تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۲
رئیس‌جمهور، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را مأمور کرد تا زمینه تسهیل حضور نیرو‌های ماهر و دانشمندان را در بخش‌های مختلف تولیدی کشور فراهم کنند.
مأموریت رئیسی به وزارتخانه‌های علوم و بهداشت برای تسهیل حضور دانشمندان در بخش‌های مختلف تولیدی کشور
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل ازباشگاه خبرنگاران؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهر کشورمان عصر روز سه‌شنبه (۸ فروردین) در ضیافت افطار با جمعی از اساتید دانشگاه و دانشمندان یک درصد پر استناد جهان، با اشاره به جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان، جامعه علمی و به خصوص دانشمندان را تضمین کننده شتاب رشد علمی کشور دانست.
رئیس جمهور ارائه راهکار برای حل مسائل و مشکلات کشور را از ویژگی‌های علوم کاربردی دانست و با تاکید بر ضرورت ورود علوم کاربردی به میدان حل مسائل و مشکلات کشور، از دانشمندان و پژوهشگران خواست علاوه بر تلاش برای پیشرفت علمی و فتح مرز‌های دانش، با شناخت مسائل کشور، راهکار‌های عملیاتی برای رفع مشکلات، ارائه کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش از ضرورت توجه به تامین نیاز‌های جامعه علمی کشور گفت و افزود: با توجه به امکانات و ظرفیت‌های فراوان موجود در کشور، مشکلاتی مثل تامین مسکن اساتید و دانشمندان و یا اشتغال دانشجویان و فارغ التحصیلان دوره دکترا قابل حل است.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به درخواست برخی اساتید حاضر در جلسه برای تامین تجهیزات مورد نیاز امور پژوهشی مراکز علمی، بر ضرورت تقویت صندوق ویژه پژوهش در وزارت علوم و تامین بودجه مورد نیاز برای تهیه تجهیزات لازم از محل منابع این صندوق تاکید کرد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هزینه در حوزه علم و دانش و دانشگاه‌های کشور حقیقتا سرمایه‌گذاری است، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان علم و دانش بدست آمده در مراکز علمی را به ثروت پایدار تبدیل کرد.
وی با اشاره به ترفند‌های دشمنان برای جذب نخبگان کشور‌ها تاکید کرد: باید زمینه‌های حضور دانشمندان ایرانی را که سرمایه‌های عظیم کشور هستند در داخل فراهم کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه بخش تولید کشور به شدت نیازمند نیرو‌های ماهر، کاردان و دانشمند است، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را مامور کرد زمینه تسهیل حضور نیرو‌های ماهر و دانشمندان را در بخش‌های مختلف تولیدی کشور فراهم کنند.
موافقت با پیشنهاد تشکیل باشگاه دانشمندان برتر برای رصد مشکلات کشور و ارائه راهکار رفع آن‌ها از دیگر محور‌های صحبت‌های رئیس جمهور در این جلسه بود.
رئیس جمهور با تاکید بر تلاش برای ارتقای بهره‌وری در کشور، وجود بیش از ۱۰۰ هزار عضو هیئت علمی در کشور را ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکار حل مشکلات از جمله افزایش بهره‌وری در کشور دانست.
رئیسی با اشاره به اینکه تجربه استفاده از ظرفیت دانشجویان، دانشمندان و اساتید دانشگاه‌های وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در زمینه حل مسائل کشور موفق بوده است، گفت: روزگاری مردم برای تزریق واکسن کرونا به دیگر کشور‌ها می‌رفتند، اما دانشمندان ما با افتخار شش نوع واکسن تولید کردند و کشور از واردکننده واکسن به صادرکننده تبدیل شد.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcdoj0fkyt0ks6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما