تاریخ انتشار :شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۵
امروز طالبان اقدام به جاده‌سازی بدون هماهنگی قبلی در محدوده مرز دوغارون و نقض مرز کرد که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مانع شد.
جزئیات ماجرای امروز مرز دوغارون میان مرزبانان ایران و طالبان
به گزارش عصرهامون، منابع آگاه در افغانستان امروز(شنبه) از بروز یک تنش در مرز اسلام‌قلعه میان مرزبانان جمهوری اسلامی ایران و نیروهای طالبان خبر دادند.
به گفته شاهدان عینی این ماجرا پس از آن بروز کرد که نیروهای مرزی طالبان قصد ساخت یک جاده در منطقه مرزی دو کشور را داشتند که با مخالفت نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران روبرو شدند.
این اقدام ایران با مقاومت نیروهای طالبان مواجه شد و پس از بحث و مشاجره دو طرف به حالت آماده‌باش درآمدند.
مرز دوغارون به صورت موقت بسته شد
در پی بروز این ماجرا، مرز دوغارون نیز موقتاً مسدود شد. این امر از اقدام طالبان برای جاده‌سازی در نزدیکی مرز آغاز شده است.
براساس اخبار منتشر شده، در راستای حفظ امنیت، محموله های مختلف موجود در مرز دوغارون به پارکینگ‌ها با فاصله امن از مرز منتقل شده‌اند.
‎هم‌اکنون خدمات گمرکی در مرز دوغارون به صورت موقت ارائه نمی‌شود. با این حال با حداقل حضور نیروی انسانی به موارد ضروری در مرز دوغارون پاسخ داده می‌شود.
توضیحات کاظمی قمی درباره ماجرای مرزی ایران و افغانستان
حسن کاظمی‌قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور کشورمان در امور افغانستان درباره ماجرای امروز مرز دوغارون میان مرزبانان ایران و طالبان، در گفتگویی، گفت: امروز طالبان اقدام به جاده‌سازی بدون هماهنگی قبلی در محدوده مرز دوغارون و نقض مرز کرد که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مانع شد.
وی تاکید کرد: در تماسی که با وزارت کشور و دفاع طالبان صورت گرفت تاکید شد که اقدامات باید متوقف و موضوع در چارچوب کمیسیون عالی مرزی و مدرنیزاسیون اسناد دو کشور حل و فصل شود.

انتهای پیام/ https://www.asrehamoon.ir/vdcdsn0fjyt0of6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما