تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۴
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان مطرح کرد:

تشریح مهمترین اتفاقات سال در آخرین خطبه نماز جمعه سال ۱۴۰۱

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در آخرین خطبه نماز جمعه سال به مرور اتفاقات و حوادث کشور و استان در سال ۱۴۰۱ پرداخت.
تشریح مهمترین اتفاقات سال در آخرین خطبه نماز جمعه سال ۱۴۰۱
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل از زاهدنیوز، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان بیان کرد: یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی محاسبه نفس درس گرفتن از گذشته و استفاده از همه فرصت‌ها برای آینده بهتر است.

امام جمعه زاهدان افزود: در پایان سال۱۴۰۱ و در آستانه بهار طبیعت و بهار قرآن یعنی ماه مبارک رمضان قرار داریم و ما نیز باید پا به پای نو شدن طبیعت دل‌ها و جان‌هایمان را نیز نو و تازه کنیم و تحولی در روح و جان ما شکل بگیرد.

محامی بهترین فرصت برای ایجاد تغییرات روحی و معنوی را ماه مبارک رمضان عنوان کرد و ادامه داد: باید از این فرصت‌ها برای نو شدن روح و جان خود استفاده و در این روز‌های پایانی سال به خانواده‌های نیازمند هم کمک کنیم خصوصاً خانواده‌های نیازمند و آبرومندی که کسی از مشکلات آن‌ها خبر ندارد و ما باید به آن‌ها کمک و آبرویشان را حفظ کنیم.

وی گفت: روزه تمرین تقوا و پرهیزگاری است و انسان از اذان صبح تا اذان مغرب از چیز‌هایی خودداری می‌کند که در ایام عادی سال بر او حلال است و تمرینی برای تقویت نفس است که اگر می‌توانم از مال حلال چشم پوشی کنم باید از مال حرام هم در طول سال چشم پوشی کنم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: یکی از دستورالعمل‌های معارف اسلامی این است که در مقاطع زندگی محاسبه نفس داشته باشیم و باید در روز‌های آخر سال عملکرد خود در طول سال را مرور کنیم که اگر به کار‌های خوب مشغول بوده‌ایم شکر‌گذار باشیم که شکر نعمت باعث توفیق بیشتر برای امورات خیر خواهد بود و اگر کار بدی از ماه سر‌زده با استغفار و تضرع از خداوند طلب ببخش داشته و حساب گذشته را تسویه و برای سال جدید آماده شوید.

وی افزود: یک جهت محاسبه از حیث شخصی است که هر کس بین خود و خدای خود خلوت کند و مروری به کار‌های خود داشته باشد اما بخشی از محاسبه کار از حیث اجتماعی و حوادثی که در طول سال اتفاق افتاده است.

امام جمعه زاهدان تشریح کرد: اتفاق‌ها در کشور همچون سال‌های گذشته دارای خوشی و ناخوشی‌هایی بود از مسائل طبیعی و نزول باران گرفته تا زلزله در خوی و آسیب دیدن جمع زیادی از هموطنان؛ پیشرفت‌های علمی و پیشرفت برخی از صنایع دانش بنیان و صنایع دفاعی تا گسترش ارتباطات بین‌المللی با همسایگان و کشور‌های غیر همسایه؛ آمارهای‌امیدوار‌کننده از رشد اقتصادی تا جنگ اقتصادی، تورم، بیکاری، افزایش قیمت‌ها و سختی زندگی مردم به گونه‌ای که در اجلاس اخیر ائمه جمعه با رئیس جمهور گزارشی از پیشرفت‌های اقتصادی ارائه شد که بنده عرض کردم پیشرفت‌ها باید خود را در سفره مردم نشان دهد و مردم آن را در زندگی خود احساس نمی‌کنند.

محامی خاطرنشان کرد: اغتشاشات نیز از اتفاقاتی بود که کشور را درگیر خود کرد و ابعاد مختلفی داشت که جای تأمل دارد.

وی ادامه داد: جهت دیگر جنگ ترکیبی دشمن است که دست از دشمنی بر نداشته و نباید فریب لبخند‌های مصنوعی آن‌ها را بخوریم زیرا از هر جایی که بتوانند برای مقابله با ما دریغ نمی‌کنند و در این مرحله نیز با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از همه تجربه‌های خود در ایران و کشور‌های نقشه‌ای دقیق برای براندازی طراحی کردند و اغتشاشات نشان دهنده تحرکات دشمن بود.

محامی بیان کرد: بعد دیگر نقش رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و تدبیر‌ایشان در فتنه‌هاست که با صبر بردباری و حلم برخورد می‌کنند و بر روشنگری و تبیین برای کسانی که گول دشمن را خورده‌اند تأکید کردند تا راه را بیابند.

وی افزود: از دیگر اتفاقات مهم سال ۱۴۰۱ عدم همراهی مردم با اغتشاش گران و حضور گسترده در رزمایش۲۲ بهمن بود که نشان از همراهی و بصیرت مردم در دفاع از انقلاب اسلامی، نظام اسلامی و مقام معظم رهبری است که با وجود همه سختی‌ها و مشکلات بین بد رفتاری و سوء مدیریت برخی مسئولان و اصل نظام تفکیک قائل شدند.

امام جمعه زاهدان گفت: این اتفاقات نشان دهنده استحکام نظام بود زیرا دشمن گمان می‌کرد ضربه نهایی را به نظام اسلامی وارد می‌کند و قصد براندازی داشتند اما در میانه راه اعتراف کردند که نقشه‌های آن‌ها کارساز نیست و از اهداف خود ناکام ماندند.

وی اذعان کرد: در این بین مسائلی هم برای ما روشن شد که در مواردی دارای نقاط ضعف و آسیب هستیم از جمله فضای مجازی که هیچ مدیریت و کنترلی روی آن صورت نگرفته بود و از آن ناحیه دچار آسیب شدیم و همچنین بی‌توجهی به فرهنگ و کم توجهی به نسل جدید که کمتر آن‌ها را با معارف ناب اسلامی آشنا کرده‌ایم و دشمن در کف خیابان از همین نسل جدید استفاده کرد که نشان دهنده ضعف ماست ودر این جهت همه خانواده‌ها، مسئولان و خصوصاً مسئولان مراکز فرهنگی از جمله آموزش‌وپرورش، دانشگاه و حوزه‌های علمیه مسئول هستند و باید نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: استان ما نیز در طول سال گذشته شاهد حوادثی و اتفاقاتی بود از خشکسالی سیستان گرفته تا ظرفیت‌های بالای تجاری، کشاورزی دامداری، معادن و گردشگری در استان که کمتر استفاده می‌شود و از ضعف و کم‌کاری برخی دستگا‌هاً تا تحولات مدیریتی که‌امیدواریم با تلاش جهادی خدمت بیشتر به مردم ارائه و شاهد شتاب رشد، تحول و پیشرفت استان باشیم.

وی ادامه داد: از فاجعه هشت مهر زاهدان گرفته تا مهر و محبت مقام معظم رهبری به مردم این سرزمین و اعزام هیئت به استان و در ادامه نیز مصوبات خوبی که برای احقاق حق مردم به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسید به گونه‌ای که پیگیری مقام معظم رهبری برای خیلی‌ها عجیب بود از این جهت که روزانه مسائل را پیگیری کردند و بعد از دریافت گزارش اتفاقات کار را به شورای عالی‌امینت ملی ارجاع کردند و سپس با تصویب مصوبات اعزام هیئت به استان داشتدد و همچنان پیگیر اجرای مصوبات از سوی رئیس جمهور، قوه قضائیه و دبیر شورای عالی امنیت نلی هستند و مجدداً نیز خواستار ارائه گزارش جدیدی از جانب استان نسبت به میزان اجرای مصوبات شدند که این گزارش نیز خدمت‌ایشان ارائه شد.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان گفت: بخش دیگر اتفاقات در سال ۱۴۰۱ بداخلاقی‌، آشوبگری و هنجارشکنی برخی از افراد به خصوص در زاهدان بود که امنیت را خدشه دار کردند و در نهایت خودشان به این نتیجه رسیدند که راه در پیش گرفته بن بست است و به مقصود نخواهند رسید.

محامی بیان کرد: از دشمنان انتظاری نیست اما از داخلی‌ها انتظار داریم دشمن را بشناسند، نقشه‌های آن‌ها را بدانند و راهشان را از آن‌ها جدا کنند و به درگاه خداوند توبه و استغفار کنند و به دامن نظام اسلامی برگردند و با همکاری و همراهی مسئولان برای حل مشکلات مردم تلاش و همکاری کنند.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcawan6o49nmw1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما