تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۲
رئیس جمهور در دیدار شامگاهی با وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به ارائه نظراتی درباره مسائل مختلف راهبردی در منطقه و بحران اوکراین پرداخت.
رئیسی: بی‌تردید تحریکات آمریکا باعث شکل‌گیری درگیری‌های اوکراین بوده/ تقویت هم‌کاری‌های متقابل، راه‌کار مقابله با تحریم‌های آمریکاست
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان شامگاه چهارشنبه در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه، دیدارها و گفتگوهای مستمر روسا و مقامات ایران و روسیه را نشانه اراده جدی دو کشور برای شکل دادن به دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی سودمند برای دو ملت از جمله در حوزه اقتصادی دانست.
رئیسی پس از گزارش وزیر امور خارجه روسیه درباره آخرین وضعیت روند رو به گسترش همکاری‌های اقتصادی کشورش با جمهوری اسلامی ایران، گفت: تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها، راهکار موثری برای مقابله با تحریم و یکجانبه‌گرایی اقتصادی آمریکا علیه کشورهای مستقل است.
 
رئیس جمهور همچنین پس از گزارش مبسوط وزیرخارجه روسیه از آخرین وضعیت میدانی در اوکراین، با تأکید بر اهمیت پایان یافتن هر چه سریع‌تر این جنگ و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به یافتن راه‌حل دیپلماتیک در این رابطه، بیان داشت: تردیدی نیست که تحریکات آمریکا و ناتو عامل شکل‌گیری این درگیری‌ها بوده است و لذا باید نسبت به تلاش‌هایی که برای گسترش نفوذ ناتو در هر یک از مناطق جهان از جمله در غرب آسیا، قفقاز و آسیای مرکزی صورت می‌گیرد، فعال بود.
 
رئیس جمهور همچنین بر اهمیت همکاری کشورهای همسایه در حوزه دریای خزر، بر ممنوعیت هر گونه حضور نظامی بیگانه در این منطقه و به ویژه وضعیت استثنایی سواحل جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.
 
وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه نیز در این دیدار توضیحات مشروحی درباره ابعاد همکاری‌های تهران و مسکو ازجمله در حوزه اقتصادی، ارائه و بر آمادگی و علاقمندی کشورش برای ارتقای سطح همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران به سطح راهبردی تأکید کرد. وزیر خارجه روسیه با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای، بر حمایت کشورش از گسترش نقش‌آفرینی ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد.
 
انتهای پیام/ https://www.asrehamoon.ir/vdcdsj0ffyt0on6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما