده به مبارزه هستند و بارها به دشمنان انقلاب  ثابت کرده اند که امروزه هم این نظام مقدس در مقابل هجمه های دشمنان سر خم نمی کند و پیروز مندانه  در جهت رسیدن به اهداف رفیع خودشان تلاش می کنند .

این خطیب جمعه اذعان کرد: علاوه بر مقاومت یکی از مهمترین وظایف ما انتقال ارزش های اسلامی و حفظ این ارزش ها برای نسل های بعد است و باید جوانان و نوجوانان ما با این ارزش های مقدس دینی اسلامی و ملی آشنا شوند تا آنها ادامه دهنده راه  شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای سلامت و مدافعین حرم و حریم این مرز و بوم باشند.

انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcgyq9q3ak9t74.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما